Vďaka novinke z dielne Slovákov môžeš žiť mimo civilizácie, za pár tisíc eur sa staneš celkom sebestačným

  • Ecocapsule je mobilný a energeticky nezávislý mikro-dom, ktorý umožňuje ľuďom žiť takmer kdekoľvek na zemi
  • Spoločnosť získala ohlasy z celého sveta a o jej popularite hovorí aj viac než 300 platených predobjednávok a dopytov, ktorých počet každým dňom rastie
  • Teraz sa na trh uvádza novinku, ktorá sa zíde nielen cestovateľom
Ecocapsule
Ecocapsule
  • Ecocapsule je mobilný a energeticky nezávislý mikro-dom, ktorý umožňuje ľuďom žiť takmer kdekoľvek na zemi
  • Spoločnosť získala ohlasy z celého sveta a o jej popularite hovorí aj viac než 300 platených predobjednávok a dopytov, ktorých počet každým dňom rastie
  • Teraz sa na trh uvádza novinku, ktorá sa zíde nielen cestovateľom

Ecocapsule je vlastne smarthome poháňaný iba vetrom a slnečnou energiou. Pokojne môžeme tvrdiť, že koncept a technológie použité v tomto projekte majú potenciál zmeniť urbanizmus miest a bývanie na celom svete.

zdroj: Ecocapsule

„Záujem je celosvetový. Aktuálne sa Ecocapsule nachádzajú v rôznych kútoch sveta, od Japonska, cez Kazachstan až po USA. V súčasnej situácií máme množstvo potenciálnych záujemcov z Kanady, USA, Talianska. Cítiť, že kapsula dostáva v aktuálnom kontexte pandémie nový rozmer, a to je možnosť utiahnutia sa do bezpečia samoty doslova kdekoľvek,“ povedal pre Startitup Tomáš Žáček, zakladateľ, Design Director a CEO spoločnosti Ecocapsule.

zdroj: Ecocapsule

Použitie je rôzne, od karavanu, chaty na pozemku bez energetických sietí cez hotel až po dobíjanie elektrických áut. Vnútri má človek všetko, čo potrebuje: WC s kúpeľňou, kuchynku, rozťahovaciu posteľ, úložné priestory a stôl. Ide o ideálne mobilné obydlie pre jednu až dve osoby. Cena základnej verzie Space by Ecocapsule je 49 900 eur.

Chcel by si bývať energeticky sebestačne?

Tento model je možné upraviť a využívať na rôzne účely. Môže to byť domáca kancelária, hosťovská izba, predajné miesto pre malých podnikateľov, doplnkové bývanie vedľa chalupy, mobilná gastro prevádzka, hausbót alebo jednoducho osobný priestor kdekoľvek. 

zdroj: Ecocapsule

Jednu z kapsúl prvej série si zaobstarala aj slávna hollywoodska herečka, politická a ekologická aktivistka Susan Sarandon. „Keď som po prvýkrát videla Ecocapsule, povedala som si, že presne toto potrebujeme ako koncept budúcnosti. Jednoducho, musíme podporovať čisté, zelené riešenia a najmä ich reálne používať v každodennom živote,“ povedala Sarandon.

zdroj: Ecocapsule

Nový projekt

Cieľom tímu slovenského startupu vždy bolo priniesť možnosť energeticky sebestačného bývania čo najväčšiemu počtu ľudí. Aby to bolo možné, firma sa najnovšie rozhodla odstrániť nevyhnutné súčasti Ecocapsule – systém zberu zelenej energie a ponúknuť ich samostatne ako kompaktný produkt veľkému počtu ľudí.

Novinku nazvali 6PACK, ide o produkt, ktorý premení každý karavan, malý domček či chatu na ekologickú kapsulu – energeticky nezávislú ubytovaciu jednotku poháňanú slnečnou energiou. Počas dovolenky s karavanom tak napríklad nemusíš byť závislý na komplikovanom nabíjaní v tábore. Nemusíš sa zaoberať ani byrokraciou, ktorá sa týka pripojenia tvojho malého domu na siete. Tvorcovia technológie sľubujú, že takýmto spôsobom budeš vedieť bývať aj v miestach, kde nie je žiadna infraštruktúra.

zdroj: Ecocapsule

„Nový jedinečný systém 6PACK je tu pre všetkých z vás, ktorí chcú zažiť pocit života mimo siete a stále môžu využívať elektrinu na základný chod domu. 6PACK je kompaktné, okamžité a nezávislé riešenie pre výrobu obnoviteľnej a zelenej energie, ktoré nepotrebuje nič dodávať. Všetko je plug-n‘-play.“

Solárne panely zbierajú energiu zo slnka, ktorá je následne transformovaná na elektrickú. V závislosti od polohy a poveternostných podmienok dokáže systém zhromaždiť dostatok energie na pokrytie spotreby energie v dvojčlennej domácnosti – približne 2 kWh za deň. Toto množstvo pokrýva napríklad varenie celodenných jedál, pár hodín používania svetiel, 24 hodín zapojenú chladničku a 100 % nabíjanie počítačov, smartfónov či tabletov.

zdroj: Ecocapsule

Tím Ecocapsule už dokončil prototyp 6PACK-u, pričom sériovú výrobu plánujú zahájiť už v máji 2022. Na podporu projektu vytvorili aj crowdfundingovú kampaň, kde si môžeš nový systém predobjednať už teraz. 6PACK bude k dispozícii v dvoch verziách – Basic Pack za 7 900 Eur a Air Pack – 13 900 Eur.

Basic Pack verzia má vysoko účinné solárne panely, inventor, batériu, kábel s výkonom 110/230 V a tablet so špeciálnou aplikáciou. Air Pack má navyše aj vykurovanie a klimatizáciu. Ak sa teraz rozhodneš startupu poslať cez PayPal 199 eur, automaticky získaš miesto na čakacej listine na 6PACK, alebo si môžeš systém predplatiť v plnej sume.

Zdroj: Ecocapsule

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech