Vďaka tomuto vyhľadávaču môžeme do roku 2020 zasadiť až 1 miliardu stromov

  • Ukázalo sa, že prechod na iný vyhľadávač môže byť jedným z tvojich najjednoduchších eko rozhodnutí
  • Stačí vyhľadávať prostredníctvom takzvanej Ecosie
  • Každú 1,7 sekundy tak komunita stojaca za týmto projektom na svete zasadí jeden strom
cow
facebook.com/JaroslavMoravcikProMo/eco.ca
  • Ukázalo sa, že prechod na iný vyhľadávač môže byť jedným z tvojich najjednoduchších eko rozhodnutí
  • Stačí vyhľadávať prostredníctvom takzvanej Ecosie
  • Každú 1,7 sekundy tak komunita stojaca za týmto projektom na svete zasadí jeden strom

Projekt, ktorý sa rozhodol premeniť každodennú činnosť stoviek miliónov ľudí na niečo užitočné pre planétu a v neposlednom rade aj pre ľudí. Ich zámerom nie je zisk užívať a míňať na spotrebné veci, ale radšej ho investujú do výsadby nových stromov.

Internetové vyhľadávače ako je napríklad Google sú poháňané tisíckami serverov v datacentrách, ktoré spotrebúvajú obrovské množstvo energie. Tá zväčša nepochádza z obnoviteľných zdrojov, ale skôr zo starých uhoľných alebo plynových elektrární. Na trhu sa však objavila eco-friendly alternatíva, vďaka ktorej môžeš bez námahy pomôcť životnému prostrediu.

Ide o „zelený“ vyhľadávač Ecosia, ktorý je dostupný aj na Slovensku. Tak ako všetky ostatné vyhľadávače, aj Ecosia generuje pre svojich prevádzkovateľov zisk. Narozdiel od ostatných však 80 % peňazí putuje do Svetového fondu WWF, z ktorého idú vyzbierané prostriedky na záchranu dažďových pralesov.

Funguje to veľmi jednoducho, no pridaná hodnota je v tomto prípade nepopierateľná. V minulom roku spoločnosť Google vyťažila z výnosov z reklamy 79,4 miliárd dolárov. Ak by sa 1 % z týchto vyhľadávaní uskutočnilo cez Ecosiu, bolo by možné každý deň vysadiť 1,2 milióna stromov, čo je ekvivalent k reforestovaniu oblasti s rozlohou 1 200 futbalových ihrísk.

Ecosia vznikla v Nemecku a jej tvorcom je Christian Kroll. Ten prišiel s touto alternatívou potom, čo absolvoval štúdium v Južnej Amerike.

„Zúčastnil som sa projektov zameraných na obnovu lesov a čítal som niekoľko kníh o klimatických zmenách a globalizácii a samotnom význame výsadby stromov,“ hovorí Christian pre Huffington Post. „Keď som sa vrátil domov, bol som presvedčený, že by sme mali všetci urobiť viac, aby sme zachránili tieto lesy,“ dodáva.

Dnes už má Ecosia viac ako 7 miliónov aktívnych používateľov. Za tento čas vysadili viac ako 20 miliónov stromov za viac ako 600-tisíc eur. Jeden strom má pritom cenu približne 22 centov. Spoločnosť si do roku 2020 stanovila cieľ zasadiť jednu miliardu stromov.

Chceš mať istotu, že peniaze naozaj putujú tam, kam majú? Klikni si na tento odkaz, kde sa každý mesiac zverejňujú informácie o práci, ktorú vykonali. Ak sa chceš aj ty podieľať na dobrej veci a pomôcť vysadiť čo najviac stromov, vyhľadávaj.

zdroj: huffingtonpost.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá