Vedci varujú: Koronavírus sa bude vracať pravdepodobne každý rok, nikdy nebude úplne odstránený

  • Čínski vedci prišli s tvrdením, že nový koronavírus nebude nikdy úplne odstránený
  • Je tak veľká pravdepodobnosť, že bude ku nám prichádzať vo vlnách, podobne ako chrípka
Koronavírus sa bude pravdepodobne vracať každý rok, tvrdia čínski vedci
unsplash.com/ Fusion Medical Animation, CDC,
  • Čínski vedci prišli s tvrdením, že nový koronavírus nebude nikdy úplne odstránený
  • Je tak veľká pravdepodobnosť, že bude ku nám prichádzať vo vlnách, podobne ako chrípka

Od začiatku pandémie koronavírusu pribudlo množstvo štúdií ohľadom toho, ako ochorenie COVID-19 zastaviť či ako dlho tu s nami vôbec tento vírus pobudne. S jednou novou prišli aj špičkoví čínski vedci, ktorí tvrdia, že tento koronavírus pravdepodobne nikdy nebude úplne odstránený a bude sa vracať vo vlnách podobne ako chrípka. Informoval o tom portál Bloomberg

Nezmizne tak rýchlo, ako jeho bratranec SARS

Na začiatku nákazy koronavírusu množstvo vedcov porovnávalo tento vírus s ďalším koronavírusom s názvom SARS, ktorý vyčíňal vo svete pred 17 rokmi. Tým, že tieto dva vírusy sa náramne podobajú, sa predpokladalo, že ich životnosť bude mať aj podobný priebeh.

Ako sa však ukázalo, súčasný koronavírus infikuje ľudí aj bez toho, aby vyvolal nejaké príznaky. Tými najčastejšími boli vysoká horúčka či suchý kašel. 

Tým, že vírus môže mať aj takzvaný asymptomatický nosič, vírus sa tak môže nekontrolovateľne šíriť ďalej. Tieto tvrdenia uviedla skupina čínsky virológov a ďalších vedcov na svojom tlačovom brífingu v Pekingu. 

Oproti staršiemu SARSUje rozdiel v tom, že keď sa ním niekto infikoval, dotyčná osoba bola vážne chorá a presunutá do karantény, aby nenakazila ostatných. Vírus sa tak následne prestal šíriť.

Koronavírus sa bude ku nám pravdepodobne vracať každý rok
zdroj: ilustračný obrázok / unsplash.com

Pôjde o epidémiu, ktorá tu bude s ľuďmi dlhodobo

Aspoň tak to tvrdí riaditeľ Ústavu patogénnej biológie na najvyššom čínskom lekárskom výskumnom ústave Jin Qi. Podľa neho je veľmi pravdepodobné, že ide o epidémiu, ktorá tu bude s ľuďmi existovať dlhodobo, stane sa sezónnou ako chrípka a bude udržiavaná v ľudských organizmoch. 

Vykúpením z tejto situácie by mohla byť vakcína proti koronavírusu. To, kedy však skutočne bude hotová, dnes nie je vôbec známe. Podľa zakladateľa Microsoftu a filantropa Billa Gatesa by to mohlo byť už o rok. Sám Gates sústredil všetky svoje kapacity na vývoj očkovacej látky, ostatné projekty šli do úzadia. 

 

 

Zdroje: Bloomberg.com, afr.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech