Vedenie Markízy obhajuje stiahnutie Vinczeho z obrazovky: Nerozumieme, prečo je naša ponuka neprijateľná
- Moderátor Viktor Vincze oznámil, že v Televíznych novinách končí nedobrovoľne
- Televízia Markíza tvrdí, že ide o súčasť plánovaných zmien

- Moderátor Viktor Vincze oznámil, že v Televíznych novinách končí nedobrovoľne
- Televízia Markíza tvrdí, že ide o súčasť plánovaných zmien
Článok je aktualizovaný o stanovisko Odborov Markízy.
Odchod Viktora Vinczeho z moderátorskej stoličky Televíznych novín sa medzičasom premenil na otvorený konflikt medzi vedením televízie a časťou redakcie spravodajstva. Televízia Markíza trvá na tom, že ide o súčasť dlhodobo plánovaných organizačných zmien, ktoré smerujú k digitálnej transformácii.
Naopak, desiatky redaktorov vidia v presune známeho moderátora formu pomsty za jeho angažovanosť v odboroch a vnímajú ho ako varovanie pre ostatných.
Viktor Vincze oznámil, že končí v Televíznych novinách nie z vlastnej vôle. Podľa jeho slov mu riaditeľ Centra spravodajstva Michal Kratochvíl oznámil, že od júna 2025 už nebude ich súčasťou. Namiesto toho mu bola ponúknutá účasť na novom digitálnom projekte TN LIVE.
Vincze však tvrdí, že o tomto projekte nikdy predtým nepočul a forma ponuky bola nastavená tak, že ju objektívne nemohol prijať. Aj preto kritizoval, že Markíza následne rozposlala tlačovú správu, v ktorej jeho účasť na projekte prezentuje ako hotovú vec.
Zároveň pripomenul, že ide už o tretí krok proti nemu – po znížení platu a vylúčení z programu Let’s Dance. Vývoj okolo jeho osoby označil za následok jeho postoja k obhajobe novinárskych a zamestnaneckých práv.
Stanovisko Markízy
Televízia Markíza v oficiálnom stanovisku zaslanému redakcii Startitup uvádza, že aktuálne zmeny na moderátorských postoch sú súčasťou dlhodobo plánovanej digitalizácie spravodajstva. Projekt TN LIVE pripravujú už niekoľko mesiacov a všetci pracovníci o ňom boli informovaní na začiatku roka.
„Základný rámec týchto zmien – bez personálnych detailov – bol vopred prerokovaný s odborovou organizáciou, ktorej predsedom je Viktor Vincze,“ píše PR oddelenie televízie. Vedenie zároveň stojí za riaditeľom Kratochvílom a tvrdí, že ide o príležitosť pre moderátorov osloviť mladé publikum prostredníctvom digitálnych formátov.
„Nerozumieme, prečo je za neprijateľnú označovaná ponuka pracovať na novom projekte televízie, ktorý má vysoký potenciál,“ dodáva Markíza.
Televízia tak trvá na tom, že nejde o represiu voči nepohodlnému zamestnancovi, ale o slobodné rozhodnutie, ktoré si každý moderátor musí zvážiť sám.
Stanovisko Odborov Markízy
Odbory Markíza vo svojom oficiálnom stanovisku reagujú na tvrdenia vedenia televízie s výraznou kritikou a obviňujú zamestnávateľa z manipulácie a zavádzania.
„Veľmi nás mrzí, že náš sociálny partner už druhý deň vo svojich verejných výstupoch manipuluje, zavádza a poškodzuje dobré meno ako našej organizácie, tak aj nášho predsedu,“ uvádzajú odbory.
Odmietajú tvrdenie, že by s nimi boli prerokované zmeny v moderátorských dvojiciach: „Zrušenie jednej moderátorskej dvojice dodnes nikto s odborovou organizáciou neprerokoval. O nových pozíciách sa Viktor Vincze a Zuzana Čimová dozvedeli iba pár minút pred tým, ako o tom televízia informovala verejnosť. Naši kolegovia pritom žiadne zmeny neodsúhlasili.“
Odbory zároveň poukazujú na to, že ponuka predložená predsedovi odborov, teda Viktorovi Vinczemu, bola podľa ich slov neakceptovateľná:
„Nech si každý odpovie na otázku, či by vo svojom zamestnaní akceptoval pracovnú ponuku – štvornásobný nárast počtu služieb, dvojnásobný nárast počtu pracovných dní, bez akejkoľvek zmeny ohodnotenia.“
Kľúčové informácie sa mal Vincze navyše dozvedieť nie priamo od nadriadeného, ale až z tlačovej správy. „O tom, že má Viktor moderovať dve relácie denne sa nedozvedel od riaditeľa Michala Kratochvíla, ale z tlačovej správy,“ tvrdia odbory.
Na záver uvádzajú, že v prípade potreby sú pripravené brániť sa aj právne. „Ponuka pre nášho predsedu je zjavne účelová, s cieľom oslabiť zamestnancov v čase prvého kolektívneho vyjednávania. V prípade potreby využijeme všetky možnosti právnej ochrany, ktoré nám ponúka Zákonník práce.“
Kritika zvnútra: „Toto nie je reforma, ale odstránenie človeka“
Krátko po zverejnení stanoviska sa na sociálnej sieti Instagram vyjadrila redaktorka Gabriela Kajtárová, ktorá zverejnila otvorený list adresovaný generálnemu riaditeľovi televízie. Text obsahuje ostrú kritiku voči rozhodnutiam vedenia a tvrdí, že nejde o bežnú reorganizáciu, ale o cielené odstránenie nepohodlného človeka.
„Presun Viktora Vinczeho a Zuzany Čimovej sa nedá vnímať inak ako šikana a odstránenie nepohodlného človeka – a žiaden z prezentovaných argumentov nás nepresvedčil o opaku,“ uvádza sa v liste.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Redaktori tvrdia, že o projekte TN LIVE nikto z redakcie detailne nevedel, že s Vinczem sa o ňom nikdy predtým nebavili a že prezentovaná ponuka bola v skutočnosti pasca. Vyjadrujú podozrenie, že ide o trest za to, že sa stal predsedom odborov a aktívne vystupoval proti niektorým rozhodnutiam manažmentu.
Pod otvorený list sa podpísalo vyše 50 redaktorov
Vyhlásenie nepodpísala len Kajtárová, ale aj desiatky ďalších novinárov a redaktorov, medzi nimi známe mená ako Zuzana Javorová, Daniel Očenáš, Juraj Fazekaš, Monika Grznárová či Tomáš Velecký. Všetci sa verejne prihlásili k stanovisku, ktoré označuje postup voči Vinczemu za rozporuplný a škodlivý pre redakčné prostredie.
„Politika ‚si nepohodlný, pôjdeš preč‘ je v absolútnom rozpore s fungovaním redakcie, ktorá roky stojí na slobode, otvorenosti a úcte k pravde,“ píšu.
Zároveň žiadajú stiahnutie organizačných zmien a otvorenú debatu o ich opodstatnenosti. Varujú, že pokračovanie v tomto smere môže viesť k „nezvratnému rozvratu redakcie“, ktorá stojí za najsledovanejším spravodajstvom v krajine.
Otvorený spor pokračuje
Situácia, ktorá sa na prvý pohľad týkala len jedného moderátora, sa medzičasom rozšírila na otázku vnútornej kultúry v spravodajstve Markízy, dôvery medzi vedením a redakciou a nezávislosti práce novinárov.
Na jednej strane stoja zástupcovia vedenia, ktorí hovoria o digitalizácii a nových príležitostiach. Na druhej strane stojí skupina redaktorov, ktorí vidia v tejto zmene odvetu za odborové aktivity a otvorenú kritiku.
Všetko nasvedčuje tomu, že tento spor ešte neskončil – a že jeho dôsledky sa môžu dotknúť nielen budúcnosti Viktora Vinczeho, ale aj samotného spravodajstva v jednej z najsilnejších televízií na Slovensku.
Moderátora Viktora Vinczeho sme oslovili so žiadosťou o reakciu na vyjadrenia televízie Markíza. V prípade, že nám poskytne stanovisko, článok aktualizujeme.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: TS/Televízia Markíza