Vedci zistili: Zvýšený prenos koronavírusu je najviac badateľný u tejto vekovej skupiny

  • Vedci sa obávajú, že nový mutantný kmeň koronavírusu, ktorý sa objavil vo Veľkej Británii, môže ľahšie infikovať deti
  • Profesor Neil Ferguson uviedol, že nový variant vírusu má štatisticky významne vyššiu mieru infekcie u detí
  • Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že nová mutácia koronavírusu je zvládnuteľná
korona koronavirus covid-19
Pixabay/Gerd Altmann
  • Vedci sa obávajú, že nový mutantný kmeň koronavírusu, ktorý sa objavil vo Veľkej Británii, môže ľahšie infikovať deti
  • Profesor Neil Ferguson uviedol, že nový variant vírusu má štatisticky významne vyššiu mieru infekcie u detí
  • Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že nová mutácia koronavírusu je zvládnuteľná

Vedci sa obávajú, že nový mutantný kmeň koronavírusu, ktorý sa objavil vo Veľkej Británii, môže ľahšie infikovať deti, a následne sa šíriť medzi mladistvými.

Profesor Neil Ferguson z Imperial College v Londýne dnes povedal novinárom, že údaje o infekciách na juhovýchode krajiny ukazujú, že nový variant vírusu má štatisticky významne vyššiu mieru infekcie u detí ako iné kmene.

 „Existuje náznak, že má vyššiu náchylnosť infikovať deti. To by možno mohlo vysvetliť niektoré rozdiely, vidíme to na dátach,“ povedal podľa denníka Independent.

VEĽKÝ PREHĽAD: Nový mutant COVID-19 z Británie rozsvietil červenú kontrolku, šíri sa vďaka 3 faktorom

Podľa vedcov ale novú mutáciu najskôr treba poriadne preskúmať. V súčasnosti ešte existuje málo dát na to, aby spravili definitívne závery.  

„Nehovoríme, že ide o vírus, ktorý je špecificky zameraný na deti alebo je špecifickejší v schopnosti infikovať deti, ale vieme, že COVID nebol taký efektívny pri nákaze detí ako u dospelých,“ uviedla profesorka Wendy Barclayová, členka vládnej poradnej skupiny pre nové a vznikajúce respiračné vírusové hrozby podľa Independent.

Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že nová mutácia koronavírusu je zvládnuteľná

Nová mutácia sa okrem predstaviteľov jednotlivých krajín a ich opatrení vo vzťahu s Britániou dostala na pretras aj v Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO). Nový variant koronavírusu zistený v Británii sa šíri rýchlejšie, ale dá sa zabrzdiť presne tak ako ostatné známe mutácie, zdôraznili v pondelok predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

 „Situácia sa nevymkla spod kontroly, ale nemožno ju nechať bez zásahu,“ povedal na tlačovej konferencii riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Mike Ryan a vyzval krajiny, aby zaviedli v praxi odskúšané zdravotné opatrenia.

Podľa WHO ľudia, ktorí sa nakazia novou mutáciou koronavírusu, infikujú v priemere ďalšieho 1,5 človeka – v porovnaní s reprodukčným číslom 1,1 doteraz známych variantov koronavírusu v Británii.

Britskí vedci sa stále snažia zistiť, do akej miery spôsobili nárast nakazených práve zmeny v koronavíruse, a nakoľko to súvisí so správaním obyvateľstva, uviedla hlavná odborníčka WHO na ochorenie COVID-19, Maria Van Kerkhoveová. Zatiaľ nie sú žiadne dôkazy o tom, že nová mutácia spôsobuje vážnejší priebeh nákazy alebo smrtiacejšie ochorenie, zdôraznila epidemiologička.

Zdroje: Independent, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK