Vedci zistili, že keď neustále upozorňuješ na gramatické chyby, si aj menej sympatický

  • Vedci zistili, že ľudia, ktorí majú neustále potrebu upozorňovať na gramatické chyby (čítaj: Grammar nazi), majú menej príjemnú osobnosť, než tí, ktorí ich nechajú bez komentára. (A teraz minútu ticha za osobnosti všetkých slovenčinárok).
doctor_strange_91917
  • Vedci zistili, že ľudia, ktorí majú neustále potrebu upozorňovať na gramatické chyby (čítaj: Grammar nazi), majú menej príjemnú osobnosť, než tí, ktorí ich nechajú bez komentára. (A teraz minútu ticha za osobnosti všetkých slovenčinárok).

A akí sú tvoji priatelia, ktorí sa okamžite potrebujú vyjadriť ku každému preklepu na tvojom facebooku? Psychologické testovanie odhalilo, že sú všeobecne menej otvorení, a je viac pravdepodobné, že ťa celkovo budú za tvoje chyby súdiť viac ako ostatní. Inak povedané, sú presne takí, ako si si myslel.

Znie to dosť zjavne, ale je to prvýkrát, kedy sa vedcom podarilo preukázať, že osobnostné črty človeka môžu určiť, akým spôsobom reaguje na preklepy a gramatické chyby a to nás môže veľa naučiť o online komunikácii ľudí.

alergik

foto: smejemsa.sk

Julie Boland z University of Michigan sa vyjadrila: „Toto je prvá štúdia, ktorá ukazuje, že osobnostné rysy čitateľov majú vplyv na výklad jazyka. V tomto experimente sme sa zaoberali sociálnymi súdmi, ktoré si čitatelia tvorili o autoroch.“

Výskum prebiehal na vzorke 83 účastníkov, ktorí mali čítať e-mailové odpovede na inzerát pre spolubývajúcich, ktoré buď neobsahovali žiadne chyby, alebo boli zmenené, aby zahŕňali preklepy. Títo ľudia potom posudzovali osoby, ktoré písali e-maily na základe ich predpokladanej inteligencie, priateľskosti a iných atribútov, napríklad, či by boli dobrí spolubývajúci.

8215fb4e2c167ccaa56aa67e15e00716

foto: shutumimtalking.com

Na konci experimentu mali zhodnotiť, či si všimli nejaké gramatické chyby v textoch, a ak áno, nakoľko im prekážali. Vedci potom požiadali účastníkov, aby dokončili svoje osobnostné hodnotenie s názvom Big Five, ktoré zahŕňa hodnotenie otvorenosti, sympatickosti, extrovertnosti/introvertnosti, neurotickosti a svedomitosti. Zahŕňa tiež základné otázky o ich veku, zázemí a postoju k jazyku.

Celkovo možno povedať, že každý hodnotil fiktívneho spolubývajúceho s preklepmi a gramatickými chybami horšie, než tých s perfektnou gramatikou. Ale isté typy osobností hodnotili žiadateľov s preklepmi oveľa prísnejšie. Napríklad extroverti vo všeobecnosti skôr prehliadali chyby, zatiaľ čo introvertom prekážali a hodnotili ich negatívne.

38577

foto: emefka.sk

Ľudia, ktorí boli viac svedomití, ale menej otvorení, boli citlivejší k ľuďom s preklepmi, kým tí s menej sympatickou osobnosťou boli z gramatických chýb viac rozrušení. Vedci hovoria, že to bude tým, že menej sympatickí a príjemní ľudia sú menej tolerantní k odchýlkam od konvencie. Je zaujímavé, že neurotickosť nijak neovplyvňuje postoj k interpretovaniu chýb.

Rozdiely vyzdvihnuté vo výskume však boli veľmi subtílne, a testované na malej vzorke, takže výsledky treba brať s určitou rezervou. Na úplné potvrdenie výsledkov budú potrebné ďalšie výskumy. V závere je však dobré si uvedomiť, že preklep sa môže prihodiť každému a ak budeš na všetky poukazovať, asi ťa veľa ľudí nebude mať v láske.

bart-simpson-generator

Výskum bol uverejnený na PLOS One.

Zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: cinemablend.com/p>

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá