Vedcov znepokojuje nový vírus z Ruska, ktorý je odolný voči vakcínam. Pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 442
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 595
Na snímke je netopier
Pexels/Miriam Fischer
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 442
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 595

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a antigénových testov plne zaočkovaných osôb je 68,61 %. Informuje NCZI. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 442 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 294 858, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 842 022 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 542 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 453.

Nový vírus z Ruska, ktorý je rezistentný voči vakcínam

Vírus Khosta-2, ktorý patrí podobne ako SARS-CoV-2 medzi sarbekovírusy, bol objavený koncom roka 2020 u ruských netopierov. Spočiatku sa zdalo, že neinfikuje ľudské bunky. To, že je to inak, potvrdil až tím z Paul G. Allen School for Global Health na Washington State University v USA. Informuje Science Alert.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

„Náš výskum ukazuje, že sarbekovírusy cirkulujúce v prostredí mimo Ázie, dokonca aj na miestach, ako je západné Rusko, kde bol objavený vírus Khosta-2, tiež predstavujú hrozbu pre ľudské zdravie,“ povedal Michael Letko, jeden z autorov publikácie, ktorá vyšla v časopise PLoS Pathogens.

Podľa neho objav ukazuje, že je potrebné vyvinúť univerzálnu vakcínu, ktorá bude pôsobiť proti sarbekovírusom, medzi ktoré patrí Khosta-2 i SARS-CoV-2. 

Výskumníci poznamenávajú, že práca na vakcíne na ochranu pred rôznymi vírusmi tohto typu už prebieha. „Niektoré skupiny sa snažia vytvoriť vakcínu, ktorá bude ľudí chrániť nielen pred ďalším variantom SARS-CoV-2, ale aj proti sarbekovírusom vo všeobecnosti,“ poznamenáva profesor Letko.

Štúdie ukázali, že súčasné očkovanie proti vírusu Khosta-2 nefunguje. Telo si nevie vybudovať dostatočnú ochranu, ani keď prekonalo nový variant omikron.

Treba povedať, že v posledných rokoch boli objavené stovky rôznych sarbekovírusov. Našli sa u ázijských netopierov, no väčšina z nich neinfikuje ľudské bunky. Koncom roka 2020 sa v Rusku našli vírusy Khosta-1 a Khosta-2.

„Z genetického hľadiska sa tieto atypické ruské vírusy podobajú takým, ktoré boli objavené v iných častiach sveta. Keďže sa nepodobali na SARS-CoV-2, nikto si nemyslel, že by malo ísť o niečo závažné,“ povedal uznávaný výskumník Michael Letko.

netopier
zdroj: Unsplash/Thomas Lipke

„Ale keď sme sa na ne pozreli zblízka, boli sme prekvapení, že sú schopné infikovať ľudské bunky. To trochu mení naše vnímanie týchto vírusov, a to odkiaľ pochádzajú a ktoré regióny môžu predstavovať hrozbu,“ dodáva Letko.

Vedci dospeli k záveru, že Khosta-1 predstavuje pre človeka malé riziko, ale Khosta-2 u vedcov vyvoláva obavy. Dôvodom je skutočnosť, že podobne ako SARS-CoV-2 využíva svoj spike proteín na napadnutie buniek prostredníctvom receptora ACE2. Taktiež vo vzduchu visí obava, že je tu potenciál na vznik ešte nebezpečnejšieho vírusu.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, Science Alert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá