Veľká dohoda Slovenska a Číny: Vybudujú gigafabriku a vytvoria tisícky pracovných miest

  • Medzi Slovenskom a Čínou došlo k veľkej dohode
  • Nová baterkáreň a solárna elektráreň sa začne stavať už budúci rok
inobat slovensko batérie
Ilustračný obrázok, TASR/Lukáš Grinaj, InoBat Auto
  • Medzi Slovenskom a Čínou došlo k veľkej dohode
  • Nová baterkáreň a solárna elektráreň sa začne stavať už budúci rok

Slováci sa postarajú o vytvorenie nových pracovných miest, a to už približne o tri roky. Môže za to podpis predbežnej dohody medzi spoločnosťami InoBat a Gotion High-Tech, ktoré si 13. septembra v Berlíne „podali ruky“ na spoluprácu.

Výsledkom ich predbežnej dohody by mal byť spoločný podnik na výstavbu gigafabriky na výrobu batérií pre elektrické vozidlá (EV) Gotion InoBat Batteries. Začiatok výstavby továrne je naplánovaný na rok 2024. 

Spolupráca Slovenska a Číny vyústi v tisícky pracovných miest

Nová továreň by mala stáť na ploche viac ako 100 hektárov a vytvoriť tisíce pracovných miest, pričom s plným spustením sa počíta v roku 2026.

Partneri momentálne rozhodujú o umiestnení gigafabriky v európskom regióne, rozhodnutie o výbere lokality ešte nie je definitívne.

Jedným z kľúčových faktorov je silná podpora zo strany štátu a štátnych inštitúcií pri výstavbe kritickej infraštruktúry, vydávaní stavebných povolení a poskytovaní konkurencieschopnej štátnej pomoci.

továreň inobat
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

„Európa má veľký potenciál, strategickú polohu a dlhú tradíciu v automotive priemysle, na čo sa nám v InoBat podarilo nadviazať,“ priblížil riaditeľ InoBat Marián Boček.

„InoBat dokázal, že za pomerne krátky čas vie vybrať vhodnú lokalitu, úspešne zvládnuť povoľovací proces a dokončiť výstavbu tak extrémne zložitej technológie ako je továreň na batérie. Naše výskumno-vývojové centrum a pilotná linka vo Voderadoch napredujú a technológia v ňom už funguje,“ dodal.

Slováci majú s Číňanmi veľké plány

S batériami pre elektromobily už má Slovensko skúsenosti práve vďaka slovenskej spoločnosti InoBat, ktorá len nedávno otestovala svoje nové batérie pre sektor vysokovýkonných dopravných prostriedkov (letecký priemysel a vysokovýkonné autá).

InoBat je slovenská spoločnosť založená v roku 2019 zaoberajúca sa výskumom, vývojom, výrobou a recykláciou batérií s dlhodobým cieľom slúžiť európskemu trhu s novými energetickými riešeniami, uvádza Denník N.

inobat
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Vysvetlil, že počiatočný plán stavať gigafabriku s kapacitou 20 gigawatthodín (GWh) bude možné postupne navýšiť. Spoločnosť Gotion High-Tech dokonca plánuje vybudovať najväčšiu agro-solárnu elektráreň v Európe, ktorá bude zásobovať gigafabriku zelenou energiou ako súčasť tohto investičného programu.

Spoločnosť Gotion High-Tech už pritom pred dvomi týždňami oznámila akvizíciu 25-percentného strategického podielu v InoBat AS. Gotion High-Tech má s automobilkou Volkswagen (VW) exkluzívnu zmluvu na dodávky EV batérií mimo Číny. VW zároveň vlastní 24,77-percentný podiel v Gotion High-Tech a je najväčším akcionárom spoločnosti.

Ako informoval v tomto článku portál Fontech, na Slovensko mieri aj dcérska spoločnosť Porsche, ktorá chce u nás vyrábať batérie pre elektrické autá.

Do tejto továrne plánuje Porsche investovať približne 200 miliónov eur a bude tak len jednou z mnohých automobiliek, ktoré na Slovensku takýmto spôsobom pôsobia. Ak sa pošťastí, príde dokonca aj Volvo.

Zdroje: Denník N, TASR, Fontech

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá