Vedci tvrdia, že človek sa môže COVID-19 opätovne nakaziť za alarmujúco krátky čas

  • Podľa novej štúdie uverejnenej tímom v Amsterdame je možné sa znovu infikovať koronavírus do šiestich mesiacov od zotavenia
  • To by však v praxi veľmi skomplikovalo zavedenie takzvaných pasov imunity, ktoré chcú niektoré vlády vydať ľuďom vyliečených z COVID-19
  • Doposiaľ sa rátalo s tým, že k opätovnému nakazeniu koronavírusom nemôže prísť alebo je to len veľmi zriedkavé
koronavirus
Pixabay
  • Podľa novej štúdie uverejnenej tímom v Amsterdame je možné sa znovu infikovať koronavírus do šiestich mesiacov od zotavenia
  • To by však v praxi veľmi skomplikovalo zavedenie takzvaných pasov imunity, ktoré chcú niektoré vlády vydať ľuďom vyliečených z COVID-19
  • Doposiaľ sa rátalo s tým, že k opätovnému nakazeniu koronavírusom nemôže prísť alebo je to len veľmi zriedkavé

Nová štúdia monitorovala 10 mužov vo veku 27 až 40 rokov. Cieľom bolo stanovenie hladiny ich protilátok po prekonaní niektorého zo štyroch ľudských koronavírusov. Títo muži boli  boli testovaní v troj alebo šesťmesačných intervaloch.

Vedci zistili, že trvanie ochrannej imunity voči koronavírusom je až „alarmujúco krátke“. V štúdii píšu, že od nakazenia COVID-19 zaznamenali u pacientov časté reinfekcie aj zníženie hladín protilátok, a to už 6 mesiacov po prekonaní ochorenia. 

Zdôraznili, že štyri kmene ľudských koronavírusov sú „biologicky odlišné“ a majú málo spoločného, ​​okrem toho, že spôsobujú nachladnutie.

Vedci tvrdia, že všetky kmene vyvolávajú krátkodobú imunitu, pričom ľudské telo veľmi rýchlo stráca protilátky. Práve tieto dva faktory môžu byť akýmsi spoločným znakom ľudských koronavírusov. 

zdroj: Pixabay

Môžeme nápad s imunitnými pasmi hodiť do koša?

Toto zistenie pomerne tvrdo narúša plány niekoľkých krajín, ktoré chú zaviesť imunitné pasy. Tie by sa mali vydávať ľuďom, ktorí už prekonali nový koronavírus. Na základe tohto dokumentu by mohli slobodne cestovať a celkovo zmierniť potrebu sociálneho dištancovania. 

„Keďže ochrannú imunitu možno stratiť 6 mesiacov po infikovaní, vyhliadka na dosiahnutie funkčnej hromadnej imunity prirodzenou infekciou sa zdá byť veľmi nepravdepodobná,“ varovali.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock minulý týždeň oznámil, že vláda pracuje na „systéme certifikácie“, ktorý umožní ľuďom, ktorí sa zotavili, pokračovať v určitých činnostiach.

Dodal, že testy na odhalenie protilátok na koronavírus sa v súčasnosti testujú na 4 000 pacientoch. Výsledky testov sú pritom známe už do 20 minút. Ak bude potvrdená ich funkčnosť, v pláne je ich zavedenie na celoštátnej úrovni.

„Vedomie, že tieto protilátky máte, nám v budúcnosti pomôže odhaliť, či máme nižšie riziko na nakazenie sa COVID-19 a jeho prenos,“ uviedol.

zdroj: TASR/AP

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) momentálne prebieha klinické testovanie až desiatich vakcín a ďalších 114 sa podrobuje predklinickým testom. 

Aj Univerzita v Oxforde minulý týždeň oznámila, že prechádza do druhej fázy testovania svojej vakcíny. Na absolvovanie testov sa zaregistrovalo viac ako 10 000 dospelých a detí.

O vakcínu sa však snaží aj Thajsko. V sobotu odštartoval jej test na opiciach po tom, čo ju úspešne otestovali na myšiach. Informovala o tom TASR s odvolaním sa na agentúru Reuters.

Podľa thajského ministra školstva, vedy, výskumu a inovácií Suvita Maesinceeho výskumníci dúfajú, že „jasnejší výsledok“ týkajúci sa účinnosti tejto vakcíny budú mať do septembra. „Tento projekt je pre celé ľudstvo, nielen pre Thajčanov,“ poznamenal minister.

Thajsko oznámilo vývoj vlastnej vakcíny proti novému koronavírusu 20. mája. Krajina verí, že vakcínu začne vyrábať do začiatku budúceho roka. 

Zdroje: researchgate.net, jpost.com, who.int, ox.ac.uk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá