Vedci: Ľudia sa nedokážu nakaziť koronavírusom druhýkrát

  • Vedci dospeli k záveru, že ľudia sa nemohli nakaziť koronavírusom druhýkrát
  • Genetické analýzy koronavírusu nezistili žiadne podstatné zmeny, vďaka ktorým by ho imunitný systém človeka nerozpoznal
Koronavírus sa bude pravdepodobne vracať každý rok, tvrdia čínski vedci
TASR
  • Vedci dospeli k záveru, že ľudia sa nemohli nakaziť koronavírusom druhýkrát
  • Genetické analýzy koronavírusu nezistili žiadne podstatné zmeny, vďaka ktorým by ho imunitný systém človeka nerozpoznal

Množstvo hlásených prípadov pacientov, ktorým sa nákaza koronavírusom po vyliečení vrátila, bolo v skutočnosti spôsobené chybami pri testovaní. V piatok to uviedli juhokórejskí vedci, ktorých citovala britská spravodajská televízia Sky News.

 Výskumníci v juhokórejskom Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) teraz tvrdia, že nie je možné, aby koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 sa v ľudskom tele znovu aktivoval.

V Južnej Kórei mali v piatok vyše 10.000 potvrdených prípadov nákazy a 245 úmrtí – teda smrtnosť 2,3 percenta, čo je menej než priemer 3,4 percenta, ako ho stanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Celkovo 277 pacientov v tejto ázijskej krajine údajne ochorelo na COVID-19 druhýkrát, podobne na tom boli aj pacienti v Číne a Japonsku.To vyvolalo obavy, že koronavírus dokáže zmutovať tak rýchlo, že ľudia nemusia byť voči nemu imúnni a nakazia sa znova.

Avšak genetické analýzy koronavírusu nezistili žiadne podstatné zmeny, vďaka ktorým by ho imunitný systém človeka nerozpoznal. Juhokórejské CDC preto oznámilo, že výsledky testu u pacientov s podozrením na druhú nákazu koronavírusom boli chybne pozitívne.

Rusko zatiaľ nezaznamenalo prípady opakovanej infekcie COVID-19

V Rusku nebol doposiaľ zaznamenaný ani jeden prípad, že by sa ten istý človek nakazil koronavírusom opakovane. V rozhovore vysielanom ruskou televíznou stanicou Rossija-24 to podľa sobotnej informácie agentúry TASS uviedla šéfka Ruskej Federálnej služby pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok (Rospotrebnadzor) Anna Popovová.

zdroj: ruský premiér

Ak sa aj jedinec, ktorý má koronavírus, cíti, že je už zdravý a že sa vyliečil, ešte aj tak môže byť stále nosičom choroby, konštatovala Popovová.

„Môžem bez váhania povedať, že trvá to veľmi dlho, kým vírus odíde z organizmu. To je pravda. A ak sa aj človek už cíti byť zdravým, ešte stále môže vírus roznášať,“ dodala šéfka štátneho kontrolného úradu. V piatok prišli juhokórejskí vedci so všeobecným tvrdením, že množstvo hlásených prípadov pacientov, ktorým sa nákaza koronavírusom po vyliečení vrátila, je v skutočnosti spôsobené chybami pri testovaní.

Podľa bádateľov z juhokórejského Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) nie je totiž možné, aby sa koronavírus – spôsobujúci ochorenie COVID-19 – v ľudskom tele znovu aktivoval. V Rusku je momentálne zaznamenaných dovedna 114.431 prípadov koronavírusovej infekcie. Uzdravilo sa zatiaľ 13.220 pacientov a zomrelo ich 1169.

zdroj: tasr

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech