Vedci vyvinuli prelomový čuchový test. Pomôže odhaliť Parkinsonovu chorobu, ale aj COVID-19

  • Vedci z univerzity Queen Mary v Londýne informovali o nových čuchových testoch
  • Tieto testy dokážu pomôcť pri diagnostike Parkinsonovej či Alzheimerovej chorobe
  • Účinné však sú aj pri diagnostike koronavírusu
čuchový test covid veda vedci neurologické choroby
TASR/AP
  • Vedci z univerzity Queen Mary v Londýne informovali o nových čuchových testoch
  • Tieto testy dokážu pomôcť pri diagnostike Parkinsonovej či Alzheimerovej chorobe
  • Účinné však sú aj pri diagnostike koronavírusu

Univerzita kráľovnej Márie v Londýne (QMUL) na svojej webovej stránke zverejnila príspevok, v ktorom informuje o vyvinutí nového pachového testu.

Vedci z londýnskej univerzity zistili, že nový čuchový test môže pomôcť aj pri diagnostike neurologických chorôb. Konkrétne sa jedná o Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu. Za zmienku však stojí fakt, že rovnaký test by tiež mohol pomôcť pri diagnostike Covid-19.

Sú drahé a nie sú bežne dostupné

Ako univerzita uvádza, tieto čuchové testy majú značný potenciál pomáhať pri diagnostike spomenutých neurologických chorôb. Je v tom však jeden háčik. Testy bohužiaľ nie sú bežne dostupné. Taktiež sú drahé a ich administrácia v bežných zdravotníckych zariadeniach trvá príliš dlho.

čuchový test covid veda vedci neurologické choroby
zdroj: Queen Mary University

Vedci však prichádzajú s riešením. Tím vedcov vyvinul súpravy na testovanie vôní, ktoré obsahujú kapsuly aromatických olejov. Sú umiestnené medzi dvoma prúžkami jednostrannej lepiacej pásky.

Kapsuly sa následne jednoducho rozdrvia medzi prstami a pásik lepiacej pásky sa odlepí, aby sa uvoľnila aróma obsiahnutá v kapsulách. Na základe schopnosti človeka rozpoznať jednotlivé vône uvoľnené z kapsúl sa vygeneruje skóre. Toto skóre pomôže lekárovi posúdiť prípadnú stratu čuchu.  

Čuchový test ma výhody oproti výteru z nosa

Vedúci výskumný pracovník Dr. Ahmed Ismail z univerzity Queen Mary uviedol: „Náš čuchový test na báze kapsúl môže pomôcť pri rýchlej diagnostike rôznych chorôb spojených so stratou čuchu.“

Patria sem chronické neurologické stavy, teda napríklad Parkinsonova a Alzheimerova choroba, ale aj Covid-19, o ktorom je známe, že ovplyvňuje čuch.

Skúsil by si čuchový test?

Ako Ismail pokračuje ďalej, čuchový test má oproti výteru z nosa výhody. Je neinvazívny a menej stresujúci. „Je to výhoda predovšetkým pri testovaní detí, pretože tie sú zvyčajne zdesené,“ konštatuje vedúci výskumný pracovník s tým, že tento test je možné vykonať v pohodlí domova.

Masová výroba by bola lacnejšia

„Väčšina čuchových testov na trhu je založená na báze predmetov s voňavým povlakom na ich povrchu, pri ktorých je potrebné zoškriabať povlak, aby sa uvoľnila vôňa. Ich problém však spočíva v tom, že množstvo uvoľnenej vône závisí od množstva zoškrabaného materiálu, čo môže mať vplyv na výsledok testu,“ objasňuje Ismail.

Čuchový test, ktorý vyvinuli vedci z Queen Mary, je na báze kapsúl, takže tento problém nemá. Množstvo uvoľnenej vône ovplyvňuje množstvo oleja umiestneného v kapsule. „Masová výroba nášho čuchového testu by bola tiež lacnejšia ako zoškrabávacie testy“, dodal.

Zdroj: Queen Mary University

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá