VEDCI: Koronavírus tu ostane navždy. Akurát sa transformuje a bude vyzerať ako bežné prechladnutie

  • Podľa viacerých odborníkov sa koronavírusu nezbavíme
  • Tvrdia, že vírus sa transformuje a bude spôsobovať problémy ako bežné prechladnutie
koronavirus korona covid-19
Unsplash/Annie Spratt Unsplash/Quinten Braem
  • Podľa viacerých odborníkov sa koronavírusu nezbavíme
  • Tvrdia, že vírus sa transformuje a bude spôsobovať problémy ako bežné prechladnutie

Už na začiatku pandémie odborníci varovali, že koronavírus sa bude vracať každý rok ako chrípka. Ďalšie výskumy ukazujú, že Covid-19 môže v spoločnosti ostať navždy. Nebude však taký infekčný a nebude spôsobovať vysokú úmrtnosť. 

„Koronavírus tu s nami ostane. Eradikácia celého vírusu je v podstate nemožná,“ povedal pre ABC News Dr. John Brownstein, lekár z Bostonskej nemocnice.

Predpoveď doktora Brownsteina sa zhodovala s výskumom, ktorý tvrdí, že Covid-19 v budúcnosti nebude infekčnejší ako bežné prechladnutie. Výskum otvára dvere k otázkam týkajúcim sa dynamiky ľudskej imunity a populácií patogénov medzi hostiteľmi.

vakcína Johnson Janssen
zdroj: TASR/Cheryl Gerber/Johnson & Johnson via AP

Tento výskum sa odráža od toho, že vírus sa stane endemickým, čo znamená, že sa nebudú vytvárať masové ohniská nákazy. „Načasovanie toho, ako dlho trvá, kým sa dostaneme k tomuto druhu endemického stavu, závisí od toho, ako rýchlo sa choroba šíri a ako rýchlo sa očkuje,“ hovorí autorka štúdie Jennie Lavineová v rozhovore pre The New York Times. Budúcnosť koronavírusu prirovnala k nudnej chrípke.

Ochorenie otestovalo imunitný systém dospelých ľudí, pretože išlo o nový vírus, s ktorým telo nevedelo bojovať. Reakcia imunity na vírus sa však začne meniť. Spôsobené to bude očkovaním.

Očkovacie látky môžu zmeniť priebeh nového vírusu v závislosti od toho, ako rýchlo verejnosť liečbu podstúpi, a od účinnosti vakcín. Ak však bude ich efekt nedostatočný, vakcináciu bude potrebné pravidelne opakovať.

Prehľad: Slováci vo veľkom kupujú neúčinné respirátory z Číny. Takto odhalíš podvodné kúsky bez ochrany

Doktorka Lavine s tímom predpovedala, že vakcíny svet Covidu-19 nezbavia. Vírus vo svete ostane ako trvalý, ale menej smrtiaci patogén.

„Je nepravdepodobné, že vakcíny, ktoré práve máme, poskytnú sterilizačnú imunitu,“ povedala imunologička z Torontskej univerzity Jennifer Gommerman. 

Zdroje: ABC News, Science, NY Times, Independent

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech