Vedci tvrdia, že zánik vesmíru bude ten najväčší ohňostroj všetkých čias. Priprav si pukance

  • Najnovšia štúdia predstavila teóriu o tom, čo sa bude diať v posledných chvíľach vesmíru
  • Teória pracuje s verziou tepelnej smrti vesmíru, ktorá je podľa vedcov najpravdepodobnejšia
NASA1
NASA/ESA /J. Kastner
  • Najnovšia štúdia predstavila teóriu o tom, čo sa bude diať v posledných chvíľach vesmíru
  • Teória pracuje s verziou tepelnej smrti vesmíru, ktorá je podľa vedcov najpravdepodobnejšia

Všetko vo vesmíre má svoj začiatok aj koniec. Mnohí astronómovia veria, že aj samotný vesmír raz čaká skon. Teórií o konci vesmíru je niekoľko. V minulosti sme písali o astrofyzičke Katie Mack, ktorá pred nedávnom vydala knihu The End of Everything o teóriách konca vesmíru.

Najnovšia štúdia od Matta Caplana z Illinois State University predpokladá zánik vesmíru podľa teórie tepelnej smrti, známej tiež ako veľké schladenie alebo veľké mrazenie. Autor štúdie sa zaoberá teoretickým typom výbuchu, ktorý by sa mohol vyskytnúť po skončení vesmíru.

Teória tepelnej smrti vesmíru je jedna z najrozšírenejších a vedci ju považujú za najpravdepodobnejšiu. „Vesmír sa  rozširuje a ochladzuje a všetko sa rozpadá a mizne,“ opísala teóriu zjednodušene Kate Mack.

zdroj: NASA/ESA/STScI

Teória je založená na myšlienke, že vesmíru nakoniec dôjde energia. Vesmír sa neustále rozširuje, ide o takzvané rozpínanie vesmíru. Teplo sa podľa teórie vo vesmíre rozkladá rovnomerne a vzhľadom na rozpínanie vesmíru by sa mohol tento systém narušiť.

Došlo by k spotrebe plynu potrebného na vytvorenie nových hviezd, čo znamená, že sa nevytvoria žiadne nové. Potom by existujúce hviezdy začali odumierať až do bodu, keď zostanú len zvyšky vrátane čiernych dier, neutrónových hviezd a bielych trpaslíkov. Dokonca aj čierne diery sa odparia procesom známym ako Hawkingovo žiarenie.

Z bielych trpaslíkov sa stanú čierne 

Caplan sa vo svojej štúdii zameral aj na osud bielych trpaslíkov, ktoré na rozdiel od masívnych supernov nevybuchujú, ale postupne sa v priebehu miliónov rokov zmenšujú, až sa z nich stanú čierne trpaslíky, ktoré nevyžarujú svetlo alebo teplo.

 „Sú to v podstate panvice, ktoré boli odnesené zo sporáka,“ povedal Caplan pre Sciencemag. „Budú sa ochladzovať, ochladzovať, ochladzovať, v podstate navždy.“

Záverom štúdie je predpoklad, že vo veľmi ďalekej budúcnosti, vesmír čaká veľkolepé predstavenie súvisiace s jeho zánikom. Začnú explodovať studené zvyšky hviezd, teda čierne trpaslíky, v pôsobivej sérii supernov, ktoré poskytnú posledný ohňostroj všetkých čias.

Už o pár dní prichádza unikátny meteorický roj. V týchto lokalitách ho uvidíš najlepšie

Caplanovu štúdiu považujú ostatní vedci len za jednu z teórií, ktoré sa postupom času budú meniť s pribúdajúcimi vedomosťami. „Náš pohľad na mimoriadne vzdialenú budúcnosť je odrazom nášho súčasného porozumenia a tento pohľad sa zmení postupom času,“ uviedol pre Sciencemag astrofyzik Gregory Laughlin z Yale.

Sám Caplan priznáva, že jeho cieľ bola motivácia ľudí na ďalší výskum konca vesmíru. 

Zdroje: Oxford Academic, Sciencemag

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech