Veľký prehľad: Čo dala Matovičova vláda do balíčka za 500 miliónov

  • Novinkou budú autobusy zadarmo, o bezplatné obedy deti prídu
  • Porovnali sme Matovičov balík so štyrmi „rozdávačkami“ Roberta Fica
15jul2020_TK_Koalicia_4714712
TASR/Martin Baumann
  • Novinkou budú autobusy zadarmo, o bezplatné obedy deti prídu
  • Porovnali sme Matovičov balík so štyrmi „rozdávačkami“ Roberta Fica

Kríza-nekríza, sociálny štát musí byť. Premiér Igor Matovič predstavil nový sociálny balíček za pol miliardy eur. Ide o veľký objem peňazí. 

Pre porovnanie, prvý Ficov balíček bol za 250 miliónov eur, druhý za 200 miliónov eur a tretí za rekordnú miliardu eur. Štvrtý z roku 2017 bol už za skromnejších 250 miliónov. Vláda Petra Pellegriniho potom tesne pred voľbami schválila trináste dôchodky, na ktoré by s vianočnými príspevkami bolo potrebných 500 miliónov eur.

Pozreli sme sa na nové opatrenia bližšie, komu sú určené a komu prinesú výhody.

🎥🔴 Plníme sľuby, pomáhame ľuďom – predstavenie opatrení na podporu rodín, študentov, zdravotne ťažko postihnutých ľudí a seniorov

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Mittwoch, 15. Juli 2020

Príspevok pre tehotné ženy

Od začiatku roka 2021 dostanú tehotné ženy príspevok 200 eur mesačne. Nárok naň majú ženy už od štvrtého mesiaca tehotenstva. Podmienkou však je, aby boli tieto matky nemocensky poistené. K dávke sa teda dostanú najmä študentky od 18 rokov a pracujúce matky. Poberanie tohto príspevku sa skončí pôrodom, resp. poberaním materskej.

Bezplatné autobusy

Predchádzajúca vláda zaviedla bezplatné cestovanie vlakmi, no súčasný premiér už dávnejšie kritizoval, že takto sú diskriminovaní ľudia z dedín a miest, kde vlaky jednoducho nejazdia. Autobusy a MHD budú bezplatné pre dôchodcov, študentov a deti, ale aj zdravotne postihnutých. Pre tieto skupiny bude bezplatné aj cestovanie vlakom.

Doplatky na lieky odpustené

Veľa ľudí mi písalo, pán Kollár, mám mizerný dôchodok a keď zaplatím všetky poplatky, ostane mi 50 až 60 eur, a ja sa môžem rozhodnúť, či mi tých 50 eur zostane na jedlo alebo ich miniem na lieky. Tento gordický uzol sme práve teraz s celou vládou rozťali,“ povedal na tlačovej konferencii predseda strany Sme rodina Boris Kollár.

Deti do 6 rokov, seniori a ľudia so zdravotným postihnutím (ZŤP), pre nich sa rušia doplatky na lieky. Poslanec Richard Raši však upozornil, že to nebude platiť vo všetkých prípadoch. „Trik spočíva v tom, že doplatky na lieky sa budú vracať iba vtedy, keď pôjde o tzv. najlacnejšiu terapeutickú alternatívu,“ povedal. Inými slovami, ak lekár predpíše pacientovi konkrétny liek a tento nebude najlacnejšou alternatívou, ľudia budú doplácať tak ako doteraz.

Ak chceš viesť v Bratislave normálny život, musíš mať aspoň 1 300 eur. S platom východniara by si neprežil

Obedy zdarma len pre sociálne prípady

Ako na tlačovej besede uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, obedy zadarmo ako také končia. Toto opatrenie zaviedla vláda Roberta Fica ako štvrtý balíček a mnohé školy a samosprávy museli kvôli nemu vybudovať dodatočné kapacity pre jedálne a kuchyne.

Naďalej zostanú obedy takmer zadarmo pre deti zo sociálne odkázaných rodín či tie deti, ktorých rodičia sú nezamestnaní,“ povedal Sulík.

Namiesto bezplatných obedov chce vláda zaviesť dvojnásobný daňový bonus na dieťa. Ten je v súčasnosti 22,72 eur. Ako uviedla vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí), na dieťa vo veku od 6 rokov do 15 rokov tak dostane rodič ročne o 273 eur viac. „Daňový bonus sa v minulosti valorizoval veľmi málo, často to nepokrývalo ani výšku inflácie,“ povedala. Strana Za ľudí bude podľa nej presadzovať, aby sa daňový bonus na deti zvyšoval aj v budúcnosti.

Trinásty dôchodok bude, ale iný

Dlho sa špekulovalo o tom, či trináste dôchodky budú alebo nie. Ficova vláda ich schválila na poslednú chvíľu pred voľbami vo februári tohto roka, kvôli čomu sa tento zákon ocitol na Ústavnom súde. Dôchodcovia sa nakoniec koncoročného bonusu dočkajú, aj keď v trochu inej podobe.

Pôvodne mal každý starobný dôchodca dostať 460 eur. Krajniakova úprava počíta s bonusom, kde dôchodcovia s najnižším príjmom dostanú najviac peňazí.

Aj Matovič je plagiátor. Kvôli skopírovanej diplomovke chce odstúpiť, avšak po tom, ako splní všetko, čo nasľuboval

Pri 214-eurovej penzii trinásty dôchodok dosiahne 300 eur, pri penzii v sume 300 eur dôchodca dostane 269 eur, pri 400-eurovom dôchodku bude trinásta penzia predstavovať 233 eur a pri dôchodku vo výške 500 eur vyplatí Sociálna poisťovňa trinástu penziu vo výške 197 eur. „Každý dôchodca dostane aspoň symbolický trinásty dôchodok,“ uviedol Krajniak. Najnižšia suma trinásteho dôchodku pri najvyšších dôchodkoch podľa neho dosiahne 50 eur.

Zákon o trinástom dôchodku, ktorý dnešným dňom pôjde do medzirezortného pripomienkového konania, dáva dôchodcom viac ako dvojnásobok toho, čo kedykoľvek v dejinách Slovenskej republiky boli zvyknutí k štandardnému dôchodku dostať,“ povedal na tlačovej besede minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.

Kým vlani podľa neho vianočný dôchodok dostalo 1,26 milióna penzistov a vynaložilo sa na to 152 miliónov eur, v tomto roku trinástu penziu dostane o 164-tisíc dôchodcov viac a vláda na to vynaloží oproti vlaňajšku o 155 miliónov eur viac.

Vláda chce šetriť na sebe

Jedným z opatrení v balíčku je aj bod, podľa ktorého bude vláda šetriť sama na sebe. Minister financií Eduard Heger uviedol, že ministerstvá znížia výdavky na tovary, služby a personál, v každej tejto položke o 10 percent.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť ale upozorňuje, že takýto sľub je iba rámcový a nie je jasné, ako bude vláda šetriť. „Kým však v prípade balíčka pomerne jednoznačne načrtla legislatívne zámery, spôsob, ako chce ušetriť na svojej prevádzke, zostal len v deklaratórnej rovine. Z uvedeného dôvodu v tejto chvíli nie je možné hodnoverne posúdiť celkový vplyv na domácnosti a rozpočet,“ konštatuje RRZ.

Upozornila tiež na to, že Slovensko v súčasnosti čelí ekonomickým následkom pandémie nového koronavírusu, čo viedlo aj k dočasnému pozastaveniu uplatňovania pravidiel rozpočtovej zodpovednosti.

Tento priestor by mala vláda v prvom rade využiť na zabezpečenie potrieb tých skupín obyvateľstva, ktoré sú touto pandémiou najviac zasiahnuté,“ podotkla RRZ. Predstavené opatrenia podľa rozpočtovej rady neriešia adresným spôsobom priame dosahy pandémie nového koronavírusu, preto by ich prijatiu malo predchádzať predstavenie plánu na ozdravenie verejných financií na celé volebné obdobie tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu zvyšovaniu deficitu a dlhu nad rámec vplyvov pandémie.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech