Veľké porovnanie cien vakcín: Sputnik V zďaleka nie je ani zďaleka ekonomicky výhodnou kúpou, ako tvrdí Matovič

  • Pri tlačovej konferencii na košickom letisku sa Igor Matovič vyjadril, že Sputnik V je pre Slovensko ekonomicky veľmi výhodná alternatíva
  • Doposiaľ však Ministerstvo zdravotníctva SR nezverejnilo finálnu sumu, za akú vakcínu získalo, upozorňuje portál O politike
  • Pri tlačovej konferencii na košickom letisku sa Igor Matovič vyjadril, že Sputnik V je pre Slovensko ekonomicky veľmi výhodná alternatíva
  • Doposiaľ však Ministerstvo zdravotníctva SR nezverejnilo finálnu sumu, za akú vakcínu získalo, upozorňuje portál O politike

Napriek prezentovanému ušľachtilému zámeru Igora Matoviča nemusí byť kúpa vakcíny Sputnik V pre Slovensko až tak masvínou výhodou. Na pondelňajšej tlačovej konferencii po prívoze ruskej vakcíny do Košíc, ktorá na mnohých pôsobila skôr ako divadlo a reklama Ruskej federácie, sa premiér vyjadril, že sa jedná o jeden z najvýhodnejších možných obchodov.

Portál O politike však upozorňuje, že finálnu sumu, ktorú Slovensko za inkriminovanú dodávku zaplatilo, Ministerstvo zdravotníctva SR ešte nezverejnilo.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

Ani zďaleka nie je najlacnejšia

Prehľad vakcín priniesol pomerne šokujúce výsledky. Sputnik V nie je ani zďaleka lacná vakcína, naopak, patrí medzi tie najdrahšie. Okrem toho podstatne prevyšuje aj sumu za vakcínu AstraZeneca, ktorá funguje na technologicky rovnakom princípe.

„Ak sme ako krajina naozaj v úzkych a nakupujeme najdrahšie a kvalitné vakcíny na záchranu životov ľudí, povedzme to. Opakom je klamstvo o Sputnik V, že nakupujeme lacnú vakcínu v porovnaní so schválenými vakcínami cez EMA,“ vyzýva portál O politike na Instagrame.

Vakcína Sputnik V je v skutočnosti druhou najdrahšou po látke od čínskej spoločnosti Sinopharm. Tá stojí 24,91 eur a ruská vakcína je od nej len o 8,35 eur lacnejšia, a teda stojí 16,56 eur. Okrem tohto faktu sa objavujú aj ďalšie otázky, na ktoré momentálne nepoznáme odpoveď, ako napríklad, koľko v skutočnosti Slovensko vakcína od Ruskej federácie stála.

„Často spomínaná cena 10 dolárov za dávku je pre vnútorný domáci trh, podľa overených informácií. K nákupu Slovensko nezverejnilo údaje, respektíve, podľa Vestníka verejného obstarávania na Ministerstve zdravotníctva je cena 0,00 eur, dopĺňa O politike. Premiér Igor Matovič na tlačovej besede prezradil, že cena pre Slovensko bola 19,90 dolárov, teda približne 17 eur za očkovanie, teda za dve dávky.

Ceny vakcín
zdroj: Instagram/O politike

Nicholsonová vyzýva k vyvodeniu zodpovednosti

Mnohé politické strany vyslovili voči vláde nedôveru a upozorňujú ľudí, aby sa pred rozhodnutím využiť možnosť tejto vakcíny poradili s lekárom, pozreli na dostupné fakty a nedali sa zlákať „haló efektom“.

„Nákup vakcíny Sputnik V je dielom megalomanskej paranoje, nie zodpovedného boja za záchranu ľudí. Odložme teraz to, kam Slovensko posunul geopoliticky nákup dvoch miliónov vakcín Sputnik V a do akej pasce sa krajina chytila v hybridnej vojne, keď sadla na lep protistrane,“ píše Nicholsonová na sociálnej sieti.

Igor Matovič u Závodského: Je mi jedno, že ma ľudia budú nenávidieť. Druhé veľké prekvapenie ešte len uvidíte

Upozorňuje tiež, že podľa zákona a povolenia vydaného Marekom Krajčím pre použitie vakcíny, by za všetky následky mali prevziať zodpovednosť lekári.Zodpovednosť za podanie vakcíny majú prebrať ošetrujúci lekári! Nájdeme dostatok lekárov, ktorí preberú zodpovednosť za Sputnik V bez dát a dôkazov z klinických štúdii? Akcia Igora Matoviča s jeho ministerským vazalom Krajčím bola od začiatku plánom megalomana, ktorý sa viac ako na premyslenú a zodpovednú záchranu ľudí sústreďoval na vlastný imidž mesiáša,“ vraví.

Za ľudí rozmýšľa o odchode

Predsedníčku strany Za ľudí a vicepremiérku Veroniku Remišovú mrzí odchod poslanca Národnej rady SR Tomáša Valáška z vládnej koalície. Uviedla to v stanovisku, ktoré zaslalo tlačové oddelenie strany Za ľudí. Valášek v pondelok 1. marca oznámil, že vystupuje z vládnej koalície a vzdal sa aj postu predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti. Svoje rozhodnutie odôvodnil aj nákupom ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou, informuje SITA.

Trváme na svojom postoji a sme proti tomu, aby sa na Slovensku očkovalo neregistrovanými vakcínami, z ktorejkoľvek…

Posted by Veronika Remišová on Monday, March 1, 2021

„Mrzí ma o to viac, že práve strana Za ľudí vetovala ako jediná vo vláde nákup neregistrovanej vakcíny Sputnik V. Rozumiem jeho frustrácii a chápem, že už ho to nebaví. Bolo absolútne nevhodné a nedôstojné, ako vakcínu premiér Matovič nakúpil a vítal. Opakujem, nemáme problém s očkovaním Sputnikom V za rovnakých podmienok, ako majú ostatné vakcíny, ktoré prešli registráciou, sú preverené a bezpečné pre našich občanov,” priblížila Remišová a dodáva, že je možné, že strana Za ľudí z koalície vystúpi, avšak v tom prípade sa obáva návratu predošlej vlády.

Zdroje: O politike, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK