Vedci predstavili historicky prvú snímku čiernej diery  

  • Dočkali sme sa jedného z najväčších miľníkov za posledných 100 rokov
  • Vedci odhalili ako vyzerá okolie supermasívnej čiernej diery a aj to ako vyzerá samotná čierna diera
dis
pixabay.com
  • Dočkali sme sa jedného z najväčších miľníkov za posledných 100 rokov
  • Vedci odhalili ako vyzerá okolie supermasívnej čiernej diery a aj to ako vyzerá samotná čierna diera

Vedci z medzinárodného projektu Event Horizon Telescope (EHT) dnes 10. apríla zverejnili prvé výsledky unikátneho pozorovania čiernych dier. Aj keď tím projektu neprezradil podrobnosti, média aj odborníci už pred časom očakávajú unikátne snímky okraja čiernej diery.

Historicky prvá snímka čiernej diery:

The first image of a black hole unveiled by the Event Horizon Telescope

Gepostet von China Xinhua News am Mittwoch, 10. April 2019

Čierna diera je objekt, ktorý okolo seba zakrivuje čas a priestor, no tento záhadný objekt zatiaľ nikto nevidel. Podľa vedeckých teórií je to preto, že super hmotné telesá s hmotnosťou miliónkrát väčšou ako naše Slnko majú tak vysokú gravitáciu, že nedovolia uniknúť ani svetlu.

Teleskop o veľkosti planéty

Event Horizont je virtuálny teleskop, ktorý tvorí sieť deviatich rádioteleskopov na rôznych kontinentoch po celej Zemi, ktoré pozorujú vesmír. Hlavnou úlohou tohto zariadenia je preštudovať s doposiaľ nevídaným rozlíšením bezprostredné okolie supermasívnych čiernych dier v srdci Mliečnej dráhy a jej okolí.

Vedci sa konkrétne sústredia na komplex Sagittarius A, respektíve veľmi silno žiariaci rádiový zdroj Sagittarius A*. Práve tu by sa podľa vedcov mala nachádzať obria čierna diera. Jej veľkosť odborníci prirovnávajú k obežnej dráhe Merkuru okolo Slnka.

Samotné závery svojho výskumu by mala Medzinárodná agentúra ISA zverejniť už dnes. O ich dôležitosti svedčí aj to, že je naplánovaná tlačová konferencia streamovaná online na stránke kozmickej agentúry.

Event Horizon Telescope (EHT) poslúžil k sledovaniu už v roku 2017 a výskumníci vtedy varovali, že zaberie dlhšiu dobu, kým sa im podarí dať všetky dáta dokopy. Dnes prezentujú svoje závery a ukazujú dlhoočakávanú snímku, na celosvetovej tlačovej konferencii.  Vieme tak ako to naozaj vyzerá na horizonte udalosti čiernej diery.

Horizont udalosti pomenúva miesto okolo čiernej diery, z ktorého už nie je možné vyslať von žiaden signál. Fyzik Avi Loeb z Harvardovej univerzity horizont udalosti prirovnáva k neprekonatelnej stene väznice. „Tam sa dostanete, von už nikdy,” povedal pre portál Space.

zdroj: space.com, eventhorizontelescope.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech