Vedci prezradili limit pre kávičkárov. Ak prekročíš tento počet, môže sa ti zmenšiť mozog

  • Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje na svete
  • Štúdia však uvádza, že jej časté pitie škodí nášmu mozgu
  • Zvyšuje dokonca riziko demencie
káva
Unsplash/Jonathan Sanchez, Unsplash/Gian Cescon
  • Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje na svete
  • Štúdia však uvádza, že jej časté pitie škodí nášmu mozgu
  • Zvyšuje dokonca riziko demencie

Štúdia, ktorú zverejnila organizácia Nutritional Neuroscience zistila, že pitie akéhokoľvek druhu kávy vo veľkom množstve vedie k zmenšenie objemu mozgu či demencii.

Výskumu sa zúčastnilo 17 702 ľudí vo veku od 37 do 73 rokov. Išlo o dlhodobý projekt, pri ktorom vedci zhromažďovali informácie o rôznych metrikách zdravia a životného štýlu vrátane spotreby kávy, objemu mozgu a chorôb, ako aj ďalšie údaje, napríklad sociálno-ekonomický stav, ktorý môžu vedci zohľadniť.

Čo sa deje s naším mozgom po vypití šiestich šálok kávy?

Vedci tvrdia, že ľudia, ktorí pijú šesť alebo viac šálok kávy denne, majú o 53 % vyššiu pravdepodobnosť výskytu demencie ako tí, ktorí vypijú jednu alebo dve šálky.

„Káva patrí medzi najobľúbenejšie nápoje na svete. Napriek tomu, že globálna spotreba predstavuje viac ako deväť miliárd kilogramov ročne, je nevyhnutné, aby sme pochopili všetky možné dôsledky na naše zdravie,“ tvrdí epidemiologička Kitty Pham z University of South Australia.

„Toto je najrozsiahlejšie vyšetrovanie súvislostí medzi kávou, meraním objemu mozgu, rizikom demencie a rizikom cievnej mozgovej príhody. Je to tiež najväčšia štúdia, ktorá zohľadňuje objemové údaje o zobrazovaní mozgu a širokú škálu skresľujúcich faktorov,“ dodáva.

Zmenšovanie mozgu je tiež niečo, čo sa prirodzene stáva

Po zohľadnení premenných ako pohlavie, vek a dlhotrvajúce choroby vedci zistili vzťah medzi pitím väčšieho množstva kávy a menším celkovým objemom mozgu u účastníkov, ako aj zvýšené riziko demencie, uvádza Science Alert.

Štúdia sa však nezaoberá tým, k čomu by mohlo viesť zmenšenie mozgu. Zatiaľ čo sivá aj biela hmota pomáhajú riadiť motorické a zmyslové funkcie, je ťažké spojiť menej tejto hmoty s konkrétnymi výsledkami správania alebo mozgovej činnosti.

Zmenšovanie mozgu je tiež niečo, čo sa prirodzene stáva, ako starneme. „Pri zohľadnení všetkých možných obmien sme zistili, že vyššia konzumácia kávy bola významne spojená so zníženým objemom mozgu. Pitie viac ako šiestich šálok kávy denne vás môže v podstate vystaviť riziku mozgových chorôb, ako je demencia a mozgová príhoda,“ hovorí epidemiologička.

Aký druh kávy máš rád/rada?

Nie je však jasné, prečo sa to deje. Vedci musia vykonať ešte veľa ďalších výskumov o tom, ako kofeín a káva ovplyvňujú mozgové bunky, či už sú tieto interakcie pozitívne alebo negatívne.

Zdroje: sciencealert.com, unisa.edu.au, tandfonline.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech