Vedci odhalili prelomový liek. Svitá nádej na liečbu sklerózy multiplex aj starnutie mozgu

  • Vyše 2 milióny ľudí trpia sklerózou multiplex
  • Aktuálne svitá nádej na jej liečbu
  • Vedci prišli s prelomovou štúdiou
doktorka drží oranžovú stužku
Oranžová stužka je symbolom boja proti skleróze multiplex. Zdá sa, že pri tejto autoimunitnej chorobe svitá na lepšie časy Freepik/Maksymiv Iurii
  • Vyše 2 milióny ľudí trpia sklerózou multiplex
  • Aktuálne svitá nádej na jej liečbu
  • Vedci prišli s prelomovou štúdiou

V 21. storočí ide svetová veda raketovou rýchlosťou dopredu a špičkoví výskumníci čoraz častejšie prichádzajú s prelomovými výsledkami. Výnimkou nie je ani oblasť medicíny.

Práve z tejto oblasti vyšla na odbornom portáli Cell v týchto dňoch nová štúdia Small-molecule-induced epigenetic rejuvenation promotes SREBP condensation and overcomes barriers to CNS myelin regeneration.

Portál EurekAlert hovorí o tejto najnovšej štúdii ako o prelomovej, pretože sa zdá, že prekonáva ťažkosti, ktoré dlho frustrovali predchádzajúce pokusy o zvrátenie formy poškodenia nervov, ktoré zbavuje ľudí so sklerózou multiplex motorickej kontroly a postupne otupuje kognitívne funkcie mnohých ľudí v procese starnutia.

Na svete trpia sklerózou multiplex viac ako dva milióny ľudí

Prestížny vedecký portál Study Finds vysvetľuje, čo za chorobu skleróza multiplex vlastne je. Ide o chronické autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém, ktorý zahŕňa mozog, miechu a zrakové nervy.

Imunitný systém napáda pacientov a útočí na ich myelínové pošvy, ochranný obal, ktorý obklopuje nervové vlákna. To vedie k zápalu a poškodeniu myelínu a samotných nervových vlákien.

Príznaky tohto ochorenia sa môžu značne líšiť v závislosti od rozsahu poškodenia Centrálnej nervovej sústavy (CNS) pacienta. Bežné príznaky však zahŕňajú únavu, svalovú slabosť a stuhnutosť, ťažkosti s koordináciou a rovnováhou, problémy so zrakom a kognitívne poruchy.

Skleróza multiplex tiež môže spôsobiť problémy s črevami a močovým mechúrom, se*uálnu dysfunkciu a depresiu. Na celom svete žije približne 2,1 milióna ľudí s touto diagnózou.

Prelom má podľa vedcov spočívať v objave malej molekuly, ktorá pomáha regenerovať poškodenie nervov, čo môže znamenať prvý krok k vyliečeniu sklerózy multiplex a zastaveniu starnutia mozgu.

Výskumníci z Cincinnati Children’s Hospital tvrdia, že presne určili nový inhibítor proteínovej funkcie s názvom ESI1, ktorý je prísľubom zvrátiť účinky tejto ničivej poruchy.

Počiatočné experimenty s myšami ukazujú, že ESI1 hrá kľúčovú úlohu pri prebúdzaní buniek, ktoré sa starajú o opravu nervov u pacientov so sklerózou multiplex a inými poruchami mozgu súvisiacimi s vekom.

„V súčasnosti neexistujú žiadne účinné terapie na zvrátenie poškodenia myelínu pri devastujúcich demyelinizačných ochoreniach, ako je skleróza multiplex. Tieto zistenia sú významné, pretože ponúkajú nové cesty liečby, ktoré potenciálne posúvajú terapeutické zameranie od len zvládania symptómov k aktívnej podpore opravy a regenerácie myelínu,“ cituje jedného z hlavných odborníkov na mozog z Cincinnati Children’s Hospital Qinga Richarda Lua EurekAlert.

Päť rokov trvajúci výskum

Zásadným poznatkom, ktorý vedie k novým zisteniam, bolo pozorovanie, že oblasti mozgu poškodené sklerózou multiplex stále majú typ buniek potrebný na opravu poškodenia myelínu, ale choroba aktivuje iné typy buniek a signály, ktoré kombinujú sily na umlčanie funkcie opravy.

Tieto užitočné bunky v mozgu, nazývané oligodendrocyty, sú zodpovedné za produkciu myelínových obalov, ktoré sa ovíjajú okolo káblových častí nervových buniek nazývaných axóny, podobne ako plastová izolácia okolo drôtu.

Keď sa ochranný myelín poškodí, či už v dôsledku choroby alebo opotrebovaním vekom, nervová signalizácia sa naruší. V závislosti od toho, kam vedú poškodené nervy, môžu poruchy ovplyvniť pohyb, videnie, myslenie atď.

Inými slovami, výskumný tím v podstate našiel spôsob, ako umlčať proces umlčanej opravy, čím umožnil oligodendrocytom (OL) vykonávať svoju prácu.

Celý projekt trval viac ako päť rokov a zahŕňal štyroch spoluautorov a 29 prispievajúcich spoluautorov z Cincinnati Children’s, University of Cincinnati a 14 ďalších inštitúcií vrátane univerzít v Austrálii, Číne, Nemecku, Indii, Singapure a Spojenom kráľovstve.

Zdroje: Study Finds, EurekAlert!, Medicalxpress, Cell

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá