Vedci odhalili podrobnosti o najdlhšom úplnom zatmení Slnka. Na týchto miestach sa bude najlepšie pozorovať

  • Zatmenie epických rozmerov nastane 2. augusta 2027
  • Bude to najdlhšie úplné zatmenie Slnka v tomto storočí
zatmenie slnka
Pixabay/Ivanovgood, ELG21
  • Zatmenie epických rozmerov nastane 2. augusta 2027
  • Bude to najdlhšie úplné zatmenie Slnka v tomto storočí

2. augusta 2027 sa staneme svedkami jednej z najvýznamnejších astronomických udalostí tohto storočia – „Veľkého zatmenia nad severnou Afrikou“, ktoré už teraz vzbudzuje obrovskú pozornosť nielen medzi nadšencami astronómie, ale aj medzi širokou verejnosťou.

Cestovné kancelárie už začínajú s ponukou zájazdov, ktoré poskytnú jedinečnú príležitosť pozorovať toto ohromujúce nebeské divadlo. Organizátori výletov sa usilujú zabezpečiť najlepšie podmienky na sledovanie zatmenia, pričom sa zameriavajú na miesta vo svete, kde bude viditeľnosť najlepšia.

Zatmenie Slnka sľubuje nezabudnuteľný zážitok, ktorý zostane v pamäti mnohých ľudí po celom svete. Okrem samotného astronomického úkazu budú mať účastníci možnosť obohatiť svoje znalosti o vesmíre a jeho fascinujúcich javoch.

Úplné zatmenie Slnka

Zatmenie Slnka nastáva vtedy, keď sa Mesiac dostane medzi Zem a Slnko. Podľa NASA dochádza k zatmeniu Slnka iba počas fázy nového mesiaca, keď sa Mesiac nachádza v pozícii, pri ktorej úplne alebo čiastočne zakrýva Slnko. Tento úkaz je možné pozorovať zhruba dvakrát do roka.

Keď Mesiac prechádza cez ekliptiku – čo je rovina obežnej dráhy Zeme –, dosiahne bod nazývaný lunárny uzol. Typ zatmenia, ktoré sa objaví, závisí od toho, ako blízko sa nový mesiac priblíži k tomuto uzlu. Okrem toho hrá dôležitú úlohu aj vzdialenosť Mesiaca od Zeme a aktuálna vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom.

Obloha počas úplného zatmenia Slnka stmavne. Pozorovatelia, ktorí majú vhodné ochranné vybavenie na sledovanie Slnka, môžu počas tohto výnimočného okamihu uvidieť korónu, čo je vonkajšia atmosféra Slnka. Koróna je zvyčajne zakrytá intenzívnym svetlom samotného Slnka, takže úplné zatmenie predstavuje jedinečnú príležitosť na jej pozorovanie.

Podľa informácií zverejnených Space, mesačný tieň široký 258 kilometrov prejde cez našu planétu za 3 hodiny a 20 minút.

Tento zaujímavý nebeský jav začne v Atlantickom oceáne a bude pokračovať cez južné Španielsko, severné Maroko, severné Alžírsko, severné Tunisko, severovýchodnú Líbyu, stredný Egypt, severovýchodný cíp Sudánu, juhozápadnú Saudskú Arábiu, Jemen a severovýchodný cíp Somálska až k súostroviu Chagos.

Najlepšia viditeľnosť bude v Egypte

Populárne destinácie pre sledovanie zatmenia Slnka budú zahŕňať južné Španielsko, Gibraltár a severné Maroko. Podľa Time and date sa očakáva, že tento jav bude mať veľký kultúrny význam pre 88,9 milióna ľudí, čo je viac ako trojnásobok počtu divákov „Veľkého amerického zatmenia“ 8. apríla 2024.

Najväčšiu šancu na jasnú oblohu s takmer zaručeným výhľadom bez mrakov ponúka Egypt, konkrétne Luxor. V tejto oblasti sa nachádzajú niektoré z najúžasnejších pokladov starovekého Egypta, ako sú Luxorský chrám, Alej Sfíng a Karnakský chrám. Na západnej strane Nílu sa nachádza Údolie kráľov, Chrám kráľovnej Hatšepsut a Memnonove kolosy.

Návštevníci budú mať možnosť pripojiť sa k voliteľnému programu výletov, kde sa dozvedia viac o vzniku jednej z najsofistikovanejších civilizácií starovekého sveta. Okrem samotného zatmenia Slnka si tak budú môcť vychutnať vzdelávacie prezentácie o egyptskej archeoastronómii a kľúčových aspektoch stavebného inžinierstva.

Zdroje: Space, Sky and Telescope, Time and Date

Najnovšie videá

Trendové videá