Vedci prišli na to, ako prinútiť ľudí prestať piť alkohol. Ide o primitívnu stratégiu

  • Výskumníci prišli na účinný spôsob, ako prinútiť prestať ľudí piť alkohol
  • Jednoduchá stratégia dokáže podporiť dobré zdravie populácie
Ľudia si pripíjajú a skúmanie vzorky
Ilustračný obrázok, Unsplash/Fred Moon, Unsplash/@jkoblitz
  • Výskumníci prišli na účinný spôsob, ako prinútiť prestať ľudí piť alkohol
  • Jednoduchá stratégia dokáže podporiť dobré zdravie populácie

Výskumníkom sa podarilo prísť na to, ako prinútiť ľudí, aby konzumovali menšie množstvo alkoholu. Ide o jednoduchú stratégiu, ktorá môže všetko zmeniť. 

Ako uvádza portál Science Alert, za štúdiou, ktorá pochádza z roku 2021, stojí skúsený tím vedcov. Znížiť príjem alkoholu u ľudí by mohlo byť podľa nich veľmi užitočné pri podpore dobrého zdravia populácie.

Zníženie konzumácie alkoholu

S pitím alkoholu prichádza množstvo rizík, ktoré si ľudia možno ani neuvedomujú. Jeho príliš veľké množstvo nevedie iba k rakovine, ale je spojené aj s ďalším radom problémov vrátane predčasnej smrti, tráviacich problémov, srdcových chorôb či zvýšeného rizika demencie.

„Zistili sme, že spojenie informácií o alkohole a rakovine s konkrétnym praktickým opatrením – počítaním ich nápojov – viedlo k tomu, že pijani znížili množstvo konzumovaného alkoholu,“ ozrejmila ekonómka a psychologička Simone Pettigrew z The George Institute for Global Health.

V rámci štúdie boli vyplnené tri prieskumy. Celkom 7 995 účastníkov dokončilo prvý, pričom 4 588 z nich vyplnilo ďalší o tri týždne neskôr a posledný prieskum dokončilo 2 687 ľudí o ďalšie tri týždne.

Účastníci boli rozdelení do viacerých skupín. Počas experimentu sa im zobrazovali rôzne reklamy či správy o pití alkoholu. 

Dôležité informácie

Prvá skupina, ktorá sledovala televízne reklamy o alkohole spojenom so vznikom rakoviny spoločne s návrhom udržiavať si stanovený počet vypitých nápojov, vykazovala lepšie výsledky. Subjekty skutočne výrazne znížili spotrebu alkoholu po dobu šiestich týždňov. 

Výskumníci skúsili v rámci štúdie aj iné prístupy. Účastníkov povzbudzovali, aby sa sami rozhodli, aké množstvo nápojov vypijú a následne sa tohto rozhodnutia aj držali po celý čas. Niektorí z nich sa pokúsili alkohol obmedziť, no výsledky neboli také priaznivé ako v prípade prvej skupiny. 

„Veľa ľudí nevie, že alkohol je karcinogén,“ povedal Pettigrew. „Pre ťažkých pijanov sú to dôležité informácie, ku ktorým majú prístup. Ale povedať ľuďom, že alkohol spôsobuje rakovinu, je len časť riešenia – musíme im tiež poskytnúť spôsoby, ako prijať opatrenia na zníženie rizika.“

premium alkohol
zdroj: Unsplash/Obi -@pixel6propix

Osobné rozhodnutie

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) možno pripísať konzumáciu alkoholu až 7 % predčasných úmrtí na celom svete. Zvýšenie povedomia konzumentov alkoholu o zdravotných rizikách je podľa odborníkov jedným zo spôsobov, ako tento problém vyriešiť.

Aj napriek tomu, že sa mnohé zdravotnícke agentúry snažili urobiť alkohol cenovo nedostupným, v konečnom dôsledku je to na osobnom rozhodnutí. Každý človek musí určiť sám, či sa jeho správanie súvisiace s alkoholom z dlhodobého hľadiska zmení alebo nie. 

V tejto štúdii boli vybraní účastníci tak, aby slúžili vo veľkej miere ako reprezentatívna vzorka pre austrálsku populáciu. Tento prístup teda nemusí fungovať rovnako aj inde, no počítanie vypitých nápojov môže byť jednou z efektívnych možností.

„K dispozícii sú obmedzené zdroje na kampane na znižovanie škôd spôsobených alkoholom, takže je dôležité vedieť, ktoré posolstvá najlepšie zarezonujú, aby sa zabezpečilo, že budú mať najlepšiu šancu konať,“ povedal Pettigrew.

Zdroje: Science Alert, Delicious Food

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá