Skvelá správa: Vedci z BioNTech majú v rukách prelomovú vakcínu. Likviduje ochorenie, ktoré trápi tisíce Slovákov

  • Tím vedcov z nemeckej spoločnosti BioNTech, ktorí stojí za vakcínou proti koronavírusu, vyvinul ďalšiu prelomovú vakcínu
  • BioNTech tvrdí, že ich nová vakcína je účinná na sklerózu multiplex (MS) u myší
  • Nová vakcína proti skleróze funguje podobným spôsobom ako vakcína proti koronavírusu
Pfizer vakcína
TASR/AP/Jessica Hill
  • Tím vedcov z nemeckej spoločnosti BioNTech, ktorí stojí za vakcínou proti koronavírusu, vyvinul ďalšiu prelomovú vakcínu
  • BioNTech tvrdí, že ich nová vakcína je účinná na sklerózu multiplex (MS) u myší
  • Nová vakcína proti skleróze funguje podobným spôsobom ako vakcína proti koronavírusu

Tím vedcov z nemeckej spoločnosti BioNTech, ktorí stojí za vakcínou protikoronavírusu, vyvinul ďalšiu prelomovú vakcínu. BioNTech tvrdí, že ich nová vakcína je účinná pri skleróze multiplex (MS) u myší. Slovensko patrí medzi krajiny s pomerne vysokou incidenciou a prevalenciou ochorenia, odhadom máme 8 000 ľudí s diagnózou sclerosis multiplex, dočítaš sa na Lekári.sk

Rovnaký spôsob ako pri vakcíne proti koronavírusu

Nová vakcína proti skleróze funguje podobným spôsobom ako vakcína proti koronavírusu vyrábaná v spolupráci s americkým partnerom Pfizer.

Práve vakcína od BioNTech/Pfizer proti koronavírusu bola ako prvá schválená v mnohých krajinách ako bezpečná a účinná.

Revolúcia v oblasti liečby rakoviny – nové krvné testy dokážu ročne zachrániť tisícky životov

Vakcína používa messenger RNA alebo mRNA na spustenie jedného konkrétneho proteínu, ktorý naštartuje imunitnú odpoveď, akoby došlo ku skutočnej koronavírusovej infekcii (vakcína ale nedokáže nikoho nakaziť koronavírusom, lebo neobsahuje vírus, ako to prezentujú dezinformátori). V prípade vakcíny proti koronavírusu tento proteín napodobňuje vyčnievajúci hrot vírusu a naštartuje imunitný systém, aby začal vytvárať protilátky.

Odpoveď imunitného systému, prezývaná ako imunizovanie neskôr spôsobí, že imunitný systém môže ľahšie bojovať s koronavírusom. Ak sa človek neskôr nakazí koronavírusom, imunitný systém rýchlo znova vytvorí protilátky a bojuje s infekciou skôr, ako sa dokáže uchytiť alebo rozšíriť.

Vakcína zabráni imunitnému systému v útokoch

Week informuje, že skleróza ale nie je spôsobená vírusom, ale nesprávnym fungovaním imunitného systému a útokom na ochranný obal nervových buniek v mozgu a mieche, narušením signálov medzi týmito bunkami a ich cieľmi v tele, čo spôsobuje neurologické, senzorické a motorické problémy.

V prípade vakcíny na sklerózu technológia mRNA zastavuje imunitný systém tela pred útokmi na neuróny v mozgu a mieche, čo zabraňuje prípadným senzorickým a motorickým problémom, čo by zabránilo ďalšej progresii ochorenia.

Súčasná liečba funguje tak, že sa tlmí imunitný systém človeka, aby sa oddialilo a zastavilo odbúravanie myelínového obalu, čo však osobu vystavuje riziku infekcií, pretože nedokáže bojovať proti vírusom alebo baktériám.

Teória BioNTechu spočíva v tom, že vakcína môže zaviesť genetickú informáciu, ktorá dáva imunitnému systému pacientov trpiacich na SM pokyn, aby neútočili na proteíny, ktoré vedú k zhoršeniu plášťa myelínu.

Sľubné

Tím pod vedením doktora Ugur Sahina, ktorý pôsobí zároveň ako generálny riaditeľ BioNTechu podal vakcínu ako injekciu myšiam, ktoré mali autoimunitnú encefalomyelitídu, ekvivalent zvieraťa pre ľudskú SM.

„Vakcína zablokovala všetky klinické príznaky SM u myší, zatiaľ čo u kontrolných zvierat sa vyskytli typické príznaky choroby,“ uviedol BioNTech vo vyhlásení.

vakcína
zdroj: Cecilia Faboiano/LaPresse via AP - Pri tretej vlne sa hlavným problémom stala politizácia témy očkovania.

Sahin pôvodne založil spoločnosť BioNTech na využitie myšlienky mRNA na imunoterapiu proti rakovine, ale firma sa počas pandémie začala zameriavať na koronavírus. Teraz sa Sahin a jeho kolegovia domnievajú, že ich výskum ukazuje, že vakcíny mRNA majú sľubný prísľub aj pri liečbe SM a iných auto imunitných ochorení.

Zistenia spoločnosti boli publikované v odbornom recenzovanom časopise Science.

Zdroje: Week , BioNTech, Science, BionNTech, multiplesclerosisnewstoday., Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá