VEĽKÉ ZISTENIE: Nie sú to povery. Vedci potvrdili, že na nás Mesiac vplýva viac, ako sme si mysleli

  • V silu Mesiaca verili už naši predkovia
  • Najnovšie výskumy však dokazujú, že nie všetko sú povery a legendy
  • Lunárny cyklus môže mať zásadný vplyv na to, ako dlho budeme počas noci spať
mesiac spln
Unsplash/ Kinga Cichewicz,Unsplash/Ganapathy Kumar
  • V silu Mesiaca verili už naši predkovia
  • Najnovšie výskumy však dokazujú, že nie všetko sú povery a legendy
  • Lunárny cyklus môže mať zásadný vplyv na to, ako dlho budeme počas noci spať

Naši predkovia častokrát pripisovali Mesiacu v splne zázračné vlastnosti. Mohol spôsobiť šialenosť, menil ľudí na vlkolakov či pomáhal čarodejniciam. Posledná štúdia však dokazuje, že by mesiac predsa len mohol mať na človeka nejaký vplyv.

Počas splnu spíme menej

Rôzne fázy mesiaca nemajú vplyv iba na odliv a príliv hladiny mora. Niektorí ľudia zvyknú tvrdiť, že sa počas splnu vyspia horšie. Najnovšie výskumy hovoria, že toto tvrdenie vôbec nemusí byť nezmysel.

zdroj: Unsplash/Sanni Sahil

Vedci z University of Washington, Universidad Nacional de Quilmes v Argentíne a Yale university totiž publikovali vo vedeckom magazíne Science Advances štúdiu, podľa ktorej fázy mesiaca naozaj ovplyvňujú náš spánok.

Dĺžka spánku u ľudí sa menila podľa toho, v akom cykle sa mesiac práve nachádzal. Čím bližšie bol Mesiac k splnu, tým neskôr ľudia išli spať. Noc pred splnom si tak v priemere líhali do postele o 30 minút neskôr a celkovo sa vyspali o 50 minút menej.  Naopak, najdlhší spánok si ľudia dopriali v čase, keď bol Mesiac vo fáze novu.

Prevratný objav: Vedci potvrdili prítomnosť vody na Mesiaci. Na mieste, ktoré vidíš voľným okom

Naše telo umelým osvetlením neoklameš

Vedci pomocou monitorov na zápästí sledovali spánok u 98 ľudí žijúcich v troch domorodých komunitách v Argentíne v priebehu jedného až dvoch lunárnych cyklov. Jeden mesačný cyklus trvá 29,5 dňa.

Jedna komunita nemala prístup k elektrine, druhá mala obmedzený prístup, zatiaľ čo tretia komunita sa nachádzala v mestskom prostredí a mala plný prístup k elektrine.

Hoci bol efekt silnejší v komunitách bez prístupu k elektrine, štúdia ukázala, že Mesiac spánok ovplyvňuje aj u ľudí, ktorí elektrinu používajú, vrátane vysokoškolákov z University of Washington. Skoro 500 dobrovoľníkov z tejto univerzity sa totiž do výskumu zapojilo tiež.

Chceš mať kvalitný spánok? Stačí, keď začneš robiť túto jednu vec

„Tieto výsledky naznačujú, že ľudský spánok je synchronizovaný s mesačnými fázami bez ohľadu na etnické a sociokultúrne pozadie jednotlivcov a úroveň urbanizácie,“ napísali vedci v časopise Science Advances.

Vedúci štúdie Horacio de la Iglesia, profesor biológie na Washingtonskej univerzite, dodáva: „My ľudia máme tendenciu veriť, že sa nám podarilo ovládnuť prírodu. Použitie umelého osvetlenia je toho skvelým príkladom. Ukázalo sa však, že existujú niektoré prírodné sily, od ktorých nedokážeme uniknúť.“

Ovplyvňuje mesiac tvoj spánok?

Vedci sa domnievajú, že vplyv mesačného svetla na náš spánok môže byť spôsobený životným štýlom našich predkov. Keďže počas splnu bolo v noci aj viac svetla, dovolilo im to dlhšie pracovať. Tieto ich zvyky v sebe môžeme mať zakódované dodnes. 

Pre ľudí, ktorí majú problémy so spánkom, Horacio de la Iglesia odporúča vyhnúť sa jasnému osvetleniu a svetlu z obrazoviek vo večerných hodinách. Radí tiež byť obzvlášť proaktívny pred splnom, keďže vtedy má väčšina ľudí tendenciu chodiť spať neskôr a tým pádom spať menej.

Zdroje: Science Advances, Guardian, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech