Vedci zistili, kedy začína kríza stredného veku. Stačí však len vydržať a budeš opäť štastný

  • Je kríza stredného veku naozaj takým strašiakom?
  • Nie je to také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá
  • Vedcom sa podarilo zistiť aj to, kedy ju môžeš očakávať
ik-invadingkingdom-D6Hkl-wot_E-unsplash
Unsplash/[ik] @invadingkingdom
  • Je kríza stredného veku naozaj takým strašiakom?
  • Nie je to také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá
  • Vedcom sa podarilo zistiť aj to, kedy ju môžeš očakávať

„Čo máš krízu stredného veku?” S touto otázkou si sa už možno stretol, keď si z teba priatelia či rodina robili žarty. Tento pojem je veľakrát veľmi zľahčovaný, ide však o reálnu vec, ktorej sa zrejme väčšina z nás nevyhne. 

Kríza stredného veku je v živote človeka obdobím, kedy má už väčšinu svojho produktívneho života za sebou a začína ho prehodnocovať. Veľakrát to však môže skĺznuť k pochybnostiam o sebe samom, niekedy dokonca až k depresiám. Nie je to však také zlé, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Krivka šťastia má tvar písmena U

Vedci z univerzity Dartmouth College vo svojej štúdii skúmali, ako je to vlastne s naším šťastím a aj so samotnou krízou stredného veku. Zaujímalo ich, či má krivka ľudského šťastia naozaj tvar písmena U – teda či hladina šťastia cca v polovici nášho života prudšie klesne, no následne sa začne opäť zdvíhať nahor. 

Pre to, aby to zistili, začali zbierať údaje od respondentov až zo 132 krajín sveta. Robili tak prostredníctvom viacerých ankiet organizovaných napríklad Národným štatistickým úradom v USA alebo Eurobarometrom v Európskej únii.

Počul si už o pravidle 1 %? Vďaka nemu dokážeš vo svojom živote veľké veci

Toto je vek, v ktorom prichádza kríza stredného veku

Výskumnému tímu sa podarilo zistiť aj to, kedy vlastne kríza stredného veku vrcholí. Ak by si odhadoval, že je to okolo 50-tky, nebol by si ďaleko od pravdy. 

Podarilo sa im totiž zistiť, že zatiaľ čo v krajinách s rozvinutou ekonomikou (kam sa zaraďujeme aj my) vrcholí v 47,2 roku života, v ekonomicky menej rozvinutých krajinách je to vo veku 48,2 roka. 

Profesor David Blanchflower, ktorý bol hlavným autorom tejto štúdie, poukázal aj negatívne pocity, ktoré krízu stredného veku sprevádzajú. Ide predovšetkým o nervozitu, smútok, depresiu, pocit osamelosti, zúfalstvo a úzkostné stavy. Respondenti sa ale sťažovali aj na nespavosť, stratu sebadôvery a nespokojnosť so sebou samým. 

zdroj: Unsplash/Jeremy Perkins

Vek je len číslo

Zrejme nie je náhoda, že táto veta sa používa tak často – je totiž naozaj pravdivá. V súvislosti s krízou stredného veku je ale zaujímavé aj to, že jedna vec je, ako ju definuje veda, a druhá vec je to, ako ju vnímajú samotní ľudia. 

Istá štúdia totiž poukázala na to, že mladší ľudia očakávajú, že kríza ich zasiahne medzi 30 až 50 rokom života, zatiaľ čo ľudia po 60-tke, teda tí, ktorí ju už “absolvovali”, tvrdia, že ju začali pozorovať až s blížiacou sa 40-tkou, a preč bola krátko po 50-tke. 

Mimoriadne zaujímavou je aj ďalšia americká štúdia, v rámci ktorej sa ľudia okolo 70-tky sami definovali ako tí, ktorí sú v “strednom veku”. Zdá sa teda, že vek je naozaj len číslo. 

Nie je to také zlé, ako sa zdá

Ak aj samotné štúdie potvrdzujú – určite je pravdou, že ľudia sa počas krízy stredného veku zamýšľajú nad sebou a nad svojím životom viac, než kedykoľvek predtým. Aj táto minca má ale 2 strany – to predsa vôbec nemusí byť na škodu. 

Práve naopak, mnoho ľudí práve v tomto období prehodnotí svoj život a začnú “odznovu”. Možno nájdu partnera, ktorého po celý život hľadali, a možno nájdu odvahu na to, aby začali pracovať na tom, čo ich naozaj baví. 

Portál The Conversation uvádza viacero štúdií, ktoré dospeli k veľmi podobným záverom a poukazujú na to, že kríza stredného veku nemusí byť vnímaná negatívne. Práve naopak, zistilo sa, že po jej prekonaní do života prichádza pokoj a ešte znásobená radosť.

Opäť teda platí, že je na každom, či bude pohár vidieť poloplný, alebo poloprázdny. Každý má na výber. 

Zdroje: nber.org, researchgate.net, brown.edu, theconversation.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK