Veľká výhra pre Slovensko: Slováci vyvinuli difuzéry, ktoré vôňou likvidujú koronavírus. Majú už aj patent

  • Start-up New Aroma z Bošian pri Topoľčanoch používa difuzéry, ktoré spájajú aromatické oleje so špeciálnou dezinfekčnou zložkou
  • Tá zabíja všetky patogény – mikróby, baktérie a vírusy vrátane koronavírusu
  • Aromatická dezinfekcia je postavená na základe slovenského patentu
koronadifuzor
New Aroma/WHO
  • Start-up New Aroma z Bošian pri Topoľčanoch používa difuzéry, ktoré spájajú aromatické oleje so špeciálnou dezinfekčnou zložkou
  • Tá zabíja všetky patogény – mikróby, baktérie a vírusy vrátane koronavírusu
  • Aromatická dezinfekcia je postavená na základe slovenského patentu

Proti pandémii koronavírusu sa treba chrániť všetkými možnými spôsobmi a potvrdzuje to aj vysoký počet nakazených a mŕtvych.

Slováci z bošianskeho start-upu New Aroma prišli s kreatívnym riešením boja proti koronavírusu a do svojich difuzérov vyvinuli špeciálnu zmes aromatického oleja a dezinfekcie, vďaka čomu difuzéry ničia aj nový koronavírus.

Slovenský start-up má silný nástroj v boji proti pandémii

Start-up New Aroma je na Slovensku už dobre známy a ich difuzéry s aromatickým olejom používajú na šírenie príjemnej vône napríklad veľké kancelárie, hotely či reštaurácie. Vonná kompozícia sa zmieša s olejovým základom, pričom neobsahuje žiaden alkohol (čo je dôležité pre nedráždenie dýchacích ciest) ani karcinogénne látky.

Olej je v difuzéri stlačený kompresorom cez rozprašovaciu trysku, ktorá olej priam atomizuje na čiastočky veľké len niekoľko mikrónov. Keďže je olej ľahší ako voda, malé čiastočky sa rozptýlia do celého priestoru a k zemi padajú len veľmi pomaly,“ vysvetľuje princíp difuzérov CEO New Aroma Jana Šefrániková Mikulášová.

Aromatizovanie otvorených priestorov sa však dá využiť aj na boj proti pandémii, keďže Slováci vymysleli užitočné riešenie.

V New Aroma tiež využívajú špeciálnu zmes nanočastíc Nano Purity proti patogénom (vrátane koronavírusu), na ktorej spolupracovali so slovenským odborníkom na dezinfekciu Michalom Bartošovičom, ktorý ako jediný na svete k tejto technológii vlastní aj patent a je tiež garantom projektu.

Špeciálna dezinfekčná zložka je do vonnej kompozície pridaná komplikovanou chemickou reakciou a aktuálne sa pohybuje v koncentrácii 0,25 % – 3 %.

Kombinácia dezinfekcie s vôňou zničí každý patogén

Do vonného aromatizovaného oleja pridali dezinfekčnú zložku, ktorá má mikrobicídne, baktericídne a virucídne účinky – inými slovami, zabíja mikróby, baktérie aj vírusy vrátane koronavírusu. Dlhšie používanie difuzéra so špeciálnou zmesou má tiež preventívny účinok, keďže sa mikročastice postupne naakumulujú a časom v priestore vytvoria „ochranný plášť“.

Dezinfekčná zložka pritom nepoškodzuje ľudské zdravie, práve naopak, bežne sa používa v medicíne ako dermálna zložka alebo inhalačné činidlo. Odborníci z New Aroma tak predpokladajú, že by špeciálna dezinfekčná zložka mohla mať dokonca pozitívne účinky na ľudské telo – a ešte aj zabíja vírusy a v kombinácii s aromatickým olejom príjemne vonia.

Difuzéry s použitím tejto zložky tak nielenže rozvoniavajú, no tiež dezinfikujú priestor. Dezinfekcia nepatrí medzi najpríjemnejšie vône, no v spojení s vonnými olejmi ide o bezpečné a veľmi príjemné opatrenie proti koronavírusu, ktoré rozvonia domácnosť omnoho lepšie, než klasické čističky vzduchu či vonné rozprašovače.

Spojenie dezinfekcie s vonnými olejmi má navyše aj praktický efekt – všade tam, kde cítiš príjemnú vôňu z difuzéra, sa nachádza aj dezinfekcia, keďže vzduchom putujú ruka v ruke.

Počin start-upu New Aroma tak môže spôsobiť revolúciu v domácom boji proti koronavírusu aj ostatným patogénom, keďže máme prvýkrát príležitosť svoju domácnosť vyčistiť do posledného organizmu a zároveň príjemne navoňať.

A nejde tu len o domácnosti – väčšie difuzéry dokážu spoľahlivo prečistiť aj väčšie priestory ako kancelárie firiem.

Dezinfekčné aroma oleje sú k dispozícii v piatich prevedeniach (vôňe ako napríklad citrus či mäta) a pokiaľ vonné aroma oleje nie sú pre teba, všimli sme si, že je v ponuke aj samotná dezinfekčná zložka bez aromatického oleja, ktorá je sama o sebe charakteristicky aromatická.

Start-up New Aroma k dezinfekčným aroma olejom ponúka aj difuzéry vo viacerých variantoch, ktoré fungujú aj cez Bluetooth, vďaka čomu môžeš miestnosť vyčistiť napríklad vtedy, keď práve nie si doma.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech