Vedecký pár daroval milióny na vedu zo súkromných zdrojov. Podporia mladých chemikov

  • Manželia Dvořákovci darujú na rozvoj českej vedy 200 miliónov českých korún
  • Investícia poputuje ich súkromnej nadácii Experientia a financie budú cielené vyslovene na oblasť chémie
mladí vedci
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Manželia Dvořákovci darujú na rozvoj českej vedy 200 miliónov českých korún
  • Investícia poputuje ich súkromnej nadácii Experientia a financie budú cielené vyslovene na oblasť chémie

Hana a Dalimil Dvořákovci sú chemici, filantropi a chcú podporiť mladých chemikov, informoval o tom český denník idnes.cz. Súkromní darcovia vo vedeckej sfére sú skôr výnimkou, ako pravidlom. Peniaze pochádzajú z licencií za lieky proti vírusu HIV.

Pred 7-rokmi založili Nadáciu Experientia, ktorá sa dostala medzi najlepšie a najváženejšie súkromné nadácie v krajine a zameraná je výhradne na chémiu.

Manželé Dvořákovi, zakladatelé Nadace Experientia, právě oznámili, že do nadace vloží 200 milionů Kč na podporu mladých vědců dalších 20 let. Jedná se o největší filantropický počin v oblasti vědy v ČR.

Gepostet von Nadace Experientia am Dienstag, 21. Januar 2020

Manželia, pre mnohých Čechov známi skôr vďaka vede, však darujú pravidelne. Čiastka 200 miliónov českých korún (v prepočte 7 978 935,61 eur) je aj pre známe investičné firmy či jednotlivcov veľká.

Čo nadácia dokázala a aké sú plány?

Nadácia vyčlenila doposiaľ 16,5 miliónov korún. Trinásť nádejných českých chemikov mohlo vďaka nim vycestovať do zahraničia, najlepší aj na Stanford University či MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Študentom a mladým vedcom ponúka stáže a ročné štipendijné pobyty na prestížnych univerzitách alebo v známych svetových laboratóriách. Mnoho z nich aj vďaka grantom, ktoré získali, publikovali svoje zistenia vo vedeckých časopisoch ako Nature či The Scientist.

Na najbližšie obdobie plánujú uskutočniť a podporiť zahraničné stáže 40-tim českým študentom a dvadsiatim nezávislým výskumníkom vytvoriť tímy na vedeckých pracoviskách v Česku.

Veríme, že táto cielená a dlhodobá podpora významne ovplyvní českú chémiu a posunie ju smerom k celosvetovej špičke, alebo aj k ďalšej Nobelovej cene,“ vysvetlila pre portál idnes.cz Hana Dvořáková.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Dôležité pre nich je, aby sa peniaze, ktoré nadobudli a zarobili vďaka vedeckému výskumu, vrátili naspäť do vedy.

Podpora vedy a výskumu na Slovensku

V našej krajine sa minulý rok rozbehla investičná a mentálna podpora pre vedu a výskum vo väčšom meradle, ako to bolo doposiaľ. Spoločnosť ESET v marci minulého roka vyhlásila grantovú výzvu, na základe ktorej rozdelila mladým vedcom 30 000 eur.

Čítaj viac TU>>Nadácia ESET podporí na Slovensku výnimočných vedcov, spúšťa nové ocenenie

Od svojho vzniku v roku 2011 podporila nadácia 479 projektov celkovou sumou viac ako 2 200 000 eur.

Zdroje: idnes.cz, experientia.cz, nadaciaeset.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech