Vďaka tomuto prístroju si vypestuješ z kávy čerstvé huby

  • Nemusíš sa báť, nebudú rásť priamo v hrnčeku, z ktorého piješ.
tumblr_o1cyg6oBoS1qb4qqxo1_1280
napoleonfour.com/livingby, via lisachachang
  • Nemusíš sa báť, nebudú rásť priamo v hrnčeku, z ktorého piješ.

Máš rád kávu? Máš rád huby? Čoskoro budeš mať možnosť spojiť tieto dve vášne do jedného nádherne integrovaného systému vďaka kolumbijským návrhárom, Adriánovi Pérezovi a Mauriciovi Carvajalovi. Ich nový elegantný kávovar bol vytvorený nielen ako štýlový a efektívny spôsob prípravy ranného nápoja, ale aj ako prostriedok pre opakované využitie použitých kávových usadenín, pre pestovanie hlivy ustricovej.

foto: inhabitat.com

Ako sa ukázalo, predstava o použití kávovej usadeniny ako podkladu pre pestovanie húb, nie je ničím novým. Používané usadeniny, ktorých je dosť či už na vysokoškolských internátoch, v kuchynkách v práci a skoro každej domácnosti, sú v podstate ideálnym materiálom pre pestovanie húb. Ideálna je kávová usadenina z kaviarní, pretože para zo strojov na espresso ju sterilizuje, ale mnoho bežných pestovateľov húb úspešne používa tú z domácich kávovarov.

Takže, ako tento zázrak funguje? V hornej časti jednotky HIFA sa ukrýva časť zariadenia zodpovedná za varenie kávy. Nedejú sa tu žiadne hi-tech “čary”, kávu si pripravíš pomocou pomocou klasického french pressu. Usadenina z kávy zostane zostane v malom žltom hrnčeku.

foto: inhabitat.com

Ak chceš pestovať huby, usadeninu z hrnčeka musíš preliať do delenej spodnej časti prístroja. Stačí, keď k nej pridáš trochu podhubia, budeš ho pravidelne postrekovať vodou a časom sa objavia drobné klobúčiky húb. Pestovanie húb v systéme HIFA je veľmi podobné ako u iných súprav na pestovanie húb, ktoré sa často predávajú s podhubím.

Pretože jednotka HIFA vypĺňa kvetináč húb zdola nahor, môže byť použitá ako potenciálne nekonečný zdroj jedlých húb. Ak je priestor na substrát plný, usadeninu môžeš napríklad pridať do kompostu alebo použiť na vonkajšie záhony.

foto: inhabitat.com

foto: behance.net

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech