Veľký úlovok colníkov: Zadržali 2 600 falzifikátov Huawei hodiniek. Skontroluj, či ich nenosíš aj ty
- Colníci odhalili nelegálny e-shop s falošnými smart hodinkami
- Škoda presiahla 220 000 eur

- Colníci odhalili nelegálny e-shop s falošnými smart hodinkami
- Škoda presiahla 220 000 eur
Slovenskí colníci sa pochválili ďalším veľkým úlovkom. V trnavskom sklade, ktorý fungoval aj ako základňa pre e-shop, našli ozbrojení príslušníci finančnej správy hotový poklad falzifikátov. Ide o takmer 2 600 kusov napodobenín smart hodiniek.
„Počas kontroly miestneho skladu, ktorý slúžil aj ako zázemie pre internetový obchod, objavili takmer 2 600 kusov smart hodiniek podozrivých z falšovania ochrannej známky,“ uviedla finančná správa vo svojom vyhlásení.
Keď colníci zo Stanice colného úradu Senica vtrhli do priestorov, hneď im bolo jasné, že niečo nehrá. Hodinky totiž až podozrivo pripomínali produkty značky Huawei. Po zaistení všetkých 2 595 kusov a konzultácii s majiteľom ochrannej známky sa ich podozrenie potvrdilo. Išlo o čistokrvné falzifikáty, ktoré na ruke možno nosí množstvo Slovákov.
Škoda za viac ako 200 000 eur
Podľa finančnej správy mal prevádzkovateľ tohto biznisu slušne rozbehnutú distribúciu. Z trnavského skladu posielal falošné hodinky zákazníkom nielen na Slovensku, ale aj v Česku. Teraz si však bude musieť od podnikania dať pauzu.
„Majiteľ prevádzky využíval sklad v Trnave nielen na uskladnenie, ale aj na distribúciu falošných výrobkov zákazníkom v Slovenskej a Českej republike,“ potvrdila finančná správa.
Colníci zároveň potvrdili, že škoda, ktorá by vznikla predajom týchto napodobenín ako originálnych produktov, bola predbežne vyčíslená na viac ako 220 000 eur.
Za takéto kúsky si môže prevádzkovateľ vyslúžiť tučnú pokutu od 3 000 do 67 000 eur v závislosti od toho, ako prísne sa na jeho prehrešok pozrú úrady. A ak by sa rozhodol v podobnom biznise pokračovať? V tom prípade by mohol dostať pokutu vo výške až 135 000 eur.
Odborníci tiež upozorňujú, že falzifikáty elektroniky môžu predstavovať aj bezpečnostné riziko. Napodobeniny často nespĺňajú základné bezpečnostné normy a pri používaní môžu spôsobiť zranenia alebo škody na majetku.
Zvyšujú počet kontrol v obchodoch
Finančná správa (FS) zvyšuje počet kontrol zameraných na evidovanie tržieb v pokladniciach. Počas prvých mesiacov tohto roka sa zvýšil ich počet oproti minulým rokom o 200 %, informovala FS.
V súlade s akčným plánom boja proti daňovým únikom zvyšuje finančná správa úsilie pri odhaľovaní a kontrole nepoctivých podnikateľov. Správa priblížila, že zatiaľ čo v roku 2023 vykonala 6 384 kontrol, minulý rok tento počet vzrástol o viac ako 32 % na 8 434 kontrol. Rastový trend pokračoval aj na začiatku tohto roka.
„Zatiaľ čo počet vykonaných kontrol za prvé dva mesiace roka 2023 dosiahol 737 a v minulom roku 1 032, za január a február 2025 evidujeme medziročný nárast oproti minulému roku na úrovni viac ako 200 %, keď príslušníci finančnej správy zrealizovali už viac ako 3 160 kontrol,“ vyčíslila FS.
So zvýšeným počtom kontrol súvisí podľa správy aj vyšší počet správnych deliktov neevidovania tržieb v pokladnici. Kým v januári a februári v rokoch 2023 a 2024 zaevidovala finančná správa po približne 300 deliktoch, tento rok ich odhalila už 540, čo je nárast o takmer 87 %.
„Adekvátne k týmto číslam rastie aj priemerná výška pokút, ktoré FS udelila za tieto delikty. Kým v rokoch 2023 a 2024 bola výška priemernej pokuty na úrovni približne 480 eur, v roku 2025 je to už 845 eur,“ priblížila správa. Zároveň vysvetlila, že dôvodom takého významného nárastu je najmä zvýšenie sumy pokút.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Finančná správa, TASR