Veľké porovnanie: Za vajcia či mliečne výrobky platia Slováci aj o 36 % viac ako vlani

  • V marci sa medziročne spomalil rast tovarov a služieb
  • Zvýšenie cien potravín sa však prejavilo až v 7 z 9 skupín potravín
Potraviny v košíku, peniaze a nahnevaný muž
Ilustračný obrázok, TASR/Hendrik Schmidt/dpa, Unsplash/Ryan Snaadt
  • V marci sa medziročne spomalil rast tovarov a služieb
  • Zvýšenie cien potravín sa však prejavilo až v 7 z 9 skupín potravín

V posledných mesiacoch sme boli svedkami výrazného nárastu cien potravín. Tento trend zdražovania sa týka nielen základných potravín ako chlieb, mlieko či vajcia, ale aj mäsa, ovocia, zeleniny a nápojov.

Existuje mnoho faktorov, ktoré prispievajú k tomuto vývoju. Aj keď sa v marci medziročne spomalil rast cien tovarov a služieb, ceny potravín aj naďalej výrazne rástli. Ako uvádza Štatistický úrad SR na sociálnej sieti, je tomu tak už tretí rok. Zisti, ktoré potraviny zdraželi najviac.

Nepretržitý nárast cien

Podľa informácií štatistického úradu sa rast cien tovarov a služieb spomalil v marci medziročne na hodnotu 14,8 %. Najväčší vplyv na infláciu majú pritom ceny potravín, ktoré rastú nepretržite už tretí rok, pričom sa v marci zvýšili o 29 %, čím dosiahli úroveň z decembra minulého roka.

Zvýšenie cien sa o viac ako štvrtinu prejavilo až v 7 z 9 skupín potravín. „Výrazne rástli ceny mäsa, chleba a obilnín, mlieka, syrov a vajec, ale tiež zeleniny, olejov a tukov,“ informuje Štatistický úrad SR.

Priemerné ceny potravín sa v minulom mesiaci zvýšili najmä vplyvom rastu cien mäsa o 2,2 %, zeleniny o 9,8 %, chleba a obilnín o 1,3 %, syrov, mlieka, vajec o 0,3 % (vzrástli ceny vajec), ale aj cukroviniek a cukru o 2,7 %. 

Cena stúpla v minulom mesiaci aj pri nealkoholických nápojoch (o 19,6 %) a alkoholických nápojoch (o 7,5 %). Klesli iba ceny tukov a olejov o 2,5 %, pričom z nich boli najnižšie hlavne ceny masla.

Ceny za bývanie a energie

Ako ďalej uvádza Štatistický úrad SR na svojej webovej stránke, druhý najväčší vplyv na infláciu majú ceny v odbore energie a bývanie. 

Ceny sa v tomto odbore zvýšili rovnako ako vo februári o 0,5 % hlavne pri vyšších cenách dodávky vody o 3,2 %, odvádzania odpadových vôd (stočné) o 2,5 % alebo tepelnej energie o 0,8 %. Mierne sa zvýšilo aj imputované nájomné o 0,3 %.

Okrem toho sa ale zvýšila aj spotrebná daň na tabak. Ceny tabakových výrobkov tak opäť vzrástli o 3,4 %. Rástli aj ceny stravovacích a ubytovacích služieb o 1,6 %.

V marci boli tiež vyššie aj ceny odevov a obuvi, poštových služieb, zdravotníckych výrobkov, nemocničných a ambulantných služieb či služieb osobnej starostlivosti. 

„Zvýšili sa ceny služieb zubných lekárov, kúpeľnej starostlivosti, nemocničných služieb, farmaceutických výrobkov, poštových služieb, novín, kníh, kancelárskych potrieb, vzdelávania, stravovacích a ubytovacích služieb, výrobkov a služieb osobnej starostlivosti, sociálnych služieb,“ priblížil Štatistický úrad SR.

Rast spotrebiteľských cien

Medzimesačne však klesli ceny pohonných látok o 2,4 0. Celý odbor doprava skončil napriek rastu cien za nákup dopravných prostriedkov a dopravných služieb ako jediný v medzimesačnom mínuse o 0,7 %. 

V marci sa index spotrebiteľských cien oproti februáru zvýšil v domácnostiach zamestnancov, v domácnostiach dôchodcov a v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 1,2 %.

„Spolu za tri mesiace roku 2023 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 15,1 % (za domácnosti zamestnancov o 15 %, za nízkopríjmové domácnosti o 16 %, za domácnosti dôchodcov o 16,1 %),“ uvádza Štatistický úrad SR.

Zdroje: FB/Štatistický úrad SR, Štatistický úrad SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá