„Parkinsona“ by mohlo liečiť úplne bežné liečivo, ktoré máš určite doma. Výsledky testov sú sľubné

  • Vedci prišli s potešujúcou správou
  • Liečba Parkinsonovej choroby je na dosah
  • Dopomôcť má pritom bežne používaná látka
lekáreň ruky
Ilustračná fotografia, TASR/Martin Palkovič, Unsplash/Danie Franco
  • Vedci prišli s potešujúcou správou
  • Liečba Parkinsonovej choroby je na dosah
  • Dopomôcť má pritom bežne používaná látka

Hovorí sa, že jedného dňa si budeme môcť chodiť po lieky aj na tie najsmrteľnejšie choroby do lekárne. Vedci však vravia, že táto predpoveď môže byť v jednom konkrétnom prípade skutočnosťou. Pri zákernej chorobe by mohol pomôcť úplne obyčajný sirup.

Nájdeš ho na policiach lekární

Ak si si niekedy v živote kúpil v lekárni lieky na kašeľ, pravdepodobne si do tela dostal efektívnu látku s názvom ambroxol. Tá je úplne bežnou prísadou a dopomáha k odstraňovaniu hlienu, potláčaniu kašľa a má taktiež protizápalové účinky, píše portál UCL.

Okrem týchto užitočných efektov by však podľa vedcov mohla pomôcť v boji proti Parkinsonovej chorobe – pomaly postupujúcemu neurodegeneratívnemu ochoreniu, ktoré postihuje nervový systém. Je preň typické zhoršenie motorických funkcií, ale aj často prítomný tras.

Pacientom by však mohla uľaviť liečba spomínaným ambroxolom. Ten vedci skúmajú už od roku 2009. Len nedávno sa však dostal do tretej fázy testovania, ktorá definitívne odhalí účinnosť liečiva. Doterajšie výsledky však vyzerajú sľubne, tvrdí IFL Science.

Sľubné výsledky

Parkinsonova choroba je spojená s nízkym obsahom enzýmov zvaných glukocerebrozidázy v ľudskom tele. Jednou zo schopností ambroxolu je však obsah tejto látky v ľudskom tele zvyšovať, čo by mohlo spomaliť postup ochorenia.

Efektívna látka sa taktiež dokázala dostať do mozgu relatívne jednoducho a bez žiadnych väčších komplikácií, čo je pri využívaní liečiv častým problémom. Telá pacientov zúčastnených v testovaní látku taktiež prijímali dobre a neboli odhalené žiadne vážne vedľajšie účinky, a to aj napriek tomu, že bola podávaná v omnoho vyšších dávkach, ako je tomu pri liekoch na kašeľ.

vedkyňa
zdroj: Unsplash/Ani Kolleshi

Na väčšie oslavy je však zatiaľ priskoro. Tretia fáza testov je najkritickejšia a je taktiež zdĺhavá. Zúčastniť by sa jej v tomto prípade malo 10 – 12 zdravotných centier naprieč Spojeným Kráľovstvom a testovaných by mohlo byť až 330 pacientov trpiacich Parkinsonom.

Vedcov čaká ešte dlhá cesta

Celá záležitosť je aj poriadne drahá. Výskumný tím Kráľovského inštitútu neurológie by mal stáť vyše 5,5 milióna libier, alebo v prepočte takmer 6 miliónov eur.

Trvať by mal až 2 roky a fungovať by mal na relatívne jednoduchom princípe. Polovici pacientov by mala byť podávaná po dobu spomínaných 2 rokov efektívna látka, druhej polovici zas bude podávané placebo. Na konci celého výskumu bude porovnaný postup ochorenia obidvoch skupín.

pacientka
zdroj: Unsplash/National Cancer Institute

Pokrok nedávno zaznamenal i výskum inej zákerného ochorenia. Reč je o Alzheimerovej chorobe, ktorá bola dlhé roky považovaná za neliečiteľnú. Nové liečivo však dodáva vedcom nádej.

Prelomové pokroky zažívajú rozmach

O prelomovom zistení informuje britský denník The Guardian. Optimizmus vedcov pramení z tlačovej správy japonskej spoločnosti Eisai, ktorá uviedla, že sa jej úspešne podarilo otestovať ich novú protilátku nesúcu názov lecanemab.

Japonská farmaceutická firma uviedla, že v spolupráci s americkou firmou Biogen vykonala pokusy na celkovo 2 000 dobrovoľníkoch. U pacientov mali pritom japonskí vedci pozorovať „spomalenie kognitívneho úpadku“, čo v preklade znamená, že choroba u subjektov postupovala pomalšie, ako by tomu bolo bez podania protilátky. Viac sa o objave dočítaš v našom článku.

Zdroje: UCL, IFL Science, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá