Vedec Pavol Čekan: Nemáme inú možnosť než tvrdý lockdown, nemocnice sú pred kolapsom

  • O dva týždne môžeme mať nemocnice vyťažené na úplné maximum
  • Mali by sme požiadať o pomoc v zahraničí a zriadiť poľné nemocnice, myslí si vedec
9oktober_Test_Covid19_Matovic_TK_14732778
TASR/Martin Baumann
  • O dva týždne môžeme mať nemocnice vyťažené na úplné maximum
  • Mali by sme požiadať o pomoc v zahraničí a zriadiť poľné nemocnice, myslí si vedec

Situácia v nemocniciach je katastrofálna. Nie sú voľné lôžka, nemocnice sú pred kolapsom, zdravotníci sú vyčerpaní a niektorí COVID pacienti už musia zostať doma. A výhliadky sú ešte horšie,“ varuje známy biochemik Pavol Čekan. Jeho spoločnosť MultiplexDX pred časom darovala štátu státisíce PCR testov.

Keď sme darovali naše PCR testy, vylepšovali ich, snažili sa o čo najväčšiu citlivosť a špecificitu, keď sme vyvíjali iné lepšie testy, vždy sme mysleli na to, aby sme pomohli Slovensku zvládnuť boj s pandémiou ešte pred nemocnicami. Veril som, že sa do tejto ťažkej situácie nedostaneme. Ale žiaľ, druhá vlna v Európe, aj u nás, je oveľa silnejšia než sme očakávali,“ píše na sociálnej sieti.

Situácia v nemocniciach je katastrofálna. Nie sú voľné lôžka, nemocnice sú pred kolapsom, zdravotníci sú vyčerpaní a…

Posted by Pavol Cekan on Tuesday, December 29, 2020

Pavol Čekan je presvedčený, že v súčasnosti je jediným riešením úplný a tvrdý lockdown. Zároveň by sme mali zriadiť poľné nemocnice a požiadať o pomoc zdravotníkov zo zahraničia. Tých našich je totiž akútny nedostatok, v poľných nemocniciach by nemal kto liečiť.

Ak nič nespravíme, za ďalšie 2 týždne očakávame ďalších 2000 pacientov s ťažkým priebehom infekcie vyžadujúcich hospitalizáciu. Je jasné, že to naše zdravotníctvo veľmi ťažko zvládne,“ varuje uznávaný vedec.

Konzílium odborníkov bije na poplach: Mobilitu ľudí treba obmedziť a to okamžite, opatrenia sú slabučké

Podobný názor má aj konzílium odborníkov, ktoré radí slovenskej vláde, ako postupovať proti koronavírusu. Rovnako predpovedajú, že o dva týždne budeme mať v nemocniciach viac ako 4 500 pacientov s koronavírusom, pričom dnes ich je 2 546. Celkovo je hospitalizovaných 2 859 ľudí vrátane tých, ktorí majú podozrenie na COVID-19. Oproti predchádzajúcemu dňu ide o rekordný nárast, až 140 nových pacientov denne. Na JIS je 195 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 217 osôb. Konzílium preto odporúča, aby sa čo najskôr zaviedol úplný lockdown Slovenska.

Prosím, zomknime sa. Ešte jedenkrát. Teraz sú naozaj oslavy, stretávky, výlety, dovolenky, návštevy nepodstatné. Prosím, pomôžme našim zdravotníkom. Prosím!“ naliehavo hovorí Čekan.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech