Vedecké účely zabili v Japonsku už vyše 330 veľrýb. Obrovská katastrofa zasiahla aj tehotné samice

  • Najnovšie dokumenty dvíhajú varovný prst.
  • Lov ohrozených druhov veľrýb na komerčné účely schovávajú za vedeckú účely.
  • Lovia stovky veľrýb, nevynímajúc gravidné samice.
  • Bohužiaľ, vyzerá to tak, že sa to nezmierni, práve naopak.
worldwildlife.org
  • Najnovšie dokumenty dvíhajú varovný prst.
  • Lov ohrozených druhov veľrýb na komerčné účely schovávajú za vedeckú účely.
  • Lovia stovky veľrýb, nevynímajúc gravidné samice.
  • Bohužiaľ, vyzerá to tak, že sa to nezmierni, práve naopak.

Dokumenty z konferencie, ktoré vydal Medzinárodný veľrybársky výbor (IWC) tento týždeň, odhalili, že Japonsko zabilo počas sezóny 2017/2018 celkovo až 333 veľrýb v antarktických vodách. Bohužiaľ, pravdepodobne k tomu došlo v mene vedeckého výskumu. Ešte smutnejší je fakt, že viac ako 120 zo všetkých zabitých veľrýb bolo tehotných.

Japonskí úradníci tvrdia, že musí pokračovať v každoročnom trende a akejsi praxi, aby pochopili „štruktúru a dynamiku antarktického morského ekosystému. Nenazývajú to lovom, ale biologickým odberom vzoriek a tvrdia, že je nevyhnutné zabiť veľryby, aby mohli odhadnúť ich vek prostredníctvom skúmania veľkosti zubov. Taktiež tvrdia, že potrebujú vidieť obsah žalúdka veľryby, aby dokázali odhadnúť množstvo potravy.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Len tak na margo, neexistuje žiadna vedecká potreba pokračovať v pravidelnom love veľrýb. Odber vzoriek DNA, diaľkové monitorovacie a pozorovacie prieskumy sú dostatočné a relatívne bez zásahu, ktoré sú rovnako účinné pri monitorovaní správania sa veľrýb a populačných trendov. Namiesto toho niektoré krajiny používajú formulku „na vedecké účely“ ako zásterku na to, aby získali povolenie na lov veľrýb, nakoľko v roku 1946 boli zavedené limity pre obmedzenie komerčného a divokého lovu.

Momentálne je v Japonsku na trhoch, v obchodoch a reštauráciách povolený predaj veľrýb, ktoré boli ulovené, ako inak, na vedecké účely. Dokumenty poukazujú na to, že z celkového počtu 344 „vyčlenených“ veľrýb bolo zabitých až 333, z čoho viac ako jedna tretina boli gravidné samice.

Správy o poslednom love sa stretli s výraznou kritikou.

Je to ďalšia demonštrácia toho, ako zbytočný a hrozný je lov veľrýb, najmä keď sa preukázalo, že prieskumy, pri ktorých nie je potrebný lov sú dostačujúce pre vedecké potreby. Veľryby čelia riziku znečistených morí a vedľajších účinkov komerčného rybolovu.“ povedala Alexia Wellbelove, vedúca pracoviska programu Humane Society International

Je však potrebné poukázať na to, že Japonsko nie je jedinou krajinou, ktorá praktizuje lov veľrýb, resp. jediná krajina, ktorá využíva dieru „na vedecké účely“. Nórsko aj Island naďalej otvorene lovia veľryby z komerčných dôvodov a porušujú tak medzinárodný dohovor. Aby toho nebolo málo, tak Nórsko tohto roku zvýšilo limity na ročný lov veľrýb na číslo 1 278.

A napriek tomu, že dopyt po mäse veľrýb klesá, úradníci uvažujú nad opätovným zavedením komerčného lovu veľrýb. Podľa údajov Sunday Morning Herald by sa malo jednať o približne 4 000 veľrýb v priebehu nasledujúcich 12 rokov.

zdroj: ifscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá