Vedci vyvinuli čuchový test na COVID-19. Výsledky sú do pár minút a je extrémne lacný

  • Čile vyvinulo čuchový test na koronavírus
  • Takýmto testom podľa vedcov neprejde žiadna osoba, ktorá je infikovaná ochorením COVID-19
  • Jeho cena predstavuje len zlomok štandardného testu
TASR/Ján Krošlák/Pexels
  • Čile vyvinulo čuchový test na koronavírus
  • Takýmto testom podľa vedcov neprejde žiadna osoba, ktorá je infikovaná ochorením COVID-19
  • Jeho cena predstavuje len zlomok štandardného testu

Skupina vedcov z Katolíckej univerzity v Čile oznámila vytvorenie rýchlej súpravy testov na odhalenie asymptomatických prípadov nového koronavírusu. Ide o čuchové testy, ktoré bude možné distribuovať vo veľkých objemoch, informuje web aljazeera.com.

Test má tri rôzne vône na zhodnotenie čuchového stavu osôb. Jednou z najzásadnejších výhod je fakt, že výsledky sú k dispozícii už do piatich minút. Tieto testy majú veľký potenciál využitia napríklad pri vstupoch do nemocníc. Ide o efektívnu metódu ako izolovať osoby, ktoré môžu byť kontaminované.

Podľa profesora Eduarda Agosna, zodpovedného za vytvorenie testu, je možné týmito nízkonákladovými  testovacie súpravy týždenne otestovať tisíce ľudí. „V súčasnosti existuje naliehavá potreba identifikovať asymptomatických jedincov s koronavírusom,“ poznamenal.

Až 59% pacientov pozitívnych na COVID-19 hlásilo stratu čuchu a chuti v porovnaní s iba 18 %, ktorí boli na túto chorobu testovaní negatívne. Tieto výsledky boli oveľa významnejšie pri predpovedaní pozitívnej diagnózy COVID-19 ako horúčka hlásená samotnou osobou.

„Zdá sa, že u ľudí so stratou čuchu a chuti v kombinácii s inými symptómami je podľa našich údajov 3-krát vyššia pravdepodobnosť, že sa nakazili COVID-19, a preto by sa mali izolovať,” informovalo o tom Lekárske odborové združenie.

To, prečo ľudia nakazení koronavírusom nič necítia, už odhalili vedci z Harvardu. Tím vedcov zistil, že koronavírus útočí na dôležité bunky v nose, čo následne vedie k spomínanej strate čuchu a chuti.

Vedci vykonali štúdiu na základe dát z genómov ľudí a myší. Zistili, že určité bunky v zadnej časti nosa obsahujú špecificky tvarované proteíny, na ktoré koronavírus cieli pri vpáde do organizmu. Infikovanie týchto buniek by mohlo priamo alebo nepriamo viesť k zmene citlivosti čuchu, uviedli vedci v štúdii.

K strate čuchu môže viesť zápal nosovej dutiny vyvolaný infekciou, domnievajú sa Dávid Brann a Sandeep Robert Datta z katedry neurobiológie lekárskej fakulty (Harvard Medical School, HMS). Podľa vedcov je tiež možné, že vírus napáda a poškodzuje bunky v nosovej epitelové tkanive, ktorá je dôležitá pre normálnu funkčnosť čuchu.

Zdroje: aljazeera.com, timesofindia.indiatimes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá