Vedci dokázali, že cestovanie dokáže zvýšiť mozgovú kapacitu

  • Najnovšie štúdie dokázali, že cestovanie nerozširuje len tvoje obzory, ale aj tvoju myseľ. Ak si teda doteraz váhal, nestrácaj ďalší čas, pobaľ si kufre a vydaj sa spoznávať nové krajiny, nové kultúry a nových ľudí.
luca-bravo-276888
unsplash.com/luca bravo
  • Najnovšie štúdie dokázali, že cestovanie nerozširuje len tvoje obzory, ale aj tvoju myseľ. Ak si teda doteraz váhal, nestrácaj ďalší čas, pobaľ si kufre a vydaj sa spoznávať nové krajiny, nové kultúry a nových ľudí.

Prvý krok: žiadne výhovorky

Keď počúvame ľudí rozprávať o ich cestovateľských zážitkoch, mnohokrát si povieme: „Kiežby som aj ja mohol odísť, ale…“ A nasledujú výhovorky týkajúce sa práce, platenia účtov, či rodiny. Pravda je však taká, že kto nechce, hľadá dôvody a kto chce, hľadá spôsoby. Ak cestovať naozaj chceš, spôsob si určite nájdeš.

Nič nie je zadarmo

Samozrejme, ani cestovanie. Takmer každý má nejaké cestovateľské sny a ak si práve nemôžeš dovoliť cestu do Vietnamu, dopraj si aspoň návštevu mesta v susednej krajine, ktoré chceš už tak dlho vidieť.

Aby si si však mohol splniť aj tie náročnejšie cestovateľské sny, so šetrením začni čím skôr. Skús si spraviť analýzu svojich výpisov z účtu a popremýšľaj, či by si niektoré výdavky nemohol zredukovať. Určite nájdeš niečo, čoho by si sa bol ochotný vzdať preto, aby si mohol nasať atmosféru miesta, o ktorom už dlho snívaš. Šetrenie ti síce potrvá niekoľko mesiacov, možno dokonca rokov, no výsledný pocit zato určite stáť bude.

Zdroj: pexels.com

Cestovanie zvyšuje našu mozgovú kapacitu

Paul Nussbaum z univerzity v Pittsburgu svojou štúdiou potvrdil, že cestovanie naozaj vedie k zvýšeniu mozgovej kapacity. Okrem iného tiež znižuje hladinu stresu, a to tým, že nás vytrháva  z dennej rutiny a mozog tak začína pracovať inak. Dokázalo sa tiež to, že počas cestovania sa v mozgu vytvárajú nové spojenia, vďaka ktorým sa následne zvyšuje naša schopnosť kognitívneho myslenia.

Cestovanie otvára myseľ

Tím Williama Madduxa zistil, že ľudia sa stávajú omnoho kreatívnejšími, keď sú dočasne začlenení do iných kultúr. Človek toho totiž v týchto situáciách chce „nasať“ čo najviac, otvára svoju myseľ na svoje maximum a práve dôsledkom toho do nej začnú prúdiť nové a nové nápady, ktoré by ti možno doma na um nikdy neprišli.

Čo viac dodať – kam máš namierené najbližšie?

Zdroj: lifehack.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK