Vedci našli „svätý grál“, ktorý otočil hodiny starnutia. Sme bližšie k omladeniu ľudí, tvrdia

  • Výskum pomohol predĺžiť život laboratórnych potkanov
  • Vedci prekonali rekord v dlhovekosti laboratórnych potkanov
Biely potkan v kliekten
Unsplash/@firecloak
  • Výskum pomohol predĺžiť život laboratórnych potkanov
  • Vedci prekonali rekord v dlhovekosti laboratórnych potkanov

Legenda o svätom grále hovorí, že dáva večný život. Kto sa z neho napije, bude navždy mladý.

Vedcom sa podarilo takýto „svätý grál“ nájsť, aj keď nesľubuje večný, ale „len“ dlhý život. V rámci experimentálnej terapie proti starnutiu mali prekonať rekord v dlhovekosti laboratórnych potkanov. TASR informuje podľa správy britského denníka The Guardian.

Potkania samička menom Sima sa narodila 28. februára 2019, čiže má už 47 mesiacov. Svojho najbližšieho „rivala“ v štúdii dlhovekosti už prežila takmer o šesť mesiacov.

Predĺžený život

Sima je posledným žijúcim jedincom zo skupiny hlodavcov, ktorí dostávali infúzie upravenej krvnej plazmy od mladých zvierat. Vedci tak zisťovali, či týmto spôsobom dokážu predĺžiť ich život.

„Máme najstaršiu žijúcu samicu potkana (druhu) Sprague Dawley,“ povedal Harold Katcher zo startupu Yuvan Research so sídlom v Kalifornii, ktorý predtým pôsobil ako profesor biológie na Marylandskej univerzite v USA.

Doteraz najvyšší vek samice laboratórneho potkana popísaný vo vedeckej literatúre bol 45,5 mesiaca.

Vedci na laboratórnych potkanoch druhu Sprague Dawley experimentujú s terapiou založenou na podávaní mladej krvnej plazmy, aby spomalili starnutie ich telesných orgánov a tkanív. Zatiaľ však neexistujú dôkazy o tom, že by tento postup mohol byť aplikovaný aj na ľuďoch.

Výsledky štúdie budú zverejnené až po uhynutí Simy a preskúmaní jej orgánov.

Omladenie ľudí

Osem potkanov, ktoré v rámci výskumu dostávali placebo infúzie obsahujúce len fyziologický roztok, žilo len 34 až 38 mesiacov. Osem potkanov z druhej skupiny, ktoré dostávali purifikovanú a koncentrovanú podobu krvnej plazmy, tzv. E5, žilo 38 až 47 mesiacov. Laboratórne biele potkany sa bežne dožívajú dva až tri roky.

„Skutočným cieľom našich experimentov nie je predĺžiť život, ale predĺžiť mladosť, omladiť ľudí,“ povedal profesor Katcher. „Faktom však je, že ak sa to podarí, podarí sa aj predĺžiť život, a to nie je zlý vedľajší účinok.“

Predbežná štúdia zo spolupráce medzi Katcherovým tímom a odborníkmi z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) ukázala, že infúzie mladej krvnej plazmy u potkanov posúvajú späť ručičky biologických „hodín“ pečene, krvi, srdca a hypotalamu.

Tichá pandémia

Vedci však prišli aj s ďalšími zisteniami, ktoré ale nie sú také pozitívne ako omladenie ľudskej populácie. Superrezistentné baktérie (tzv. superbugs), ktoré by do roku 2050 mohli pripraviť o život desiatky miliónov ľudí, sa postupne stávajú „tichou pandémiou“. Vyplýva to z najnovšej správy OSN, ktorá bola zverejnená v utorok. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Superrezistentné baktérie, ktoré sú odolné voči antibiotikám, podľa odhadov len v roku 2019 usmrtili až 1,27 milióna ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že antimikrobiálna rezistencia (AMR) je v najbližšej budúcnosti jedným z najvážnejších zdravotníckych hrozieb na celom svete.

lieky rôznej farby
zdroj: Unsplash/freestocks

OSN vo svojej najnovšej správe uviedla, že k „rozvoju, prenosu a šíreniu“ AMR sa výrazným spôsobom podieľa najmä znečistenie prostredia a vyzvala na urýchlené kroky, ktoré by takéto znečistenie eliminovali.

Kombinácia nekontrolovateľného znečistenia s AMR prítomnou v nemocničnom a poľnohospodárskom prostredí podľa OSN len zvyšuje potenciálne riziká.

Pitná voda

Superrezistentné baktérie sa našli aj v plavebných kanáloch a riekach na celom svete. To podľa OSN predstavuje závažný problém, keďže rieky sú dôležitým zdrojom pitnej vody.

Voda v pohári
zdroj: Unsplash/engin akyurt

Agentúra AFP pripomína, že antimikrobiálna rezistencia je prirodzeným fenoménom, no nadužívanie a nesprávne užívanie antibiotík u ľudí, živočíchov a rastlín situáciu len zhoršilo. To znamená, že antibiotiká by už nemuseli správne fungovať a bojovať proti infekciám, na ktoré boli určené.

Dezinfekčné prostriedky, antiseptiká a antibiotiká, ktoré môžu posilniť obranyschopnosť mikróbov, sa pritom nachádzajú všade, od zubných pást až po kravské mlieko a odpadovú vodu.

Podľa OSN situáciu zhoršilo hlavne znečistenie pochádzajúce z významných sektorov ekonomiky, najmä z farmaceutického a chemického priemyslu, ale aj herbicídy a ťažké kovy.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá