VEĽKÝ PREHĽAD, ČO MÔŽEŠ: Negatívny test je ako priepustka z lockdownu

 • Každý, kto má certifikát s pozitívnym výsledkom alebo na žiadnom teste nebol, platí preňho zákaz vychádzania
 • Ľudia s negatívnym testom lockdown nemajú, naďalej však platia protiepidemické opatrenia
plošné testovanie koronavírus lockdown certifikát
TASR/František Iván
 • Každý, kto má certifikát s pozitívnym výsledkom alebo na žiadnom teste nebol, platí preňho zákaz vychádzania
 • Ľudia s negatívnym testom lockdown nemajú, naďalej však platia protiepidemické opatrenia

Obyvatelia Slovenska sa oddnes „delia“ na negatívnych a tých ostatných. Ak sa môžeš popýšiť certifikátom o negatívnom teste, môžeš sa voľne pohybovať, no stále musíš dodržiavať opatrenia. Reštaurácie, svadby či koncerty sú teda aj naďalej pre nás zakázaným ovocím.

Kto na žiadnom teste nebol, alebo má v ruke potvrdenie o pozitívnom výsledku, musí sa stiahnuť z obehu. Na tieto osoby platí úplný lockdown, teda nesmú ísť napríklad do práce a von smú ísť len v presne určených prípadoch. Poučenie o izolácii je na každom certifikáte, ale pripomeňme si pravidlá, ktoré pre nás od pondelka platia.

Nemám test/som pozitívny

Ak si na testovaní bol, na zadnej strane svojho certifikátu máš presne napísané, čo máš robiť. Pripomeňme si to:

zdroj: Startitup

Domácu izoláciu môžeš mať úplne kdekoľvek, či už vo svojom mestskom byte alebo chalupe uprostred ničoho. Základom je vyhnúť sa druhým ľuďom, ktorých môžeš nakaziť.

Na stránke Úradu verejného zdravotníctva nájdeš všetky potrebné informácie a odpovede na otázky. Ak potrebuješ ísť von so psom alebo vyniesť smeti, je to v poriadku. Výlety po obchodoch či návštevy sú úplné tabu. Toto sú pravidlá, ktoré pre teba platia (zdroj ÚVZSR):

 • Počas domácej izolácie neopúšťaj miesto svojho pobytu. Obmedz kontakty s inými osobami a neprijímaj návštevy.
 • Ak sa domáca izolácia vykonáva v rodinnom dome, je v poriadku tráviť čas na dvore či v svojej záhrade. V bytovom dome môžeš ísť na svoj súkromný balkón.
 • V prípade bytového domu možno rešpektovať nutné a krátke opustenie priestorov – (vyhodiť smeti, prebrať nákup, vyvenčiť psa a podobne) samozrejme, za nutnosti prekrytých horných dýchacích ciest, sociálneho odstupu a dezinfikovania rúk pred opustením bytu. Rovnako je podstatné zdržiavať sa v spoločných priestoroch bytového domu iba na nevyhnutný čas, nepoužívať výťah. Na opustenie bytového domu však treba mať relevantný dôvod, pretože v prípade nahlásenia porušenia karantény je otázne dokazovanie, že to bolo nevyhnutné opustenie miesta izolácie.

POTVRDENÉ: V práci má od teba šéf právo pýtať negatívny test na koronavírus

 • Nákupy si zorganizuj s pomocou priateľov, rodiny či blízkych a popros ich, aby ich nechali pred dverami alebo na inom určenom mieste, prípadne, ak sa dá, využi službu dovozu potravín do domácnosti, resp. služby samospráv.
 • Medzi základné preventívne opatrenia voči vírusovému ochoreniu patrí najmä dôsledné umývanie rúk dezinfekčným mydlom a časté, nárazové vetranie miestností. Kľučky, povrchy a predmety, ktoré bežne doma používate, dezinfikujte častejšie prípravkami s obsahom chlóru alebo alkoholu. Používajte jednorazové papierové a vlhčené utierky.
 • Každý člen rodiny má mať svoj vlastný uterák. Rovnako vlastný tanier, poháre či príbor, po použití je ich potrebné umyť v umývačke riadu alebo umyť ručne v teplej vode s detergentom. Ideálnym riešením pre pozitívne testovaného člena rodiny je samostatná izba. Ak to nie je možné, izbu by nemal zdieľať s rizikovými osobami (starší ľudia, osoby s chronickými ochoreniami a oslabenou imunitou). 
 • Kontakt s inými členmi domácnosti by mal byť minimálny. Kúpeľňu by pozitívne testovaný mal používať ako posledný, následne ju umyť a dezinfikovať. V blízkosti iných ľudí treba nosiť rúško, pri kýchaní, kašľaní a smrkaní používať jednorazové papierové vreckovky, ktoré hneď po použití treba zahodiť do bezkontaktného odpadkového kaša a umyť si ruky mydlom a vodou (najmenej 20 sekúnd), použiť alkoholový dezinfekčný prostriedok na ruky.

Ak si sa aj nezúčastnil celoplošného testovania, nie je všetko stratené. Ak absolvuješ test hocikedy v nasledujúcich dňoch a dostaneš certifikát o negatívnom výsledku, karanténa na teba neplatí. Preukazovať sa totiž môžeš aj PCR testom, ktorý bol vyhodnotený v piatok 30. októbra vrátane.

Mám test a som negatívny

Ak máš za sebou negatívny PCR test, je takmer isté, že si úplne zdravý a tvoja prítomnosť nikoho nenakazí. Antigénový test však zachytáva najmä ľudí, ktorí majú v nose veľa vírusu a sú infekční. Ak máš certifikát s negatívnym testom z plošného testovania, ešte to neznamená, že si na 100% zdravý, ale to, že momentálne svoje bacily neprskáš vo veľkom do okolia. To sa však môže rýchlo zmeniť, keďže ochorenie COVID-19 má pomerne dlhú inkubačnú dobu. O týždeň ťa preto testovanie zrejme čaká znova.

AKTUÁLNE: Štát zverejnil tabuľku nákazy koronavírusu podľa jednotlivých miest

Ak však máš negatívny test a potvrdenie o ňom, môžeš ísť von kedy chceš, môžeš ísť do práce a na nákupy, no stále pre teba a všetkých ostatných platia epidemiologické opatrenia a povinnosti:

 • Rúško je povinné nosiť v interiéri aj exteriéri, okrem výnimiek určených hlavným hygienikom SR
 • Zákaz hromadných podujatí
 • Zákaz zhromažďovania sa
 • Sedenie a jedenie či pitie v interiéroch reštaurácií, barov, krčiem a pod., možnosť predaja baleného jedla cez okienko
 • Naďalej sú zavreté fitness, akvaparky, kúpaliská a wellness
 • Študenti stredných škôl majú dištančné štúdium
 • V obchodoch a nákupných centrách nesmie koncentrácia osôb prekročiť 1 človek na 15 m2
 • Od 9:00 do 11:00 sú v obchodoch vyhradené nákupné hodiny pre ľudí nad 65 rokov

Certifikát o negatívnom teste môže vyžadovať tvoj zamestnávateľ pri príchode do práce, môže ho vyžadovať aj polícia všade tam, kde nemajú ľudia s pozitívnym alebo žiadnym testom čo hľadať. Obchody, reštaurácie a ďalšie podobné zariadenia nemajú zo zákona právo vyžadovať certifikát, aj tak je vhodné ho personálu ukázať.

Zdroj: UVZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech