Vedci ukázali, ako by vyzeral svet úplne bez lietadiel

  • Lietadlá neuveriteľne znečisťujú životné prostredie
  • Dokázali by však ľudia bez nich existovať?
lietadla
Ilustračný obrázok, Unsplash/John McArthur, Unsplash/Jue Huang
  • Lietadlá neuveriteľne znečisťujú životné prostredie
  • Dokázali by však ľudia bez nich existovať?

Počas posledných rokov riešia aktivisti vo veľkej miere letectvo. Mnohí z nich naliehajú na ľudí, aby zvažovali obmedzenie lietania či aby nelietali vôbec. Lietadlá totižto vo veľkej miere znečisťujú životné prostredie.

Čo by sa však naozaj stalo, ak by ľudia na celom svete zrazu úplne obmedzili lietanie? Svet bez letov by predstavoval hneď niekoľko vážnych logistických problémov. Rovnako by mohol však otvoriť dvere aj obrovským zmenám pre iné formy dopravy s nižším obsahom uhlíka.

Oblasť klímy

Ako informuje portál BBC, existuje iba veľmi malá šanca, že by letectvo skončilo. Avšak otázka, čo by sa stalo, ak by ľudia prestali lietať, otvára odpovede na zníženie závažného vplyvu lietadiel na klímu.

Ak by zrazu skončili všetky lety, znamenalo by to, že na Zemi by sa okamžite zastavil 2,5 percenta ročných emisií CO2, ktoré neustále narastajú. Pochádzajú totižto priamo zo spaľovania paliva v lietadlách, a tak by sa znížili približne aj o jednu miliardu ročne. Kvôli tomu by odvetvie, ktoré vedie k enormnému nárastu emisií, úplne zaniklo.

Avšak letectvo je spojené aj s inými klimatickými vplyvmi, ako tvrdí Sally Cairnsová, výskumníčka dopravnej politiky na Univerzite v Leedse. „Okrem CO2 existuje množstvo ďalších účinkov, ktoré lietadlá spôsobujú,“ hovorí.

„Najkratší účinok a jeden z najväčších účinkov je tvorba kondenzačných stôp, čo sú biele čiary, ktoré vidíte na oblohe, a s tým súvisiaca tvorba cirrusových oblakov,“ tvrdí Cairnsová.

Vplyv na celú spoločnosť

Dokáže si však niekto z nás predstaviť, ako by nový svet bez lietadiel ovplyvnil ľudí po celom svete? Život človeka ako taký by nebol ovplyvnený, avšak iba priamo. Ako informuje portál Science Direct, počas roku 2018 využívalo lietanie iba 11 % svetovej populácie a iba najviac 4 % boli medzinárodné lety. 

Mnohých ľudí to na tomto základe vôbec neovplyvňuje,“ hovorí Stefan Gössling, letecký výskumník z Linnaeus University vo Švédsku. Mali sme obdobie s takmer nulovými letmi (kvôli pandémii Covid-19) a myslím si, že sme sa naučili, že sa bez nich zaobídeme,“ doplnil.

Avšak ľudia s dvoma domovmi by museli uskutočniť rýchlu voľbu a zvoliť si, v ktorej lokalite by sa usadili. Rovnako by sa museli „uskromniť“ aj tí, ktorí chodia na časté letecké dovolenky či víkendové výlety.

Okrem toho by sa úplne zrušenie letov dotklo osôb, ktoré priamo pracujú v leteckom priemysle. Ide o prevádzkovateľov letísk, colníkov a imigračných pracovníkov, letušiek, pilotov či inžinierov.

letuska
zdroj: Unsplash/@arrahmanur

Svet bez lietania by pre ľudí znamenal aj koniec dlhých letov cez oceán alebo koniec leteckého nákladu, ktorý zachraňuje vo viacerých prípadoch aj život v prípadoch rôznych humanitárnych katastrof

Výhody letectva

Čo sa poprieť nedá, je jednoznačne to, že letectvo má jedinečnú kombináciu dvoch faktorov, ktoré v žiadnom inom spôsobe dopravy nenájdeme. Po prvé je extrémne rýchle, pričom dokáže bez problémov prejsť cez more, hory či jazerá. Po druhé si nevyžaduje vyhradenú infraštruktúru na ceste medzi dvoma destináciami, čo znamená nižšie investície.

Jedinou dobrou alternatívou k lietadlám, čo sa týka rýchlosti, sú vysokorýchlostné vlaky. „Je to jediný spôsob, ako dokážeme premiestniť veľké množstvo ľudí vysokou rýchlosťou na veľké vzdialenosti za rozumnú cenu,“ hovorí Gössling.

Je tu však aj zjavná obrovská medzera, kde by vlaky jednoducho nedokázali pomôcť, a to sú cesty cez oceány či moria. Vo svete bez lietania by museli lietadlá nahradiť lode. Tie sa aj v súčasnosti používajú na prepravu väčšieho množstva svetového nákladu.

lod more
zdroj: Unsplash/Shaah Shahidh

Na prispôsobenie sa dlhším časom potrebným na cestovanie loďou či vlakom by sa zamestnávatelia museli tiež stať oveľa viac flexibilnejšími, a teda by museli poskytovať viac dovoleniek alebo iné alternatívy pre prácu na cestách. Tým pádom by doslova prekvitali aj virtuálne priestory.

Avšak je veľmi nepravdepodobné, že ľudia sa niekedy prebudia do sveta bez lietadiel. Nateraz je tak najlepšou alternatívou, ako obmedziť veľký vplyv letectva na klímu, čo možno najväčšie obmedzenie letov.

Zdroje: BBC, Science Direct

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá