Veľké zistenie: Bežný čistič spôsobil 500-percentný nárast Parkinsonovej choroby. Vedci žiadajú zákaz

  • Trichlóretylén, často používaná chemikália, zvyšuje riziko Parkinsonovej choroby
  • Látka je prítomná v bežných čistiacich prostriedkoch do domácnosti
Bežná chemikália spôsobuje najrýchlešie sa rozširujúce mozgové ochorenie – Parkinsonovu chorobu
Ilustračný obrázok, Pixabay/Annick Vanblaere, Succo
  • Trichlóretylén, často používaná chemikália, zvyšuje riziko Parkinsonovej choroby
  • Látka je prítomná v bežných čistiacich prostriedkoch do domácnosti

Bežne používaná chemikália so širokým využitím, prítomná aj v obyčajných vlhčených obrúskoch, prispieva nárastu najrozšírenejšieho postihnutia mozgu na svete – Parkinsonovej choroby.

Za posledných 100 rokov sa trichlóretylén (TCE) používal na výrobu bezkofeínovej kávy, odmasťovanie kovov či chemické čistenie odevov, informuje vedecký časopis Journal of Parkinson’s Disease.

Neviditeľný zabijak

Trichlóretylén podľa zistení vedcov spôsobuje rakovinu, spája sa s potratmi a vrodenými srdcovými chorobami, ako aj s 500-percentným zvýšeným rizikom Parkinsonovej choroby. Dnes sa táto chemikália nepoužíva v takom množstve ako kedysi, ale vedci v novej štúdii naznačujú, že jej úloha bola v súvislosti s Parkinsonovou chorobou do značnej miery prehliadaná, uvádza Science Alert.

Vedci analyzovali sedem jednotlivcov, od bývalého basketbalového hráča NBA cez kapitána námorníctva až po posledného amerického senátora. U všetkých skúmaných pacientov sa prejavila Parkinsonova choroba pravdepodobne po práci s chemikáliou alebo po konfrontácii s ňou v oblasti životného prostredia.

Šesťatómová molekula so všestranným využitím

Používanie TCE vyvrcholilo v 70. rokoch 20. storočia. Takmer 10 miliónov ľudí v USA dochádzalo dennodenne do styku s touto chemikáliou. Používala sa na všetko – od čistenia motorov, odstraňovania preklepov na písacom stroji až po anestéziu pacientov, píše portál SciTech Daily.

Najväčšiemu riziku kontaktu s touto chemikáliou sú vystavení ľudia v armáde, ako aj desiatky ďalších profesií, vrátane mechanikov, pracovníkov kanalizácie, lekárov a maliarov. Napriek tomu, že zdravotné účinky TCE sú známe už desiatky rokov, a domáce použitie rokmi síce kleslo, TCE sa napríklad v USA stále aktívne používa v priemysle a v čistiarňach odevov.

Trichlóretylén sa nachádza aj v pitnej vode

Autori štúdie poznamenávajú, že táto chemikália znečisťuje vzduch, ktorý dýchame, a kontaminuje vodu, ktorú pijeme. Navyše aj v oblastiach, kde je látka zakázaná, sú jej ľudia vystavení v dôsledku neustálej kontaminácie vody a pôdy.

Napriek mnohým štúdiám a výskumom, ktoré dokazujú škodlivé účinky TCE na ľudí aj zvieratá, vedci upozorňujú, že Parkinsonova choroba sa môže v tele prejaviť až o niekoľko desaťročí.

Kontaminovaný je vzduch, pôda aj voda
zdroj: Journal of Parkinson's Disease/ Ray et. al.

Odborníci navrhujú sériu opatrení na riešenie hrozby, ktorú pre verejné zdravie predstavuje TCE. Plánujú preto ďalší výskum, aby lepšie pochopili, ako TCE prispieva k Parkinsonovej chorobe a iným ochoreniam.

Hodnoty TCE v podzemnej vode, pitnej vode, pôde a vonkajšom a vnútornom ovzduší si vyžadujú dôkladnejšie monitorovanie a tieto informácie je potrebné zdieľať s tými, ktorí žijú a pracujú v blízkosti znečistených miest, píšu autori v štúdii publikovanej vo vedeckom časopise Journal of Parkinson’s Disease.

Okrem toho autori vyzývajú na definitívne ukončenie používania týchto chemikálií v USA. Dva štáty, Minnesota a New York, zakázali TCE, ale federálna vláda zatiaľ nie, aj napriek zisteniam z roku 2022, že chemikálie predstavujú vysoké riziko pre ľudské zdravie. Trichlóretylén je používaný a dostupný aj na Slovensku. Stránky, kde sa dá kúpiť, uvádzajú výrazné upozornenia, ako to, že môže spôsobovať okrem iných problémov aj rakovinu.

Zdroje: Journal of Parkinson, Science Alert, SciTech Daily

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá