VEĽKÝ PREHĽAD: Za vakcináciu Sputnikom V preberá zodpovednosť lekár, po očkovaní zabudni na alkohol

  • Zatiaľ je známe len malé množstvo informácií, ako bude vakcinácia Sputnikom V prebiehať
  • Na Slovensko dorazia dva milióny vakcín, ktoré vystačia pre milión ľudí
  • Ľudia sa budú môcť na vakcináciu Sputnikom dobrovoľne prihlásiť. Pri očkovaní podpíšu vyhlásenie
  • Za vakcináciu preberajú zodpovednosť lekári. Po očkovaní môžu platiť niektoré obmedzenia
Vakcína Sputnik V
TASR/AP Photo/Risto Bozovic
  • Zatiaľ je známe len malé množstvo informácií, ako bude vakcinácia Sputnikom V prebiehať
  • Na Slovensko dorazia dva milióny vakcín, ktoré vystačia pre milión ľudí
  • Ľudia sa budú môcť na vakcináciu Sputnikom dobrovoľne prihlásiť. Pri očkovaní podpíšu vyhlásenie
  • Za vakcináciu preberajú zodpovednosť lekári. Po očkovaní môžu platiť niektoré obmedzenia

Okolo ruskej vakcíny Sputnik V je stále množstvo otázok, ktoré ostávajú nezodpovedané. Niektoré sa týkajú aj samotného očkovania. Zatiaľ je známe len malé množstvo informácií, ako to celé bude prebiehať.

AKTUÁLNE: Sputnik V dorazil na Slovensko. Matovič prezradil, koľko sme zaň zaplatili aj to, či sa ním dá zaočkovať

Každý podpíše vyhlásenie

V pondelok na Slovensko dorazila prvá zásielka vakcín Sputnik V. Má ísť o prvú várku zo sľúbených dvoch miliónov kusov vakcín. V marci a apríli by malo na Slovensko prísť celkovo milión dávok, ktoré vystačia pre pol milióna ľudí. Vakcína je dvojdávková. V máji a júni má prísť ďalší milión. Otázne je, či vakcíny budú dodané načas. V susednom Maďarsku doteraz dodali len zlomok z objednávky z pôvodných dvoch miliónov.

Ak by Rusi dodali sľúbené dávky, tak by sa Sputnikom V mohol zaočkovať jeden milión obyvateľov. Dávky sa podávajú v rozostupe 21 dní.

vakcína rusko sputnik
zdroj: TASR/AP/Eraldo Peres

 

Slovensko ešte bude preverovať látku. Za tú dobu sa spustí prihlasovanie na očkovanie Sputnikom. Potom by malo nasledovať spustenie očkovania, ale to len v prípade, ak všetko dopadne podľa očakávania. Pri očkovaní ruskou vakcínou bude musieť každý jednotlivec podpísať vyhlásenie o tom, že si je vedomý, že sa nejedná o látku certifikovanú Európskou liekovou agentúrou (EMA) a ide o experimentálne liečivo. Každý človek, ktorý sa pre vakcínu rozhodne, bude náležite informovaný o možných rizikách.

Podľa medializovaných informácií nebudú pri vakcíne Sputnik platiť žiadne vekové obmedzenia. 

Zodpovednosť preberajú ošetrujúci lekári 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí už povolil použitie ruskej vakcíny Sputnik V. Dokument z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach zverejnil rezort na svojej webovej stránke. Minister v ňom povolil terapeutické použitie 200-tisíc balení vakcíny. Povolenie platí od pondelka 1. marca do konca augusta.

„Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár,“ pripomenul v dokumente rezort. Zároveň upozornil, že v prípade výskytu závažných nežiaducich účinkov je ošetrujúci lekár povinný o tom bezodkladne informovať Štátny ústav pre kontrolu liečiv v Bratislave a Ministerstvo zdravotníctva SR. Vakcína nie je schválená Európskou liekovou agentúrou a ani slovenským Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Samotná šéfka Zuzana Baťová sa v rozhovore pre Denník N vyjadrila, že sama by sa zaočkovať Sputnikom nedala bez toho, aby bol registrovaný Európskou liekovou agentúrou.

Mnohí odborníci počínanie premiéra kritizujú. Napriek tomu, že ŠÚKL odmieta vydať akékoľvek potvrdenie o bezpečnosti ruskej vakcíny Sputnik V, sa Matovič rozhodol obchod zrealizovať. Podľa jeho vlastných slov môžeme zachrániť stovky životov, o ktoré pre nedostatok dávok vakcín schválených Európskou liekovou agentúrou (EMA) prichádzame.

Nechal by si sa zaočkovať vakcínou, ktorá neprešla registráciou Európskej liekovej agentúry?

42 dní bez alkoholu, liekov aj verejných priestranstiev 

Po očkovaní Sputnikom V môžu platiť určité obmedzenia, o ktorých informovalo Rusko ešte minulý rok.

Ruská vicepremiérka Tatiana Golikovová uviedla, že v súvislosti s očkovaním proti koronavírusu existujú určité obmedzenia toho, čo ľudia po vakcinácii môžu robiť. Informuje o tom web Rossijskaja gazeta.

54-ročná štátnička poznamenala, že zaočkovaní sa počas prvých 42 dní po podaní prvej z dvoch dávok, musia vyhýbať verejným priestranstvám a znížiť spotrebu liekov a alkoholu, ktoré by mohli brzdiť imunitný systém.

Zdroje: TASR, SITA, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK