Veľký úspech: Emiráty sa chcú stať prvou krajinou na svete, ktorá bude používať umelú inteligenciu z dielne Slovákov

  • Mladí Slováci zaujali šejkov v Dubaji ich aplikáciou na záchranu životov
  • Pilotne má pomáhať nemocniciam v Emirátoch
powerful medical
Facebook/ Ministerstvo hospodárstva SR, Unsplash/schulz
  • Mladí Slováci zaujali šejkov v Dubaji ich aplikáciou na záchranu životov
  • Pilotne má pomáhať nemocniciam v Emirátoch

Startup Powerful Medical vedený bratmi Hermanovcami je svetovým priekopníkom v oblasti umelej inteligencie v medicíne. Silu superpočítačov využívajú na lepšiu diagnózu srdcovocievnych ochorení, vstupné dáta čerpajú z EKG záznamov a anamnézy. Najnovšie ich projekt zabodoval v Dubaji.

„Počas trvania EXPO v Dubaji sme sa zúčastnili aj na prestížnej konferencii Arab Health 2022, na ktorú nás pozvalo priamo Ministerstvo zdravotníctva a prevencie Spojených arabských emirátov. Náš klinický asistent PMcardio, ktorý umožňuje zdravotníckych pracovníkom interpretovať elektrokardiogramy (EKG) s presnosťou špičkového kardiológa, ich zaujal do takej miery, že sa chcú stať prvou krajinou na svete, ktorá používa umelú inteligenciu v rýchlej záchrannej službe,“ povedal pre Startitup Martin Herman.

„V najbližších mesiacoch rozbehneme pilotný projekt, pričom začneme s využitím PMcardio v niekoľkých desiatkach sanitiek a postupne spoluprácu naškálujeme v celoštátnom meradle. Sme presvedčení, že rýchla a presná diagnostika kardiovaskulárnych ochorení, ako aj možnosť zdieľať EKG reporty s kolegami v nemocniciach v reálnom čase má obrovský potenciál v urgentnej medicíne.

Spoločnosť Powerful Medical je „deep-tech“ výskumná firma, ktorá využíva špičkové technológie na riešenie najväčších výziev v modernej medicíne.

Spoločnosť, ktorú v roku 2017 na Slovensku založili bratia Robert a Martin Hermanovci, sa zameriava na zvyšovanie úrovne zdravotnej starostlivosti o pacientov. Používa na to strojové učenie a umelú inteligenciu. 

Powerful Medical využíva milióny historických údajov na poskytovanie prevratných klinických objavov a nástrojov. Ide napríklad o predpovedanie výsledkov liečby pacientov, presnú automatizovanú diagnostiku či personalizované odporúčania liečby pre konkrétneho pacienta.

Hlavný produkt startupu je spomínaný klinický asistent na báze umelej inteligencie PMcardio. Produkt integruje špičkovú technológiu umelú inteligenciu do jednoduchej mobilnej aplikácie. Tá je kompatibilná s akýmkoľvek smartfónom, čím má potenciál výrazne prispieť k vyššej dostupnosti kardiologickej starostlivosti, a to už na úrovni primárnej starostlivosti.

PMcardio poskytuje všeobecným lekárom a iným zdravotníckym pracovníkom diagnostické schopnosti umelej inteligencie natrénovanej na miliónoch historických prípadoch.

Včasná a presnejšia diagnostika kardiovaskulárnych ochorení pritom predstavuje obrovský potenciál na záchranu životov a výrazné zníženie nákladov v rámci zdravotnej starostlivosti.

V Európskej únii chýba približne 500 000 lekárov, a je jasné, že v priebehu ďalších desiatich rokov na univerzitách neodchováme ani tretinu z nich. „Jediným spôsobom, akým sa z tohto stavu vyhrabeme, je rýchla implementácia inovatívnych technológií,“ tvrdí Martin Herman.

Napriek tomu, že je slovenské zdravotníctvo v dezolátnom stave, produkty tohto startupu tu môžu fungovať prakticky od zajtra. Podľa Hermana by bola veľká škoda, keby to fungovalo v okolitých krajinách, a doma kvôli nejakej byrokratickej technikalite až o ďalších 5 rokov.

„Do nemocníc sem predsa chodíme aj my, naši rodičia a starí rodičia, preto pre spustenie na Slovensku spravíme maximum,“ dodáva Martin Herman.

Klinické skúšanie

Spoločnosť nedávno oznámila aj veľkú novinku. Spustila prelomové klinické skúšanie v oblasti digitálneho zdravia. Zapojí doň až 60 všeobecných lekárov a viac ako 1 400 pacientov v našej krajine. Na projekte spolupracuje aj s dvoma najväčšími súkromnými poisťovňami na Slovensku Union a Dôverou.

Vzhľadom na svoju veľkosť a rozsah ide o jedno z najvýznamnejších klinických skúšaní v oblasti digitálneho zdravia, ktoré bolo doteraz uskutočnené v rámci strednej Európy.

Skúšanie prebieha pod dohľadom Prof. MUDr. Roberta Hatalu, PhD., ktorý ako prednosta Kliniky kardiológie a angiológie LF SZU je aj hlavným riešiteľom klinického skúšania.

Klinické skúšanie PMcardio-1 bolo oficiálne schválené aj slovenským Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Ide o historicky prvé klinické skúšanie schválené na Slovensku od zavedenia nového európskeho Nariadenia o zdravotníckych pomôckach.

Jeho cieľom je zistiť, do akej miery dokáže klinický asistent PMcardio zlepšiť manažment pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. 

Zdroj: Powerful Medical

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá