Vedci vyvíjajú revolučnú „cvičebnú tabletu“. Mohla by nahradiť cviky, ktoré Slováci nenávidia

  • Vedcom sa podarilo objaviť zlúčeninu, ktorá napodobňuje účinky cvičenia
  • Vylepšila vytrvalosť u myší a zvýšila počet pomalých svalových vlákien
cvičenie šport
Ilustračné foto, Canva/Andres Ayrton
  • Vedcom sa podarilo objaviť zlúčeninu, ktorá napodobňuje účinky cvičenia
  • Vylepšila vytrvalosť u myší a zvýšila počet pomalých svalových vlákien

Mohla by jedna tableta simulovať účinky behu alebo posilňovania? Nedávny vedecký výskum naznačuje, že nie sme ďaleko od toho, aby sa to stalo realitou. Ako uvádza Live Science, výskumníci pracujú na vývoji lieku, ktorý je schopný napodobniť niektoré účinky cvičenia.

Liek by mal byť primárne určený tým, ktorí sa z rôznych zdravotných dôvodov nemôžu venovať bežnému cvičeniu. „Dúfame, že to môže pomôcť vo všetkých takýchto prípadoch,“ povedal výskumník Bahaa Elgendy, docent lekárskej chémie a anestéziológie na Washington University School of Medicine v St. Louis., ktorý je tiež spoluzakladateľom Pelagos Pharmaceuticals, startupu zameraného na vývoj liekov napodobňujúcich cvičenie alebo takzvaných cvičebných mimetík.

Elgendy v rozhovore pre médiá poznamenal, že takéto lieky by mohli byť prospešné nielen pre ľudí, ktorí nemôžu vykonávať fyzickú aktivitu, ale aj pre tých, ktorí sú príliš zaneprázdnení na to, aby mali dostatok pohybu, alebo sú „leniví ako ja“.

Vedci objavili novú zlúčeninu

V rámci svojho výskumu sa tím vedeckých pracovníkov zameral na identifikáciu molekúl, ktoré by mohli interagovať so špecifickými bunkovými štruktúrami označovanými ako „receptory súvisiace s estrogénom“ (ERR).

Hoci majú podobnú štruktúru a genetické vlastnosti ako estrogénové receptory, nereagujú na estrogén. Sú známe ako sirotské receptory, čo znamená, že sa vedcom doposiaľ nepodarilo zistiť, čo sa k nim prirodzene viaže, vysvetlil Elgendy.

Tieto špecifické receptory sú rozšírené po celom tele, ale nachádzajú sa predovšetkým v tkanivách, ktoré vyžadujú značný energetický výdaj, ako sú kostrové svaly, srdce a mozog. Výskum na myšiach ukázal, že stimulácia týchto receptorov zvyšuje produkciu energie mitochondriami aj vytrvalosť zvierat pri fyzickom výkone a umožňuje bunkám preferovať tuky ako zdroj energie, namiesto cukrov.

cvičenie schody
zdroj: Unsplash/Lindsay Henwood

 

ERR existujú v troch typoch – alfa, beta, a gama. Vedcom sa v minulosti podarilo nájsť spôsoby, ako aktivovať beta a gama receptory pomocou syntetických zlúčenín, avšak alfa receptor, ktorý je výrazne zastúpený v mozgu a kostrových svaloch, sa javil ako náročný cieľ.

„Objavilo sa tvrdenie, že ho nebudeme schopní aktivovať,“ povedal Elgendy. Tím však objavil novú molekulu s označením SLU-PP-332, ktorá dokáže aktivovať všetky typy ERR receptorov, pričom na variant alfa pôsobí najefektívnejšie. Tento pokrok bol podrobne opísaný vo vedeckom článku, ktorý bol publikovaný v odbornom časopise ACS Chemical Biology.

Potenciál v liečbe Alzheimerovej choroby

V laboratórnych experimentoch SLU-PP-332 zvýšila metabolizmus v kostrových svaloch, vylepšila vytrvalosť myší pri behu a zvýšila počet pomalých svalových vlákien, ktoré sú odolné voči únave a rýchlejšie regenerujú.

Tím potom uskutočnil iteráciu na zlúčenine SLU-PP-332 a vytvoril nové molekuly, ktoré sa lepšie viažu na všetky ERR receptory a vykazujú zvýšenú účinnosť bez nežiaducich účinkov. Vzhľadom na to, že ERR sú zapojené do mnohých buniek, vrátane tých rakovinových, je dôležité, aby vývoj liekov zameraných na napodobňovanie účinkov cvičenia nepôsobil negatívne na iné telesné systémy.

Aktuálne sa testuje najnovšia generácia molekúl na zvieratách, s cieľom študovať ich účinky na myšiach s biológiou podobnou ľudským ochoreniam ako sú srdcové zlyhanie, obezita a dysfunkcia obličiek. Cieľom je zistiť, či tieto nové zlúčeniny môžu ponúknuť efektívnu pomoc v liečbe rôznych zdravotných stavov.

Existujú tiež dôkazy, že receptor ERR alfa je dôležitý v kontexte Alzheimerovej choroby, preto sa výskumný tím plánuje zamerať aj na potenciálne využitie v oblasti liečby Alzheimerovej choroby a ďalších neurodegeneratívnych ochorení, uviedol Elgendy.

Zatiaľ ich však nemožno považovať za liek. „Nikdy to nebolo testované na ľuďoch.“ Predtým, než sa prejde k testovaniu na ľuďoch, bude potrebné ešte testovanie na zvieratách, aby sa vykonali všetky potrebné vylepšenia. 

Zdroje: Live Science, ACS Chemical Biology

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá