Vedci dospeli k hrozivému číslu. Toto je percento, o ktoré môže byť britská mutácia smrteľnejšia ako pôvodný vírus

  • Teóriu vedci vyslovili prvýkrát už pred mesiacom
  • V novom výskume stojí, že je pravdepodobné, že mutácia súvisí so zvýšeným rizikom hospitalizácie a úmrtia
  • Mutácia je momentálne rozšírená v 82 krajinách
pjimage - 2021-02-13T183511.872
Unsplash/Hakan Nural Unsplash/Ismail Mohamed
  • Teóriu vedci vyslovili prvýkrát už pred mesiacom
  • V novom výskume stojí, že je pravdepodobné, že mutácia súvisí so zvýšeným rizikom hospitalizácie a úmrtia
  • Mutácia je momentálne rozšírená v 82 krajinách

Tím virológa Kristiana Andersena odhaduje, že prenosová rýchlosť novej mutácie je o 30 až 40 % vyššia ako v prípade bežných variantov. Množstvo nakazených sa v Spojených štátoch zdvojnásobuje zhruba každých 10 dní. Podľa expertov sa v USA z mutácie môže stať dominantná verzia vírusu do konca marca 2021. 

Na zistenie konkrétneho čísla úmrtnosti na novú mutáciu vedci potrebujú viac údajov o úmrtiach, aby mohli účinky mutácie preskúmať podrobnejšie. Viaceré štúdie však odhadujú, že britská mutácia môže byť o 30 až 70 % smrteľnejšia ako pôvodný vírus.

koronavirus korona covid-19
zdroj: Unsplash/Fusion Medical Animation

Mutácia, ktorá ovládla svet

Ako sme už vyššie písali, prenosová rýchlosť mutácie je o 30 až 40 % vyššia ako rýchlosť pôvodného vírusu. Niektorí vedci si však myslia, že mutácia je ešte nákazlivejšia. Prvá vzorka sa objavila koncom septembra na juhovýchode Anglicka a veľmi rýchlo sa stala dominantnou verziou v krajine. Momentálne mutácia ovládla až 90 % prípadov z celej krajiny.

VEDCI: Koronavírus tu ostane navždy. Akurát sa transformuje a bude vyzerať ako bežné prechladnutie

Počet nových prípadov sa podarilo znížiť až lockdownu. Vedci z London School of Hygiene and Tropical Medicine v januári skúmali 2 583 úmrtí. Predpokladalo sa, že 384 z nich bolo spôsobených novou mutáciou. Výskum odhalil, že infikovaní novým variantom mali o 35 % vyššie riziko úmrtia.

Výskum bol neskôr aktualizovaný. Vedci skúmali 3 382 úmrtí, z ktorých bolo 1 722 spôsobených britskou mutáciou. Táto štúdia naznačuje, že variant by mohol byť spojený s až 71 % vyšším rizikom úmrtia.

Zdroj: NY Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech