VEĽKÝ PREHĽAD: Všetko, čo by si mal vedieť o pondelkovom nástupe žiakov do škôl

  • Už v pondelok sa po dlhých týždňoch na Slovensku opäť otvoria niektoré školy
  • Nástup do škôl je však podmienený testovaním detí, jedného z rodičov a pedagógov
  • Pozri si prehľad toho, čo sa bude už pozajtra diať na desiatkach škôl
skola
Unsplash/Paul Siewert
  • Už v pondelok sa po dlhých týždňoch na Slovensku opäť otvoria niektoré školy
  • Nástup do škôl je však podmienený testovaním detí, jedného z rodičov a pedagógov
  • Pozri si prehľad toho, čo sa bude už pozajtra diať na desiatkach škôl

Štát umožnil obnoviť od pondelka 7. decembra školské vyučovanie a prevádzku v školách. Týka sa to druhého stupňa základných a stredných škôl, v prípade, ak sa tak rozhodne ich zriaďovateľ.

Žiaci, jeden z ich rodičov a zamestnanci školy sa však musia preukázať negatívnym výsledkom antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie či negatívnym výsledkom RT-PCR testu na COVID-19

Slovensko vyvíja vlastnú revolučnú vakcínu: Snažíme sa zničiť vírus tak, aby sme nenapáchali škody

Prečo sa pristúpi k testovaniu?

Epidemiologická situácia na Slovensku je z epidemiologického hľadiska stále vážna. Odborníci sa však zhodujú, že deti a mládež jednoznačne patria do škôl. Procesy preto bolo potrebné nastaviť tak, aby sa ich nástupom nezvyšovalo riziko prenosu COVID-19, a nemalo to nepriaznivý vplyv na vývoj epidemiologickej situácie.

Epidemiológovia upozorňujú, že deti a mládež zohrávajú špecifickú úlohu pri šírení nového koronavírusu. Môžu sa infikovať navzájom a ochorenie zanášať aj medzi dospelých. U detí sa totiž COVID-19 často vyskytuje bez klinických príznakov.

Súhlasíš s pondelkovým otváraním škôl?

Z tohto dôvodu samotné skríningové sledovanie symptómov a kontroly teploty nie sú dostatočné na to, aby sa zabránilo nekontrolovanému šíreniu vírusu najmä v komunitách detí. Samozrejme, v školách bude potrebné dodržiavať aj ďalšie nastavené protiepidemické opatrenia. 

Žiaci piateho až deviateho ročníka základných škôl, stredných škôl a pedagógovia vyučujúci tieto deti inak ako dištančne sa musia od 7. decembra pred vstupom do školy preukázať negatívnym testom nie starším ako 7 dní. 

Kto má výnimky?

  • Osoby, ktoré prekonali COVID-19, a majú o jeho prekonaní doklad nie starší ako tri mesiace,
  • osoby, ktorých zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie antigénového alebo RT-PCR testu,
  • osoby, ktorým bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie,
  • osoby so závažnou poruchou autistického spektra či osoby s ťažkým, vrodeným alebo získaným imunodeficitom,
  • osoby, ktoré sú onkologickým pacientom po chemoterapii alebo transplantácii, ktoré majú leukopéniu alebo osoby s onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúcou imunitný systém (napr. biologickou liečbou), 
  • žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, 
  • žiaci a zamestnanci stredných špeciálnych škôl, odborných učilíšť a praktických škôl,
  •  žiaci základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorí sa zúčastňujú školského vyučovania v malých skupinách tvorených z najviac piatich žiakov a jedného pedagogického zamestnanca v období od 7. decembra 2020 do 9. decembra 2020,
  • pedagogický zamestnanec, ktorý vyučuje v malých skupinách v období od 7. decembra do 9. decembra.

Je potrebné, aby sa osoby, na ktoré sa vzťahuje výnimka, boli schopné preukázať dokladom, ktorý dokazuje niektorú z vyššie uvedených skutočností.

„Štatutárny zástupca školy alebo ním poverená osoba je oprávnená výsledky testov a doklady potvrdzujúce výnimky z testovania požadovať a je oprávnená do nich nahliadnuť,“ konštatuje ÚVZ.

AKTUÁLNE: 70 % medzitýždenný nárast prípadov. V Bratislave sa pandemická situácia rapídne zhoršuje

V súvislosti s otváraním škôl Matovič uviedol, že za dva dni vypracovali všetko, aby sa školy mohli otvoriť, a teraz celú agendu odovzdali rezortu školstva. Vysvetlil, že nie je povinnosť, aby deti prišli od pondelka do školy. Je to na rozhodnutí zriaďovateľov či riaditeľov po dohode s rodičmi.

Súčasné opatrenie – učiteľ a päť detí v triede, platí len pre deti, ktoré nemajú prístup k počítaču alebo internetu. V prípade, že sa v triede otestujú všetky deti, môžu sa podľa Matoviča učiť v triede bez ohľadu na počet žiakov.

🔴 Brífing premiéra Igora Matoviča a ministra školstva Branislava Gröhlinga po mimoriadnom rokovaní vlády

Posted by OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti on Friday, December 4, 2020

„Dlhodobo sa snažíme nájsť dohodu tom, za akých podmienok by sa mohli otvoriť školy. Je to náročná úloha. Na jednej strane chceme ochrániť zdravie, na druhej strane chceme aj návrat do bežného života. Na jednej strane je požiadavka verejnosti a rodičov na fungujúce školy, na strane druhej je veľký tlak epidemiológov na eliminovanie nákazy. Nájsť balans medzi tým nie je vôbec ľahké,“ napísal dnes na sociálnej sieti šéf rezortu školstva – Branislav Gröhling.

Zdroje: minedu.sk, ÚVZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá