VEĽKÝ PREHĽAD: Slováci, Maďari aj Česi majú problémy, máme rekordné nárasty prípadov korony

  • Na Slovensku pribudlo 226 nakazených
  • V Česku 798 a v Maďarsku 510
  • Ide o rekordné čísla od začiatku pandémie koronavírusu
testovanie na koronavírus
TASR/Roman Hanc
  • Na Slovensku pribudlo 226 nakazených
  • V Česku 798 a v Maďarsku 510
  • Ide o rekordné čísla od začiatku pandémie koronavírusu

Rekordné čísla za piatok pribudli nielen na Slovensku, ale aj u našich susedoch. Česi aj Maďari hlásia zatiaľ najvyššie počty nakazených ľudí koronavírusom. 

Situácia v Maďarsku

V Maďarsku pribudlo za piatok 510 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Na zdravotné komplikácie zomreli ďalší traja pacienti s chronickými ochoreniami. Informovala o tom v sobotu stránka koronavirus.gov.hu.

Počet pozitívne testovaných v Maďarsku už takmer dva týždne kontinuálne rastie. V utorok táto krajina hlásila 365 potvrdených prípadov nákazy, vo štvrtok 459; ešte minulý týždeň pribúdalo denne menej ako sto prípadov. Celkový počet osôb s pozitívnym testom na koronavírus sa v Maďarsku zvýšil na 7892 a počet úmrtí stúpol na 624.

Počet aktívnych prípadov infekcie je 3316, 3952 ľudí sa z ochorenia COVID-19 spôsobovaného koronavírusom SARS-CoV-2 vyliečilo. V nemocniciach je hospitalizovaných 139 pacientov, z nich je deväť pripojených na pľúcnu ventiláciu. V oficiálnej domácej karanténe je 16.438 ľudí.

Budapešť, Maďarsko
zdroj: Foto: Pixabay.com/hince

Najviac nakazených je v Budapešti (3471), nasledujú Fejérska (498), Komárňansko-ostrihomská (358) a Zalianska župa (315). Maďarsko od 1. septembra najmenej na mesiac uzavrelo svoje hranice pre zahraničných turistov.

Maďarskí občania vracajúci sa zo zahraničia budú musieť ísť buď na 14 dní do karantény, alebo predložiť dva negatívne testy na prítomnosť koronavírusu, ktoré boli urobené s odstupom dvoch dní.

Situácia v Českej republike

V Českej republike pribudlo v piatok 798 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, čo je podľa údajov ministerstva zdravotníctva rekordný nárast od začiatku pandémie. Rekordný denný nárast nových prípadov nákazy hlásia v Česku už štvrtý deň po sebe, informujú české médiá. Vo štvrtok pribudlo 679 prípadov, v stredu 649, v utorok 504.

Aktuálne sa z ochorenia COVID-19 v Česku lieči 7793 pacientov. V nemocniciach je hospitalizovaných 190 pacientov s koronavírusom. Od počiatku pandémie sa nakazilo 27.249 osôb, z ktorých 429 zomrelo. Česko má najvyššie tempo nárastu šírenia nákazy spomedzi okolitých krajín.

praha karluv most
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Denný prírastok nových prípadov na milión obyvateľov je napríklad v Nemecku či v Poľsku štvrtinový. Najvýznamnejším lokálnym ohniskom je naďalej Praha, ktorá je v oranžovom stupni, čo znamená začínajúci komunitný prenos.

Česká metropola preto pristúpi k ďalším protiepidemickým opatreniam. Do zeleného stupňa boli novo zaradené okresy Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Kolín, Příbram, Třebíč a Blansko.

Situácia u nás

Testy v piatok odhalili koronavírus u 226 ľudí na Slovensku. Laboratóriá otestovali 5 947 testov vzoriek a ďalších 104 ľudí sa vyliečilo. Celkovo sa z ochorenia zotavilo 2 797 ľudí. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti.

Najviac prípadov potvrdili v okrese Bratislava, kde pribudlo 75 infikovaných. V okrese Nitra pribudlo 22 prípadov, v Tvrdošíne 20 a v okrese Prešov osem. Po šesť prípadov pribudlo v okresoch Dunajská Streda, Košice, Nové Zámky, Pezinok, Trnava a Žilina. Po päť prípadov pribudlo v okresoch Senec a Stará Ľubovňa. Po štyri prípady evidujú v okresoch Michalovce, Prievidza, Šaľa a Trenčín.

Po tri prípady pribudli v okresoch Lučenec, Poprad, Spišská Nová Ves a Vranov nad Topľou. Po dva prípady potvrdili v okresoch Banská Bystrica, Bardejov, Čadca, Ružomberok, Sabinov, Senica, Skalica, Veľký Krtíš a Žiar nad Hronom. V okresoch Dolný Kubín, Komárno, Malacky, Martin, Námestovo, Považská Bystrica, Snina, Sobrancea a Topoľčany potvrdili po jeden prípad. Je medzi nimi 104 žien a 122 mužov, sú vo veku od jedného do 81 rokov.

V nemocniciach je s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň hospitalizovaných 95 ľudí. Z nich potvrdené ochorenie má 73 pacientov. Na JIS je osem ľudí a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje sedem pacientov.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí na Slovensku je doteraz 4 526. Počet ukončených laboratórnych testov dosiahol počet 354 361. Počet potvrdených úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 je 37. Počet aktívnych prípadov na Slovensku je aktuálne 1 692.

Pribúda čoraz viac tých, ktorí sa proti rúškam búria

Situácii nepomáha ani skutočnosť, že nielen v našej krajine pribúda čoraz viac ľudí, ktorí sa proti noseniu rúšok vyslovene búria. Toto sú najčastejšie mýty o rúškach, s ktorými si sa zrejme stretol aj ty: „Rúška nemajú zmysel pre zdravých ľudí.“ Mnohí ľudia sa cítia zdraví, majú žiadne alebo len mierne symptómy, ale napriek tomu sú prenášačmi vírusu.

Preto je dôležité, aby rúška nosilo čo najviac ľudí, pretože v skutočnosti nemusíme vedieť, že sme prenášačom vírusu. „Nevieme, či rúška vôbec fungujú.“ O efektívnosti nosenia rúšok hovoria organizácie ako WHO, Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb alebo Úrad verejného zdravotníctva. Je pravda, že rúška nemusia fungovať dokonale, ale medzi odborníkmi je zhoda, že nejaká ochrana je lepšia ako žiadna ochrana.

Efektívnosť rúšok potvrdzujú viaceré štúdie a výskumy. Napríklad Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb dokumentuje prípad dvoch kaderníkov infikovaných koronavírusom, ktorých rukami prešlo 139 pacientov a s každým strávili minimálne 15 minút. Všetci nosili rúška a nikto sa nenakazil,“ približuje infektológ.

zdroj: TASR/AP

„Je dokázané, že rúška sú výbornou ochranou nie len pred nákazou koronavírusmi, ale aj inými mikróbami, keďže zabraňujú prieniku kvapôčok slín a hlienu, ktoré koronavírus prenášajú. Ak má rúško človek, ktorý je chorý, automaticky chráni pred nákazou svoje okolie keďže pri rozprávaní, kašľaní alebo kýchaní neuvoľňuje žiadne infekčné kvapôčky. Ak má rúško zdravý človek, chráni pri tom pred nákazou sám seba a tým aj svojich blízkych a okolie,“ dopĺňa rezort zdravotníctva.

„Rúška oslabujú imunitu, spôsobujú infekcie a zdravotné problémy.“

Neexistujú dôkazy, ktoré by podporovali takéto tvrdenie. Rúška dlhodobo a rutinne používajú chirurgovia, rúška sa tiež dlhodobo nosia v mnohých ázijských krajinách. Treba dodržiavať hygienu a rúška pravidelne prať (a nenosiť opakovane jednorázové rúška). Aj keď nosenie rúšok môže byť nepríjemné, sú bezpečné a predstavujú efektívny spôsob ako spomaliť šírenie vírusu.

Nosiť rúška je povinné iba v interiéroch (mimo svojho bydliska). V exteriéroch je nosenie rúška odporúčané v prípadoch, keď nie je možne dodržiavať dvojmetrové odstupy.

Opatrenia, ktoré treba dodržovať

Keďže v rizikových regiónoch je rastúci trend nákazy, pandemická komisia odporúča prijať v červených a oranžových okresoch niekoľko opatrení. Prijať by sa podľa komisie mal zákaz konania hromadných podujatí v interiéri od 23:00 do 6:00 ráno s výnimkou svadieb do 150 osôb. Odporúča tiež zakázať konanie hromadných podujatí v exteriéri nad 500 osôb a interiéri nad 250 osôb.

„Odporúčame tiež samospráve, aby vydala zákaz konzumácie alkoholu po 22:00 a takisto navrhujeme prísne zakázať používanie vodných fajok,“ pre TASR konštatoval šéf rezortu zdravotníctva.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá