Vďaka nemu by sme sa mohli vrátiť na futbal i na koncerty. Česi si brúsia zuby na nový žuvačkový test, ktorý chcú predávať v obchodoch

  • V Čechách možno onedlho pribudne nový typ testov, ktorý dokáže odhaliť ochorenie COVID-19
  • K už existujúcim testom pribudne žuvačkový test, ktorého certifikácia prebieha
  • Minister obchodu Karel Havlíček ho označil za geniálny a uviedol, že by sa mohol predávať v obchodoch
  • Podľa Havlíčka by sme sa vďaka testom mohli vrátiť na športové a kultúrne podujatia
pjimage (5)
TASR/AP, Joel Ryan
  • V Čechách možno onedlho pribudne nový typ testov, ktorý dokáže odhaliť ochorenie COVID-19
  • K už existujúcim testom pribudne žuvačkový test, ktorého certifikácia prebieha
  • Minister obchodu Karel Havlíček ho označil za geniálny a uviedol, že by sa mohol predávať v obchodoch
  • Podľa Havlíčka by sme sa vďaka testom mohli vrátiť na športové a kultúrne podujatia

V Česku možno onedlho pribudne nový typ testov, ktorý dokáže odhaliť ochorenie COVID-19. Doteraz sa naši susedia testovali PCR testom, antigénovým testami a kloktadlovým testom, teraz môže pribudnúť aj žuvačkový test.

Česko nasadzuje do boja s koronavírusom 100% presný test. Je spoľahlivejší ako PCR a nepotrebuje ani výter

Bez potreby odborníkov  

Pochvaľoval ho český minister obchodu Karel Havlíček (za ANO), ktorý ho označil za geniálny a uviedol, že by sa mohol predávať v obchodoch. „Riešime predaj v obchodoch, je to veľká výzva a bol by som rád, keby sa to podarilo. S PCR testom je to komplikované, antigénový test tiež nie je úplne triviálny, ale teraz sú k dispozícii a už sa začínajú používať kloktadlové testy a žuvacie testy. A to by bolo výborné,“ povedal v utorok Havlíček pre CNN Prima NEWS.

antigénový test plošné testovanie
zdroj: TASR/Roman Hanc

Podľa ministra žuvačkové testy už dorazili na český trh a teraz prebieha ich certifikácia. Havlíček opísal testy ako žuvačku, ktorá sa premieša so slinami. „Sú geniálne v tom, že nepotrebujete žiadneho odborníka a môžete si ich urobiť hocikde,“ uviedol Havlíček.

Havlíček by bol rád, keby boli dostupné čo najväčšiemu počtu ľudí. Používať by sa mohli na miestach, kde sa ľudia zdržiavajú dlhšiu dobu, napríklad v kinách, divadlách,  hoteloch alebo na športových podujatiach.

Priepustka na koncerty aj futbal za 200 Kč 

Problematická je cena testov, ktorá je zatiaľ vysoká. Minister dúfa, že sa časom zníži, možno aj na polovicu. Na testovanie v domácnosti sa nevzťahuje zdravotné poistenie, na rozdiel od zdravotníckych centier. Cena testu by sa mala pohybovať na úrovni 200 českých korún, čo je približne 7,67 eur. Výsledok testu by mohol platiť 48 hodín ako pri klasickom PCR teste.

Otázne je či by testy mohli pomôcť pri otváraní reštaurácií. Havlíček pripomína, že sa v nich stretáva veľké množstvo ľudí a problém je aj s kontrolou.

zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Minister obchodu nevie, kto by mal testy platiť v prípade kultúrnych a športových podujatí. Testy by mohli platiť samotní diváci, ktorí sa chcú podujatia zúčastniť, ale je možné, že by ich platili aj usporiadatelia. „Je to cesta, nielen u nás, ale i vo svete. Nemusí to ísť len cez vládu, ale aj cez komerčný sektor. Nie som odborník, ale myslím, že svet sa s tím bude musieť nejako takto pobiť,“ dodal pre CNN Prima NEWS Havlíček.

Britský variant koronavírusu potvrdili už v šiestich českých krajoch

Epidemiologická situácia v Čechách sa naďalej nelepší. Česko trápi aj výskyt britského variantu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý potvrdili už v šiestich krajoch. Informoval o tom v stredu spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa Štátny zdravotnícky ústav (SZÚ).

Hovorkyňa SZÚ Klára Doláková povedala, že výskyt tejto mutácie sa dá s „istotou potvrdiť“ v Prahe, v Stredočeskom, Královohradeckom, Juhomoravskom a Plzenskom kraji a v kraji Vysočina. Prítomnosť britského variantu v ďalších z celkového počtu 14 českých krajov sa podľa jej slov nedá vylúčiť.

Nákazu britským variantom v ČR predbežne zistili u 47 osôb. Potvrdiť by ju mali laboratórne testy, píšu Novinky.cz.

Praha
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Ďalej pracujeme na 131 vzorkách z rôznych zdrojov, pri ktorých je podozrenie na výskyt britskej mutácie koronavírusu,“ povedala Doláková.

Prvý prípad tejto mutácie v ČR tamojšie ministerstvo zdravotníctva potvrdilo 18. januára.

Nemocnica v meste Slaný v Stredočeskom kraji v pondelok na svojej oficiálnej webovej stránke oznámila, že „agresívne“ šírenie vírusu medzi personálom nemocnice spôsobil práve britský variant.

Hlavná hygienička ČR Jarmila Rážová pre Český rozhlas uviedla, že hygienici majú vydaný metodický pokyn, na základe ktorého majú trasovať predovšetkým prípady spojené s britskou mutáciou.

Zdroje: CNN Prima NEWS, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech