VEDCI: Riziko prenosu koronavírusu sa dá znížiť produktom, ktorý má každý doma

  • Vedci z Penn State College of Medicine zistili, že produkty určené na zubnú hygienu dokážu inaktivovať koronavírus
  • Testovali rôzne orálne a nazofaryngeálne výplachy, ktoré obsahovali 1% detského šampónu
Unsplash/Mufid Majnun, NCI
  • Vedci z Penn State College of Medicine zistili, že produkty určené na zubnú hygienu dokážu inaktivovať koronavírus
  • Testovali rôzne orálne a nazofaryngeálne výplachy, ktoré obsahovali 1% detského šampónu

Profesor mikrobiológie Craig Meyers viedol skupinu lekárov a vedcov, ktorí testovali schopnosť ústnych vôd inaktivovať ľudské koronavírusy, ktorých štruktúra je podobná SARS-CoV- 2. Okrem ústnych vôd vedci testovali aj detský šampón a produkty, ktoré obsahujú peroxid vodíka.

„Zatiaľ, čo čakáme na vývoj vakcíny, hľadáme spôsob zníženia prenosu,“ hovorí Meyers. Všetky produkty, ktoré vedci testovali, sú ľahko dostupné a zároveň sú súčasťou každodenného života osôb.

Koronavírus ONLINE: Na Orave a v Bardejove začalo plošné testovanie, niektoré odberové miesta neotvorili

„Ľudia, ktorí majú pozitívny test a vrátia sa domov z karantény, môžu veľmi rýchlo nakaziť svojich blízkych,“ konštatuje. Odborník zároveň tvrdí, že mnoho lekárov (vrátane zubárov) je denne vystaveným veľkému riziku nákazy.

Preto sú dôležité klinické testy a výskumy, aby sa zistilo, či tieto produkty dokážu znížiť veľkosť infekcie nakazených. „Aj keby použitie týchto riešení mohlo znížiť prenos o 50%, malo by to zásadný vplyv,“ tvrdí Meyers.

koronavírus testovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Na replikáciu interakcie vírusu v nosovej a ústnej dutine použili vedci nosové výplachy a ústne vody, pretože dutiny sú hlavnými vstupnými a prenosovými bodmi pre ľudské koronavírusy.

Na meranie množstva inaktivovaného vírusu umiestnili vedci zriedené roztoky do kontaktu s kultivovanými ľudskými bunkami. Spočítali množstvo buniek, ktoré ostali nažive a pomocou tohto čísla vypočítali množstvo inaktivovaného koronavírusu.

Výsledky tohto výskumu boli publikované v Journal of Medical Virology. Niektoré z produktov dokázali inaktivovať až 99,9% vírusu v priebehu 30 sekúnd.

Meyers tvrdí, že výsledky výskumu sú veľmi sľubné. Meyers uviedol, že ďalším krokom k rozšíreniu týchto výsledkov je návrh a uskutočnenie klinických štúdií, ktoré vyhodnotia, či produkty ako ústne vody môžu účinne znižovať vírusovú záťaž u pacientov pozitívnych na COVID-19. Ďalšie štúdie sa budú zaoberať konkrétnymi látkami, ktoré dokážu inaktivovať vírus.

Zdroje: Penn state health news, Journal of medical virology

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech