Vedci: Až 30 % pacientov, ktorým COVID-19 zapríčinil vážne zdravotné problémy, má nebezpečné krvné zrazeniny

  • Vírus spôsobuje, že krv je "lepkavejšia", čo môže viesť k vzniku krvnej zrazeniny
  • Vo svojej správe to tvrdí tím lekárov, podľa ktorých mohla trombóza prispieť k počtu mŕtvych
Vedci objavili nový kmeň koronavírusu. Je nebezpečnejší ako originál
TASR
  • Vírus spôsobuje, že krv je "lepkavejšia", čo môže viesť k vzniku krvnej zrazeniny
  • Vo svojej správe to tvrdí tím lekárov, podľa ktorých mohla trombóza prispieť k počtu mŕtvych

Až 30 % pacientov, ktorým infekcia novým koronavírusom zapríčinila vážne zdravotné problémy, má nebezpečné krvné zrazeniny. Vo svojej správe to tvrdí tím lekárov, podľa ktorých mohla trombóza prispieť k počtu mŕtvych. Zrazeniny sa začnú tvoriť v dôsledku vážneho zápalu pľúc, ktorý je prirodzenou reakciou tela na vírus.

Ten pritom ľuďom po celom svete spôsobuje viacero zdravotných komplikácií, niektoré z nich sa končia smrťou. Lekári začali pozorovať viac pacientov s krvnými zrazeninami približne od marca. Prekvapilo ich tiež, že niektorí z nich mali v pľúcach mikrozrazeniny.

Vírus takisto zapríčinil nárast počtu pacientov so žilovou trombózou, ktorá sa väčšinou tvorí v nohách a môže ohroziť život človeka, keď sa uvoľní a dostane sa až do pľúc.

„Vďaka množstvu informácií, ktoré sa objavili za uplynulé týždne, si myslím, že je zrejmé, že trombóza je veľkým problémom. Najmä u pacientov s ochorením COVID-19 v kritickom stave najnovšie štúdie ukázali, že takmer polovica z nich malo pľúcnu embóliu alebo krvnú zrazeninu v pľúcach,“ povedal Roopen Arya z londýnskej King’s College Hospital.

Jeho tím skúmal krv pacientov, pričom zistil, že koronavírus spôsobuje, že krv je „lepkavejšia“, čo môže viesť k vzniku krvnej zrazeniny. Odborníčka Beverley Hunt dodala, že takéto zmeny v krvi tiež zapríčiňujú infarkt či mŕtvicu.

Zdroje: BBC, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK