Vedcov ohúrili účinky magických húb. Antidepresívam s množstvom vedľajších účinkov možno odzvonilo

  • Štúdia naznačuje, že psilocybín v kombinácii s psychologickou terapiou je rovnako účinný ako antidepresívum
  • Po šiestich týždňoch došlo k zníženiu závažnosti depresívnych symptómov
hubičky
Pixabay/ Mohammad Mahir Borhan, unplash/ Kristina Tripkovic
  • Štúdia naznačuje, že psilocybín v kombinácii s psychologickou terapiou je rovnako účinný ako antidepresívum
  • Po šiestich týždňoch došlo k zníženiu závažnosti depresívnych symptómov

Halucinogénne huby v kombinácii so psychologickou liečbou sú vraj rovnako účinné ako antidepresívum. Hovorí o tom nová štúdia. Výsledky klinického testovania naznačujú, že psilocybín, ktorý obsahujú tzv. magické huby, by sa pokojne dal prirovnať k bežnému antidepresívu – escitalopramu.

Hovoríme o stavoch stredne ťažkej až ťažkej depresívnej poruchy. Informoval o tom The Guardian. „Myslím, že výsledky ukazujú nádej. Možno sa čoskoro budeme zaoberať alternatívnou liečbou depresie,“ uviedol Robin Carhart-Harris, vedúci centra pre psychedelický výskum na Imperial College London a spoluautor štúdie.

Potenciál nášho mozgu

Carhart-Harris uviedol, že sa predpokladá, že psilocybín funguje zásadne odlišným spôsobom ako escitalopram. Obe látky však pôsobia na serotonínový systém v mozgu. Escitalopram pomáha ľuďom ľahšie zvládať stres, pričom psilocybín odbúravať.

Psychedeliká sú psychoaktívne látky patriace do skupiny halucinogénov. Magické huby známe ako lysohlávky (správne po slovensky holohlavce), ktoré majú psychedelické vlastnosti, pomáhajú vedcom pochopiť potenciál nášho mozgu. Po ich užití dochádza k uvoľňovaniu myšlienok a pocitov.

zdroj: Psilocybe semilanceata/wikipedia

Vo svete „zážitkov“

Počas šesťtýždňovej štúdie bolo 30 z 59 dospelých so stredne ťažkou až ťažkou depresívnou poruchou náhodne rozdelených tak, aby dostávali dve 25 mg dávky psilocybínu v trojtýždňovom odstupe.

Išlo o dávku, ktorá bola dostatočne vysoká na to, aby vyvolala akýsi „druh zážitkov“. Deň po prvej dávke psilocybínu začala táto skupina dostávať placebo. Ostatným 29 účastníkom boli podané dve veľmi nízke alebo „neaktívne“ dávky psilocybínu s odstupom troch týždňov. To malo zaistiť, aby akékoľvek rozdiely vo výsledkoch medzi skupinami neboli iba v očakávaní od podania psilocybínu. Deň po prvej dávke psilocybínu začala táto skupina dostávať dennú dávku escitalopramu, ktorej sila sa časom zvyšovala.

Máš skúsenosť s halucináciami?

The Guardian ďalej uvádza, že dospelí so stredne závažnou až závažnou depresívnou poruchou boli náhodne rozdelení tak, aby dostávali dve dávky 25 mg psilocybínu s odstupom troch týždňov.

Na každé podanie psilocybínu dohliadali najmenej dvaja odborníci v oblasti duševného zdravia, pričom účastníci ležali na chrbte, podopieraní vankúšmi a počúvali hudbu. Všetci účastníci chodili na psychologické terapie deň po začatí užívania psilocybínu.

Depresia takmer zmizla

Výsledky publikované v New England Journal of Medicine ukazujú, že po šiestich týždňoch pri obidvoch skupinách došlo k zníženiu závažnosti depresívnych symptómov. Toto zníženie sa však medzi skupinami významne nelíšilo.

Tím však poznamenal, že u 57 % pacientov v skupine s vysokými dávkami psilocybínu sa do konca šiesteho týždňa zistilo, že majú remisiu svojej depresie, v porovnaní s 28 % v skupine s escitalopramom, zatiaľ čo ani jedna skupina nemala závažné vedľajšie účinky.

Slováci veria doktorovi Google, obľúbená je aj sestrička Wikipedia. Diagnózy na internete hľadá viac ako polovica ľudí

Štúdia však nie je dostatočne obsiahla na to, aby z nej mohli vyvodiť stopercentné závery. Anthony Cleare, profesor psychofarmakológie na King’s College v Londýne však uviedol, že štúdia priniesla „doteraz najsilnejšie dôkazy o tom, že pri liečbe depresie môžu hrať významnú úlohu psychedeliká“.

Zdroje: The Guardian, Imperial

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá