Vedci: Po nákaze koronavírusom získa človek až dvojročnú imunitu

  • Po prekonaní choroby človek získa ročnú, až dvojročnú imunitu
  • Výsledky štatistík uvádzajú, že pre dosiahnutie kolektívnej imunity, musí vírus infikovať 60 až 70 percent populácie
coronavirus-4959669_1920-1090x610
Pixabay.com/Orna Wachman
  • Po prekonaní choroby človek získa ročnú, až dvojročnú imunitu
  • Výsledky štatistík uvádzajú, že pre dosiahnutie kolektívnej imunity, musí vírus infikovať 60 až 70 percent populácie

Po prekonaní ochorenia COVID-19 človek získa dočasnú imunitu proti vírusu, ktorý ho spôsobuje. Podľa agentúry DPA sa na tom zhodujú vedci. Takáto imunita by mohla človeka chrániť aj niekoľko rokov. „Podľa všetkých predpokladov je človek po prekonaní vírusu SARS-CoV-2 chránený pred ďalšou infekciou najmenej niekoľko rokov“, tvrdí to riaditeľ nemeckej imunologickej spoločnosti (DGfI) Thomas Kamradt. Nakoľko sa choroba vo svete vyskytuje veľmi krátko, nie je možné s istotou povedať, ako dlho môže táto imunita človeka chrániť. To dokážeme určiť len dlhodobým výskumom.

Človeka pred opakovaným nakazením chránia protilátky, ktoré si telo vytvorí ako reakciu na vírus. Ako dlho táto ochrana v tele vydrží by malo závisieť od toho, akým tempom sa koncentrácia protilátok v krvi znižuje – čím je vyššia, tým je ochrana silnejšia. Možnosť, že by tieto protilátky človeka nechránili pred nakazením je podľa Kamradta mimoriadne nepravdepodobné.

zdroj: TASR/AP, Abbott

Podľa riaditeľa Inštitútu pre laboratórnu medicínu na klinike v Štuttgarte Matthiasa Ortha zatiaľ nie je možné s istotou konštatovať, že vytvorené protilátky skutočne chránia pred ďalšou infekciou. Nie je totiž jasné, aká koncentrácia protilátok poskytuje dostatočnú ochranu a ako často sa vyskytnú nové infekcie.

Virologička Melanie Brinkmannová z Helmholtzovho strediska pre výskum infekcií v Braunschweigu a vedúci inštitútu virológie na univerzite v Geissene predpokladajú, že po prekonaní choroby človek získa ročnú, až dvojročnú imunitu. Svoj názor opierajú o fakty o koronavírusoch, ktoré doteraz napádali ľudí.

Podľa týchto dvoch vedcov bude pri výskume zaujímavé porovnanie vzoriek ľudí, u ktorých sa priebeh choroby líšil. Tým by sme vedeli nájsť odpoveď na otázku, či sa v telách pacientov s ťažkým priebehom vôbec nejaké protilátky vytvorili. Tento výskum môže podľa nich vysvetliť, kedy v priebehu infekcie začne telo vytvárať špecifické protilátky.

Za dôležité teraz považujú to, aby boli pripravené spoľahlivé testy na protilátky, ktoré umožnia plošné testovanie. Od neho si sľubujú presnejšie informácie o tom, aká veľká časť populácie je skutočne infikovaná, nakoľko množstvo ľudí prekoná infekciu bez toho, aby o tom vedeli. Z týchto údajov bude možné zistiť, do akej miery je spoločnosť imúnna.

Výsledky štatistík uvádzajú, že pre dosiahnutie kolektívnej imunity, musí vírus infikovať 60 až 70 percent populácie. V takom prípade sa šírenie vírusu zastaví samo, bez vakcinácie.

zdroj: čtk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK