Vedci si často vzájomne nedoprajú úspech. Musí sa zmeniť spôsob, akým sa na výskum prideľujú peniaze, tvrdí Žilka (ROZHOVOR)

  • Slovenskí vedci zaujali svet objavom, ktorý môže pomôcť ukončiť pandémiu
  • Protilátky, ktoré vyvinuli, sú účinné aj proti omikronu
  • Prinášame ti rozhovor s vedcom Norbertom Žilkom, ktorého štúdiu pred pár dňami publikoval prestížny The Lancet vo svojej elektronickej verzii
norbert žilka
SIU
  • Slovenskí vedci zaujali svet objavom, ktorý môže pomôcť ukončiť pandémiu
  • Protilátky, ktoré vyvinuli, sú účinné aj proti omikronu
  • Prinášame ti rozhovor s vedcom Norbertom Žilkom, ktorého štúdiu pred pár dňami publikoval prestížny The Lancet vo svojej elektronickej verzii

Doma im neverili, tak zožali úspech v zahraničí. Vedci Norbert Žilka, Branislav Kováčech a ich kolegovia zaznamenali celosvetový úspech, ich štúdiu pred niekoľkými dňami zverejnil prestížny The Lancet vo svojej elektronickej verzii. 

Objav slovenských vedcov je naozaj prelomový a môže pomôcť pri ukončovaní pandémie koronavírusu.

  • Čo to vlastne objavili
  • Či aj medzi vedcami existuje závisť a korupcia 
  • Ako sa slovenskí politici postavili k ich nápadu
  • O vakcíne proti Alzheimerovi

Na konte máte úspech, ktorý sa týka monoklonálnych protilátok proti koronavírusu, ktorý publikoval veľmi prestížny časopis The Lancet. Povedzte nám, čo ste vlastne objavili a aký to bude mať efekt?

Možno hneď na začiatku upresním, že je to vlastne elektronická verzia Lancetu, ktorá sa zameriava na predklinické dáta, lebo Lancet ako taký sa venuje klinickým výstupom, ale nič to nemení na výsledku. Je to mimoriadny úspech slovenskej vedy. Je to takmer dvojročná práca, ktorú máme za sebou a ktorá bude mať, dúfam, tú koncovku komerčného charakteru, to znamená, že jedného dňa sa tie protilátky dostanú k pacientom a budú ich liečiť.

Musím povedať, že to bola tímová práca, spolupracovali sme so Slovenskou akadémiou vied, s Českou akadémiou vied a s kolegami z Univerzity Komenského. Ten tím bol pomerne rozsiahly, ale celý nápad vznikol v našej firme AXON Neuroscience, rovnako aj snaha to potom posunúť do komerčnej úrovne, tá bola na našej strane.

Čo prevratné ste vlastne vymysleli, keď to takýto prestížny časopis uverejnil?

My sme sa rozhodli ísť trochu odlišnou cestou ako naši konkurenti, ktorí si zvolili rýchlu a jednoduchú cestu. To znamená, že hľadali protilátky proti SARS-CoV-2  priamo v krvi pacientov, ktorí prekonali infekciu, čo je pomerne rýchla a priamočiara aktivita. Práve preto boli schopní dostať protilátky veľmi rýchlo na trh.

My sme vsadili na osvedčenú technológiu, ktorá využíva výrobu protilátok vo zvieratách, čo je veľmi vítaný prístup z toho hľadiska, že na konci tohto procesu dokážeme vyrobiť také protilátky, ktoré majú mimoriadne vlastnosti, čo nie vždy platí o ľudských protilátkach. Nám to síce chvíľu trvalo, no na konci procesu máme dve veľmi silné protilátky, o ktorých vieme, že dokážu veľmi elegantne eliminovať samotný vírus. Testovali sme to nielen na živých bunkách, ale aj na animálnych modeloch.

Myslím si, že sa líšime v prístupe. Samozrejme, máme za sebou veľkolepú charakterizáciu týchto protilátok. Okrem toho, že majú schopnosť neutralizovať vírus, to znamená, že mu zabránia, aby sa viazal na povrchové receptory a dostal sa až do vnútra buniek, tak ešte robia aj zvláštnu vec, že v prípade, ak ich bude mať pacient v krvi a postupom času bude ich koncentrácia klesať, vírus má tendenciu vytvoriť takzvanú únikovú mutáciu.

Tá má za úlohu zapríčiniť protilátke, aby sa bola schopná naň viazať. My keď ten vírus prinútime urobiť únikovú mutáciu, je preň následne už nevýhodná. Takže to predstavuje druhú možnosť, ako vírus eliminovať. V okamihu, kedy bude chcieť uniknúť pred protilátkou, tak si veľmi nepomôže, no skôr pohorší. Takže ten strach, ktorý tu vždy bol pri liečbe, že vzniknú nové mutácie, v našom prípade nehrozí, lebo aj keď vzniknú, bude to v náš prospech a v neprospech vírusu. Humánne protilátky sa používajú u pacientov, ktorí by mohli mať horší priebeh alebo napríklad nie sú zaočkovaní.

Každopádne, dostupné protilátky nie úplne dobre fungujú proti novému variantu. To je vaša najväčšia výhoda. Dokážete vaše protilátky sústrediť aj proti omikronu?

Časť protilátok, ktoré sú momentálne na trhu a používajú sa na liečbu, už nebudú použiteľné pre liečbu pacientov infikovaných omikronom. Práve tie miesta boli zasiahnuté mutáciami. Tu sa pre nás otvára trh, pretože keď sa pozrieme, čo je k dispozícii, je to len jedna protilátka, ktorá bola schválená a odolala tlaku mutácií, a predpokladáme, že sa jej bude celkom dobre dariť. Stále je tu priestor na to, aby sme mohli dostať k pacientom ďalšie protilátky, ktoré budú mať takéto vitálne funkcie.

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: The Lancet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá