Vedec Šucha pomenoval najväčšiu slabinu Slovenska. Dúfam, že sa spamätáme, hovorí

  • Ľudstvo nikdy nečelilo takým rýchlym a výrazným zmenám, aké nás čakajú v najbližších rokoch
  • Spôsobiť môžu množstvo problémov, hovorí Vladimír Šucha
Virtuálna realita a odborník Vladimír Šucha
TASR/Jakub Kotian, TASR/Jakub Kotian
  • Ľudstvo nikdy nečelilo takým rýchlym a výrazným zmenám, aké nás čakajú v najbližších rokoch
  • Spôsobiť môžu množstvo problémov, hovorí Vladimír Šucha

V súčasnosti čelí naša krajina rôznym výzvam – problémom na politickej scéne, ale aj ekonomickej kríze. Okrem toho však hlboká kríza postihuje aj spoločnosť ako takú a vo svojom rozvoji, bohužiaľ, strádame.

Prinášame ti rozhovor s Vladimírom Šuchom, bývalým šéfom Slovenskej agentúry pre výskum a vývoj, generálnym riaditeľom Spoločného výskumného centra Európskej komisie a súčasným vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ktorý sa v jednej zo svojich odborných prednášok zaoberal tým, kam sa ako spoločnosť uberáme a čo môžeme urobiť preto, aby sme zvrátili očividné, nie práve pozitívne tendencie.

  • O budúcnosti Slovenska
  • Čo musíme spraviť, aby sme sa neprepadli medzi menej úspešné krajiny
  • Čím sa v štatistikách môžeme pochváliť a v čom je naša slabina
  • Akým obrovským a rýchlym zmenám začína čeliť svet a spoločnosť

zdroj: František Kekely. Vladimír Šucha pri mikrofóne

Vždy som si myslel, že bohaté krajiny budú bohaté a chudobné ostanú chudobné. No dnes tu padla predpoveď, že sa to môže úplne obrátiť. Naozaj je to možné?

Ja si myslím, že áno.

Trochu by som bol skeptickejší v tom, že nejaká veľmi chudobná krajina by sa dostala medzi tie najbohatšie, lebo to všetko bude súvisieť hlavne s rozvojom technológií, a je veľmi nepravdepodobné, že tam, kde inovácie predtým neexistovali, by zrazu nejaké inovácie začali vznikať.

Na druhej strane, ak krajiny, ktoré sú dnes bohaté, nezachytia tento technologický trend, tak sa môžu prepadnúť medzi menej úspešné krajiny. A to je naozaj veľmi pravdepodobný scenár.

zdroj: Unsplash/ Towfiqu barbhuiya

Viete povedať, ktorým konkrétnym krajinám niečo také hrozí?

Hrozí to predovšetkým krajinám, kde inovačný ekosystém nie je funkčný a ktoré nezachytili technologický trend.

Vidíme, že taká krajina ako napríklad Čína tento trend zachytila. Stále – celé roky – sa pozeralo na Čínu ako na tých, ktorí prinajlepšom len kopírujú patenty, no to už dávno, dávno nie je pravda.

Čína, môžeme si o nej osobne myslieť čokoľvek, no z pohľadu vedy, výskumu a inovácií urobila taký obrovský pokrok, že sa stala doslova lídrom v mnohých oblastiach.

Ohľadom nových technológií nám tak vznikli dve líderské zoskupenia – Čína a USA. Bohatá Európska únia ťahá za výrazne kratší koniec. Takže preto teraz vznikajú aj rôzne plány EÚ dať akúsi stimuláciu, stimulačnú injekciu inovačným aktivitám.

V samotnej Európskej únii máme krajiny s rôznou inovačnou výkonnosťou. Slovensko patrí k tým slabším. Ja dúfam, že sa spamätáme a nabehneme na inovačnú vlnu. Ak nie, tak jednoducho naša ekonomika nebude dostatočne výkonná a dostaneme sa na slepú koľaj.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá